USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

YETERLİLİK BELGENİZİ ALMAYI UNUTMAYIN!


06.01.2017

YETERLİLİK BELGENİZİ ALMAYI UNUTMAYIN!

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın tehlikeli ve çok tehlikeli işler olarak belirlenen 40 meslekte,  çalışanlar için mesleki yeterlilik belgesine sahip olma zorunluluğunun 01 Ocak 2017 tarihi itibariyle başladığını bildirdi.

Başkan Günay, “Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ 25 Mayıs 2015 tarihli ve 29366 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlarak yürürlüğe girmiş olup, bu kapsamsa söz konusu tebliğ ile birçok meslekte MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmiştir.”

1 Ocak 2017 tarihine kadar işverenlerin çalışanlarını belgelendirmeleri gerektiğini söyleyen Günay, “Yeni yıldan itibaren yapılacak teftişlerde iş müfettişleri tarafından MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu bulunan 40 meslekte belgesiz çalışanlar için 500 TL idari para cezası uygulanacaktır. 24 Mart 2017’den itibaren de ek olarak 8 meslekte belgesiz çalışanlar için işverenlere idari para cezaları uygulamasına başlanacaktır. 1 Ocak 2017 itibariyle uygulanacak cezalar ÇSGB iş müfettişleri tarafından yapılacak denetimlere göre uygulanacak, müfettiş raporuna istinaden cezalar Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından işverene tebliğ edilecektir. Tebliğ edilen cezalar işverence bir ay içerisinde ödenecektir.” İfadelerini kullandı.

Belgeyi Nasıl Alabileceğiz?

Günay konuşmasının devamında, “Bu amaçla, TOBB tarafından MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. kurulmuş olup, sınav ve belgelendirme hizmeti vermek amacıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiştir. Sınavlar, TOBB-MEYBEM A.Ş. tarafından Tekirdağ’da yerel bazda gerçekleştirilecektir. Sınav ve belgelendirme talepleri odamız tarafından alınacaktır. Bireyler sınav başvurularını belge almak istedikleri ulusal yeterliliklerde yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına yapacaklar. Daha sonra teorik ve performansa dayalı sınavlarda başarılı olan adaya MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve aynı format dahilinde taşınabilir cüzdan tipi MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı verecek.” Diye konuştu.

Mesleki Yeterlilik Belgesi alacak işçinin cebinden para çıkmayacağını, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine ilişkin sınav ve belgelendirme masraflarının devlet tarafından karşılanacağını dile getiren Başkan Günay, “Avrupa Birliğinden alınan hibe fonları ile bugüne kadar 64 bin 200 kişinin yaklaşık 38 milyon TL tutarındaki sınav ve belge ücreti iadesi İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmıştır. Mesleki yeterlilik ve belgelendirme sisteminin tam anlamıyla oturması halinde, hem iş gücü piyasasında arz-talep uyumu artacak hem de iş kazalarında ciddi bir gerileme sağlanacaktır.”

Günlük Ziyaretçi Sayısı : 8
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 1615
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 7129
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7417