USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Trakya’da Coğrafi İşaretler Semineri


08.11.2018

Trakya’da Coğrafi İşaretler Semineri

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde, Trakya Kalkınma Ajansı ve Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı işbirliğinde düzenlenen ve bölgemiz için önem arz eden Türkiye ve Trakya’da Coğrafi İşaretler Semineri Edirne’de geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Gerçekleşen seminere, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı temsilen Meclis Üyesi ve 14. Meslek Grubu Komite Üyesi, Özcanlar Köfte Genel Müdürü Mestan Özcan katılım sağlamıştır.

Coğrafi işaretli ürünlerin önemine değinen Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay, “Tekirdağ’ımızın yöresel ürünleri olan ‘Tekirdağ Köftesi’ ve ‘Tekirdağ Peynir Helvası’nın da Coğrafi İşaret Tescili müracaatlarını, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası olarak üstlenerek Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurumuzu yapmıştık. 14. Meslek Grubu Komite ve Meclis üyemiz Özcanlar Köfte Genel Müdürü Mestan Özcan’ın girişimleriyle başlayan coğrafi işaret tescil süreci artık tescil edilme aşamasına gelmiş bulunuyor. Odamız önderliğinde, Namık Kemal Üniversitesi Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanlığı, NKÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü, Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar ile hazırlanan Coğrafi İşaret Tescil başvurularımızın, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından incelenmesi ve askı sürecine gelmesi, yüz yıllık tarihe sahip Tekirdağ Köftesinin ve yine yöresel tatlımız Peynir Helvasının daha yüzlerce yıl bu coğrafyada değer üreten ürünler olarak üretilmesini, gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacaktır.

Yöresel gıda ürünlerimizin nesiller boyu üretilebilmesi ve nesiller boyu sürdürülebilir bir üretim teşvikine girmesi için gerekli ve şart olan Coğrafi İşaret Tescili, bu seminer ile bir kez daha önem kazanmıştır. Öncelikle, Trakya’da Coğrafi İşaretler Semineri’nin düzenlemesinde emeği geçen tüm kurum ve yetkililerini kutluyor, teşekkür ediyorum. Diğer yandan şehrimizin markakent olması yönünde artı değer katacak olan ve odamız adına Tekirdağ Köftesi ve Tekirdağ Peynir Helvası’nın coğrafi işaret tescillerinin başvurularının yapılması ve alınması esnasında büyük bir özveri ile ve ekibiyle birlikte çalışan, tescil aşamasına getiren Komite ve Meclis Üyemiz Özcanlar Köfte Genel Müdürü Mestan Özcan’a, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı ve yetkililerine, akademisyenlerimize, sektör temsilcilerine teşekkürlerimi sunuyor, şehrimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

 

Trakya’da Coğrafi İşaretler SemineriTrakya’da Coğrafi İşaretler SemineriTrakya’da Coğrafi İşaretler Semineri
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 60
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2787
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11535
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11783