TSO Haber Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayi Meclisi İstanbul’da Bir Araya Geldi

  • 28.06.2024 16:14:00
  • TSO Haber
  • Puan Verdiğiniz için teşekkür ederiz.

Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayi Meclisi İstanbul’da Bir Araya Geldi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayi Meclisi Toplantısı; TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ın katılımı ile Meclis Başkanı Ahmet Pura başkanlığında, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin yoğun ilgisi ile TOBB İstanbul Hizmet Binasında gerçekleştirildi. ​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun selamlarını ileterek, halk sağlığı için büyük önem taşıyan kozmetik ve temizlik ürünleri sektörünün her sorununun yakından takibinin sağlandığını belirtti.

 

Meclis Başkanı Ahmet Pura ise, yoğun gündemle toplanan Meclis Üyelerine teşekkürlerini ileterek, Kamu ile işbirliği içinde güzel çalışmalara imza atan bir sektör olduklarını hassasiyetle ifade etti.

 

Yakın zamanda gerçekleştirilen çeşitli toplantı ve konferanslar hakkında bilgilendirme ve uluslararası gelişmelere vurgu yapılarak başlanan toplantı, Biyosidal Ürünler Mevzuat ve Uygulamaları Hakkında Değerlendirme başlıklı gündem maddesinin ele alınmasıyla devam etti. Meclis Üyesi Pınar Karabulut, biyosidal ürünlerde kozmetik benzeri iddialar kullanımı konusunda yaşanan sorunları dile getirdi. Konular, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Kozmetik Ürünler Dairesi Başkanı Sevda Nur Yüksel’e aktarılarak istişarelerde bulunuldu.

 

Gündem maddelerinden “Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmelik”e ilişkin bilgi veren Meclis Üyesi Sevim Gürgen, konuya dair dünyadaki son gelişmelere değindi.

 

Nilgün Dayıoğlugil ise kozmetik ürün sektörü mevzuat gelişmelerine ilişkin bilgileri Meclis Üyeleri ve kamu temsilcilerine aktardı. Ürün Takip Sistemi’de (ÜTS) bildirimlerin ücretli olması konusunda sektörün karşılaşmış olduğu sorunları dile getirdi. TİTCK Kozmetik Ürünler Dairesi Başkanı Sevda Nur Yüksel ise konuya ilişkin soruları cevapladı.

 

Tıbbi Cihazlar Mevzuat ve Uygulamaları hakkında değerlendirme yapan Meclis Üyesi Kübra Doğan, Tıbbi Cihazlara ilişkin Genelge ile ilgili sektörün sorunlarını ifade etti.

 

Meclis’te Görev Değişikliği

 

Gündem maddelerinin değerlendirilmesinin ardından toplantı, Meclis Başkan Yardımcılığı seçimiyle sonlandırıldı. Meclis Başkan Yardımcılığı için Avon Kozmetik A.Ş. Teknik Regülasyon Direktörü Nilgün Dayıoğlugil oybirliği ile seçilirken, Sibel Tüzün ise Meclis Danışmanı oldu.