USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

TTSO Başkanı Cengiz Günay Rusya Çalışma Ziyaretine Katıldı


06.09.2018

TTSO Başkanı Cengiz Günay Rusya Çalışma Ziyaretine Katıldı

 

Trakya Kalkınma Ajansı 2016 yılından itibaren ülkemizin 2023 planları çerçevesinde öngörülen Savunma Sanayisinin millileştirilmesi çalışmalarına destek olmak amacı ile Trakya Bölgesi’nde 300’den fazla firma ziyareti, 2 Savunma Zirvesi, Ana Yükleniciler olarak adlandırılan ASELSAN, TAİ, HAVELSAN, ROKETSAN, MKEK, THY TECHNIC firmalarının hepsine birer kez ve bir çoğuna da ikişer kez Bölgemiz sanayicisi ile çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. 2000’e yakın işletme ile Bölgemizin Savunma sanayisine yönelik sahip olduğu bu büyük potansiyelin daha da gelişmesini sağlamak amacıyla, Ajansımızın Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Rusya Federasyonu’na bir çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir. Gerçekleşen ziyarete, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak,Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,  Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Edirne TSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, Kırklareli TSO Başkanı Soner Ilık, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve Ajans Personelleri katılım sağladı.

Rusya ziyareti kapsamında, Moskova-Rusya’nın En Büyük Savunma Sanayi Fuarı ARMYEXPO 2018 ziyaret edildi. Fuar Rusya Savunma Sanayisi tarafından üretilen her türlü Kara, Hava, Deniz, aktif ve pasif savunma sistemlerine, silahlı ve silahsız insansız hava araçlarına, Devlet ve özel sektör imalatı elektromekanik makina ve teçhizat sistemlerine, S-400 ve S-500 hava savunma sistemlerine ev sahipliği yapmıştır.

Rusya’nın en büyük Ticaret ve Sanayi Odası ziyaret edildi. Moskova Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Suren Vardanyan ile yapılan görüşmede Moskova ve Trakya Bölgesi kobilerinin kullanımına sunulacak ortak iş geliştirme platformu kurulması kararlaştırıldı. Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanları  bu ziyarette kendi üyeleri ve faaliyetleri hakkında ev sahibi kuruma bilgi verdiler.

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu heyeti Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçiliği’ni ziyaret etti. Moskova-Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Sayın Hüseyin Lazip Diriöz tarafından karşılanan heyetimize Rusya İş Ortamı hakkında detaylı bilgi verildi. Özellikle Moskova’da Türk inşaat firmalarının yüksek prestije sahip olduklarından ve Türk kobilerinin ise imalat sanayine yönelik yatırım yapmaları halinde Rus otoritelerinin teşvik edici yardımlarda bulunacağından bahseden Büyükelçi Diriöz ile faydalı bir toplantı gerçekleştirildi.

Saint Petersburg-Power Machines Şirketi ziyaret edildi. 1857 yılında kurulan Power Machines ile gerçekleşen toplantı da şirketi temsilen Türkiye ve Orta Doğu Bölge Müdürü Alexey Evseev ve Projeler Birimi Genel Müdürü ve Atom Enerjisi Kurumu Sorumlusu Dmitriy Kruglov ve Satış Müdürü Boris Terekhov hazır bulunmuştur. Power Machines firmasının Türkiye ile birlikte 57 ülkede yatırımı olup hali hazırda Dünya’nın en büyük 4. Enerji Sektörü firmasıdır. Power Machines her türlü Elektrosantrale yönelik olarak hem makina ve teçhizat imalatı hemde tesis kurup yönetimi konularında uzmandır. Dünya’nın çeşitli yerlerindeki yatırımlarında Toshiba ve Siemens ile ortaklıkları mevcuttur. Türkiye’de de hali hazırda devam etmekte olan çok sayıda yatırımı olup (Bingöl, Erzincan, Orhaneli, İskenderun, Artvin, Karakaya...vs) Orta Doğu operasyonları Türkiye’den yönetilmektedir.

 

 

TTSO Başkanı Cengiz Günay Rusya Çalışma Ziyaretine KatıldıTTSO Başkanı Cengiz Günay Rusya Çalışma Ziyaretine KatıldıTTSO Başkanı Cengiz Günay Rusya Çalışma Ziyaretine KatıldıTTSO Başkanı Cengiz Günay Rusya Çalışma Ziyaretine Katıldı
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 11
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 0
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 7339
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7542