USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

TRAKYA ODA VE BORSALAR MÜŞTEREK İSTİŞARE TOPLANTISI


06.02.2014

 

TRAKYA ODA VE BORSALAR MÜŞTEREK İSTİŞARE TOPLANTISI

 

Trakya Oda ve Borsalar Müşterek İstişare Toplantısı, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ın daveti ile 05.02.2014 tarihinde Tekirdağ TSO Konferans Salonu’nda düzenlenen organizasyon ile gerçekleştirildi. Tekirdağ, Çanakkale, Edirne ve Kırklareli İl ve İlçelerindeki 27 Oda ve Borsanın Meclis Başkanları, Yönetim Kurulu Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri ve Genel Sekreterleri toplantıya iştirak etti.

Katılımın yüksek düzeyde olduğu toplantı, bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın söylenmesi ile başladı. Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ın Trakya Oda ve Borsalar Müşterek İstişare Toplantısında yaptığı konuşma şu şekildedir;

“Oda ve Borsalarımızın değerli Meclis Başkanları, Yönetim Kurulu Başkanları, Meclis ve Yönetim Kurulu üyelerimiz.

Sizleri şahsım, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu ve Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına saygıyla selamlıyor, hoş geldiniz diyorum.

Toplantıya gelmeden hemen önce görüştüğüm, Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun selam ve sevgilerini de sizlere iletiyorum. Bugün kendisi de bizlerle birlikte olmak istedi ancak yoğun programı nedeni ile aramızda olamadı.

Değerli dostlar,

Ülkemizin Batıya açılan kapısı olan, Trakya Bölgesi ve Güney Marmaranın güzel kenti Çanakkale’nin de aramızda olduğu bu anlamlı günde yine bir aradayız.

Bizler, Trakya Bölgesi’ndeki Oda-Borsalar olarak, bu bölgedeki iş dünyasının temsilcileriyiz; üyelerimizi temsil ederken onların dertleriyle dertleniriz. Sorunlarını yetkili makamlara ulaştırmak ve sorunlarının çözümüne yardımcı olmak için çalışan ve bunun en temel görevimiz olduğu bilincini taşımaktayız.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin çatısı altındaki Oda-Borsalar olarak her zaman üyelerimize, ülkemize hizmet etme aşkıyla çalışıyoruz. Çalışırken de, hizmet ederken de birlik ve beraberliğimizden ödün vermiyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki, birlik olmadan rahmet olmaz.

Değerli başkanlarımız,

Trakya, hem sanayinin güçlü olduğu hem de tarımın bereketli olduğu bir bölgedir. Bu bakımdan çok şanlıyız. Öte yandan bölgemizde havayolu, denizyolu, demiryolu, karayolu imkanlarının hepsine sahibiz. Bu anlamda da gerçekten şanslıyız. Tekirdağ Barbaros’taki liman inşaat bittiğinde inşallah Türkiye'nin en büyük konteynır limanına sahip olacağız. Bu liman aynı zamanda Avrupa’nın da en büyük 3. limanı olacak. Böylelikle lojistik sektöründe Trakya Bölgesi olarak daha önemli bir oyuncu haline geleceğiz.

 

Değerli dostlar,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin öncülüğünde hayata geçirilen BALO projesinde yani Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonları’nda da Trakya Bölgesi olarak önemli bir yere sahibiz.Tarifeli yük trenleri sayesinde, Anadolu’nun üretimi, Trakya üzerinden Avrupa’ya taşınıyor.Trakya Bölgesi olarak, Türkiye’nin Avrupa’ya daha çok mal satabilmesine katkı sağlayacak olan bu projede önemli bir kavşak noktası görevi üstlenmekten onur duyuyoruz.Yalnız burada üyelerimize BALO’nun avantajlarından bahsetmeliyiz. BALO, yüzde 30 daha düşük navlun maliyeti sunuyor. Enerji fiyatlarının yükseldiği son dönemlerde BALO ihracatçılarımız için bulunmaz bir nimet.BALO’da öyle gümrükte takılmak, kuyrukta beklemek de yok. BALO treni Türkiye’den kalkıp, 4 gün sonra Almanya’ya ulaşıyor. Hem de tarifeli şekilde. Ne zaman kalkacağı belli. Ne zaman ulaşacağı belli. Dolayısıyla üyelerimizin BALO’dan yararlanmalarını teşvik etmeliyiz.

Değerli dostlar,

Dünyada iş yapma şekli artık değişiyor. Bol likiditenin, bol paranın getirdiği rahatlık sona eriyor. Bu yeni dönemde KOBİ’lerimiz için finansmanın önemi daha da artmış durumda.Alacak sigortası, çek ve risk raporu gibi finansman tekniklerini daha çok kullanmalıyız. Riskimizi kontrol altına almalıyız.Alacak sigortası, batak riskini azaltıyor. Müşteri hakkında size sürekli bilgi veriyor. Bankalar daha ucuz kredi veriyor.TOBB olarak karşılıksız çeklerdeki sorunu gördük. Güvenli bir ticaret ortamı oluşsun diye çek ve risk raporunu tüm üyelerimizin kullanımına açtık. Artık çekini alacağınız kişinin tüm finansal geçmişini görme şansına sahibiz. Bunun için üyelerimizin Odalara gelerek başvuru yapmalarını sağlamalıyız.  Çek ve risk raporunu tüm üyelerimize duyurmalıyız. Güvenli ticaret ortamının gelişmesini sağlamak için katkı koymalıyız.

Değerli dostlarım,

TOBB olarak önemli bir projeyi daha hayata geçirdik.Eskiden Anadolu’da kimse mahkeme nedir bilmezdi.İki tüccar arasında anlaşmazlıkta, araya bir büyüğümüz girerdi. İki tarafı da dinler, konuşturur, anlaştırırdı.Aynı arabuluculuk sistemini günümüze taşıdık.Özel olarak eğitip sertifika verdiğimiz arabuluculara iki taraf da gönüllü olarak başvurduğunda, iki tarafı konuşturuyor, dinliyor ama kendi fikirlerini söylemiyorlar. Sadece tarafların müzakereyi yapabilmesi için profesyonel yöntemlerle yönlendiriyorlar. Diyalogun tıkandığı noktada sorunun çözümünün devam etmesi için yol açıyorlar. Bunun için eğitildiler. Arabuluculuk sistemi üyelerimize hem zaman hem de itibar kazandıracak. Kaynak israfının da önüne geçecek.

Değerli arkadaşlarım,

Nitelikli ve uygun maliyetli eleman bulmak için UMEM Beceri’10 gibi işleyen projelerimizden mutlaka daha fazla faydalanmalıyız.Üstelik hem imalat sanayi sektörü hem de hizmetler ve tarım sektörü UMEM’den faydalanabiliyorlar.Burada da sizlere, Odalarımıza büyük görev düşüyor.UMEM Beceri’10 ile ihtiyaç duyduğunuz personeli isterseniz hemen temin edebiliyorsunuz, isterseniz mesleki eğitim aldırıp işe başlatabiliyorsunuz. Üstelik 4,5 yıla varan işveren sigorta payını da devlet ödüyor.Bu teşviklerden yararlanmalıyız. Üyelerimize bu avantajlardan bahsetmeliyiz.Biz kendimizi iyi anlatmazsak başkaları bizi ya yanlış anlatır ya da eksik anlatır.Zaten soruyorlar; Oda-Borsalar ne iş yapıyor diye? İşte Oda-Borsalar üyelerine hizmet ediyor. Bu hizmetleri üyelerimize iyi anlatmamız ve faydalanmalarını sağlamalıyız.

Değerli dostlar,

Talep sıkıntısını aşmak için yeni pazarlara erişim çalışmalarına devam etmeliyiz. Canlanmaya başlayan Avrupa pazarını da gözden kaçırılmamalıyız. Avrupa’ya en yakın biziz.  Bu avantajımızı iyi kullanmalıyız.Artık eski alışkanlıklarımızı bir kenara bırakmalıyız. Kurumsallaşmaya, ortaklık kültürüne, markalaşmaya her zamankinden daha çok önem vermeliyiz. Çok şükür şirketlerimizin zihinsel kodları değişiyor. Markalaşmanın önemini ve faydasını anlıyoruz. Marka, model ve tasarım tescilinde Avrupa’da ilk üçteyiz. Dolayısıyla, sadece iç pazarlara değil dış pazarlara odaklanarak üretim yapmayı sürdürmeliyiz.

Değerli başkan ve yöneticilerimiz,

Türkiye son 30 yılda büyük bir başarı hikayesi yazdı. Bu hikayeyi yazarken de bir çok zorluk ve güçlükle karşılaştık.Ekonomik ve siyasi krizler yaşadık. Zor günler geçirdik. Kolay olmadı.Ama hiçbir zaman umutsuz olmadık. Çünkü bizim hedeflerimiz var. Bu hedefler için durmadan çalıştık. Geçmişte büyüklerimiz çalıştı. Bugün biz çalışıyoruz, yarın da bizim çocuklarımız çalışacak.Özellikle bugünlerde iş dünyası olarak bizlere büyük görev düşüyor.Bizler üyelerimize moral vermeliyiz. İş dünyası olarak bizlere umutsuz olmak yakışmaz.O yüzden de burada üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor.Siyasi krize, dolara, faize takılıp kalırsak asıl işimize odaklanamayız.Bizim ülke olarak, iş dünyası olarak bir amacımız var ve bu amaç uğruna durmadan çalışıyoruz.Eğer bu amaçtan, hedeften saparsak işte o zaman kaybederiz.O yüzden günlük meseleleri takılmadan işimize bakmalıyız.

Değerli dostlarım,

Bizler, bölgemizdeki tüm Oda-Borsalar olarak bölgelerimizin daha ileriye gitmesi için, daha çok kalkınması için, daha çok üretip, daha çok ihracat yapıp, daha çok istihdam sağlamak için birlik ve beraberlik içinde çalışıyoruz.Cumhuriyetimizin 100. Yılında ülkemizin ortak hedeflerine ulaşması için üzerimize düşeni yapacağız.Bu kapsamda bu toplantıya katıldığınız için sizlere teşekkür ediyor ve sizleri saygıyla selamlıyorum.”

 

Başkan Günay’ın konuşmalarının ardından oluşturulan divana Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel ve Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu seçildi. Toplantı görüş ve önerilerin dile getirilmesi, sorunların çözümleri için yapılması gerekenlerin masaya yatırılarak karşılıklı fikir alış verişinde bulunuldu.  Toplantının sonuç bölümünde konuşan Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, “ Değerli katılımcılar, bölge toplantımızın temel amacı bölgemizde nelerin eksik olduğunun tespit edilmesi ve izlenmesi gereken yolları belirlemekti. Toplantının amacına ulaştığını düşünüyorum. TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu göreve geldiği günden itibaren yaptığı çalışmalarla hepimize öncülük ediyor, vizyonumuzu genişletiyor. Sizlerin huzurunda Başkanımız Sayın Rifat Bey’e teşekkür ediyorum” dedi.

Bölge toplantılarının yılda 3 kez yapılması kararı alındı ve 2014 yılının 2. Bölge Toplantısı Edirne ili olarak belirlendi. Tekirdağ TSO Restoranında düzenlenen yemekle Trakya Oda ve Borsalar Müşterek İstişare Toplantısı sona erdi.

 

Günlük Ziyaretçi Sayısı : 1
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2461
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11635
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11883