USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

YÖREX Fuarında Trakya Rüzgarı Esti


23.10.2019

YÖREX Fuarında Trakya Rüzgarı Esti

 

Antalya Ticaret Borsasınca (ATB) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteğiyle bu yıl 10'uncusu düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) açıldı. Gerçekleşen açılışa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye genelinden il ve ilçe oda/borsa başkanları ile çok sayıda sektör temsilcisi ve vatandaş katıldı.

 

Açılışta konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 10 yıl önce sadece 40 ilin katıldığı, 24 bin kişinin ziyaret ettiği YÖREX'in bugün 81 ilin tamamını kapsayan, ziyaretçi sayısı 200 bini geçen dev bir ulusal organizasyona dönüştüğünü söyledi.​ YÖREX'in artık Türkiye'nin vitrini olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, burada ülkenin tüm renklerinin bir araya geldiğini ifade etti.

 

- "Zenginlik için değerlerinize sahip çıkın"

 

Hisarcıklıoğlu, bu topraklardan çıkan ürünlerin değerini önce bu toprağın insanlarının bilmesi gerektiğini, aksi takdirde ürünlerin dış pazarda anlam ifade etmeyeceğini vurguladı. Türkiye'nin, dünyada çok az coğrafyaya nasip olan ürün zenginliğine sahip olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Son dönemde yaşanan ekonomik çalkantıdan kurtulmanın çözümü de Anadolu topraklarında yatıyor. Zengin olmak istiyorsanız, bölgenizi zengin etmek istiyorsanız kendi yöresel ürünlerinize sahip çıkacaksınız." ifadelerini kullandı.

 

 

- YÖREX Fuarında Trakya Rüzgarı

 

“Sizin oraların nesi meşhur” sloganıyla bu yıl 10'uncusu düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı'na (YÖREX) her yıl olduğu gibi bu yıl da Tekirdağ damga vurdu. 200 bin ziyaretçinin beklendiği fuarda bu yıl 81 ilden 164 oda ve borsa, 18 kalkınma ajansının yanı sıra valilikler, belediyeler, kooperatifler, üretici birlikleri ve firmalardan oluşan 647 katılımcı yer aldı. Trakya Kalkınma Ajansı öncülüğünde Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli oda ve borsalarının destekleriyle açılan dev Trakya standı büyük ilgi gördü.

 

Trakya standına büyük ilgi gösterenlerin başında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, diğer illerden gelen belediye başkanları, oda ve borsa başkanları, protokol üyeleri ve vatandaşlar yer aldı.

 

Stantta odamıza tescilli Tekirdağ Köftesi ve Peynir Helvası, Meriç Yer Fıstığı, Edirne Tava Ciğeri, Keşan Satır Et, İpsala Pirinci, Badem Ezmesi, Hardaliye, Malkara Eski Kaşarı, Kırklareli Peynirleri ile Trakya Bölgesi’ne özgü tescilli ve yöresel tatlar başta Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve protokol üyeleri tarafından tam not aldı.

 

 

YÖREX'in pozitif etkisiyle, yöresel ürünlerin daha fazla sahip çıkılmasına ve tanıtılmasına fırsat sağladığını belirten Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, "Bu bağlamda düzenlenen YÖREX Fuarı'nı oldukça anlamlı buluyorum. Türk kültürü çok derin, çok köklü bir kültüre sahip. Ülkemizin dört bir yanında dünyaya tanıtılması gereken çok önemli değerlerimiz var. YÖREX, on yıldır bu amaca hizmet ediyor. Biz de Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illeri olarak tüm oda ve borsalarımızla tam katılım sağlamaya özen gösteriyoruz. Tüm bu değerlerimizi koruma altına almamız ve ekonomik değer elde edecek şekilde dünya pazarlarına sunmamız gerek. Oda ve borsalar olarak bunun gayreti içindeyiz. Tüm il ve ilçelerimizin yöresel zenginliğini sergilediğimiz bu fuarın bölgemiz adına çok başarılı geçtiğini söylüyor, Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu’na, Ajans Genel Sekreterliğine ve organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

YÖREX Fuarında Trakya Rüzgarı EstiYÖREX Fuarında Trakya Rüzgarı EstiYÖREX Fuarında Trakya Rüzgarı EstiYÖREX Fuarında Trakya Rüzgarı EstiYÖREX Fuarında Trakya Rüzgarı Esti
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 3
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 1610
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 7124
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7412