USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

YEREL KALKINMANIN ANAHTARI: YÖRESEL ÜRÜNLER PANELİ


16.02.2016

YEREL KALKINMANIN ANAHTARI: YÖRESEL ÜRÜNLER PANELİ

 

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ‘Yerel Kalkınmanın Anahtarı: Yöresel Ürünler Paneli’ Kırklareli-Şeker Fabrikası Kongre Merkezinde düzenlenen organizasyonla gerçekleştirildi. Gerçekleşen panele Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Kırklareli TSO Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, Kırklareli Borsa Başkanı Turhan Altıntel ile çok sayıda davetli katıldı.

 

Kalkınma için yerel dinamikleri harekete geçirmenin Trakya Kalkınma Ajansı’nın temel görevlerinden biri olduğuna vurgu yapan Mahmut Şahin şunları söyledi: “Bize verilen bu görevle birlikte sorumlu olduğumuz Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde bölgesel kalkınmanın tam anlamıyla gerçekleşebilmesi adına bölge ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Anıldıkları ürünle meşhur olan yörelerin, sahip oldukları bu değerleri bir marka haline getirmeyi başarmaları oldukça önemlidir” dedi.

 

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Yöresel Ürünler Projesi`nin 2008 ekonomik krizinden sonra TOBB`un "kriz varsa çare de var" kampanyasından hareketle ATB İş Geliştirme Çalışma Grubu`nun fikriyle ortaya çıktığını belirterek, "Önce kendi bölgemizden ürünlerin neler olduğunu keşfetmeye başladık sonra oda borsalarımıza (sizin oraların nesi meşhur?) diye sorduk. Gelen cevaplarda eşsiz bir hazinenin ortasında olduğumuzu ancak yöresel ürünlerimizin çoğunun kaybolmaya yüz tuttuğunu unutulmaya yüz tuttuğunu keşfettik. Bunları tekrar harekete geçirmek için seferberlik başlattık" diye konuştu.

 

Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Yerel Kalkınmanın Anahtarı: Yöresel Ürünler Paneli’nin önemine dikkat çekerek, “Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası olarak geçtiğimiz günlerde Türk Patent Enstitüsüne Tekirdağ Köftesi ve Peynir Helvası ile ilgili coğrafi işaret olarak kullanma hakkının alınması ile ilgili başvurumuzu yaptık. Başvurumuz Türk Patent Enstitüsü tarafından kabul gördü ve yasal prosedürler gereği askı süresinin bitimi ile birlikte Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Tekirdağ Köftesi ve Peynir Helvası coğrafi işaret hakkı tescil edilecektir. Günümüzde artık ülkeler değil şehirler yarışıyor. Bu kapsamda Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde üzerine önemli görevler düşen Tekirdağ’a, alacağımız coğrafi işaret tescil haklarıyla markakent olma yolunda ilerlemesine katkıda bulunmuş olacağız” dedi.

 

Panele konuşmacı olarak Türk Patent Enstitüsü Marka Uzmanı  Suzan Kılıç Daldal,  TOBB Türkiye Patent ve Marka Vekilleri Meclisi Başkan Yardımcısı Belgin Sağdıç, Antalya Ticaret Borsası Coğrafi İşaretler Uzmanı Dr. Rana Demirer katıldı. Panelistler konuşmalarında coğrafi işaretli ürünlerin özellikleri, coğrafi işaret alma süreçleri ve coğrafi işaretlerin etkinliği konularına değindiler. Yerel Kalkınmanın Anahtarı: Yöresel Ürünler Paneli soru ve cevap kısmı ile sona erdi.   

YEREL KALKINMANIN ANAHTARI: YÖRESEL ÜRÜNLER PANELİYEREL KALKINMANIN ANAHTARI: YÖRESEL ÜRÜNLER PANELİYEREL KALKINMANIN ANAHTARI: YÖRESEL ÜRÜNLER PANELİYEREL KALKINMANIN ANAHTARI: YÖRESEL ÜRÜNLER PANELİYEREL KALKINMANIN ANAHTARI: YÖRESEL ÜRÜNLER PANELİYEREL KALKINMANIN ANAHTARI: YÖRESEL ÜRÜNLER PANELİYEREL KALKINMANIN ANAHTARI: YÖRESEL ÜRÜNLER PANELİ
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 13
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2637
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11385
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11633