USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

TOBB Türkiye Yazılım Sektör Meclisi Tekirdağ TSO’da Bir Araya Geldi


01.06.2017

TOBB Türkiye Yazılım Sektör Meclisi Tekirdağ TSO’da Bir Araya Geldi

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Toplantısı, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Türkiye’nin önde gelen yazılım sektöründe faaliyet gösteren firmaların yöneticilerinin ve temsilcilerin katıldığı toplantı, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay ev sahipliğinde düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmalarını gerçekleştiren Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, “Sizleri memleketim Tekirdağ’da ağırlama fırsatı verdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz. Bugün aramızda Bilim-Sanayi-Teknoloji Bakanlığından değerli bir konuğumuz var. Bakanlık Sanayi Dairesi Müdürü Sayın Oğuz Kurt. Davetimizi kabul edip toplantımıza katıldığı için kendisine de ayrıca teşekkür ediyorum. TOBB olarak Bakanlığımızla ve özellikle Sanayi Genel Müdürlüğümüzle çok yakın çalışıyoruz. Birlikte emek vererek, kamu ihalelerinde yerli üretime yüzde 15 fiyat avantajı getiren çok önemli bir düzenlemeyi hayata geçirdik. Eskiden kamunun mal alım işlerinde, yerli üretimin payı sadece yüzde 8 idi. 2016’da bu oran yüzde 42’ye ulaştı. Yani yerli üretimin aldığı pay 5’e katlandı. Bu sayede 49 milyar lira ilave iş, yurtiçi üretime kazandırılmış oldu. Yine Bakanlığımız tarafından bizimle de istişare hazırlanan ve Meclis’e sunulan Üretim Reform Paketinde, yazılım üreten firmaların, sanayici olarak kabul edilmesi sağlanıyor. Yani, yazılım sanayisi kavramı, artık resmen de kabul edilmiş, uygulamaya geçmiş olacak. Bilim-Sanayi-Teknoloji Bakanlığını da, kendi Bakanlığımız olarak göreceğiz.

Esasen pakette sanayicilerin iş ortamını iyileştiren daha çok pek çok düzenleme var. Bunların da Meclis’te hızla görüşülerek yasalaşmasını bekliyoruz. Bugün gündemimizdeki ilk konu da, yerli malı belgesi uygulamasının Yazılım Sektörümüzdeki durumunu, kamu ve özel sektör olarak birlikte istişare etmektir. Yerli malı belgesini, milli yazılım sanayimizin gelişmesi için önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Bununla ilgili olarak, Bakanlığımız başkanlığında, pek çok kurumun katıldığı çok kapsamlı çalışmalar yapıldı. Netice ortaya bir mevzuat çıktı.  Ancak sektörümüzdeki genel kanaat, mevcut haliyle bu uygulamanın, yerli yazılım sanayimizin lehine olmadığı ve milli şirketlerimizin bu belgeye ulaşımını son derece güçleştirdiği şeklindedir. Burada Yazılım Meclisimizde, sektörün önde gelen firmaları ve kurumları bulunuyor. Bakanlığımız da burada aramızda.  Elbirliğiyle çalışarak, sektörümüz ve ülkemiz için en iyisi yapabileceğimize inanıyorum ve geldiğiniz için sizlere tekrar teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas ise, ev sahipliği ve misafirperverliği için Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay’a teşekkür etti ve meclis gündemine geçildi. Meclis gündemi, yerli yazılım belgesi, yapay zeka ve olası gelecek senaryoları, soft away deki son durum, bilişimde yetkin insan gücü, yazılımda ithalatı azaltma yolları, bilişim stratejisi belgesinde TOBB görevleri konusunda yapılacak çalışmalara dair konular görüşülerek günün anısına toplu fotoğraf çekiminin ardından toplantı sona erdi.

TOBB Türkiye Yazılım Sektör Meclisi Tekirdağ TSO’da Bir Araya GeldiTOBB Türkiye Yazılım Sektör Meclisi Tekirdağ TSO’da Bir Araya GeldiTOBB Türkiye Yazılım Sektör Meclisi Tekirdağ TSO’da Bir Araya GeldiTOBB Türkiye Yazılım Sektör Meclisi Tekirdağ TSO’da Bir Araya Geldi
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 1
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2625
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11373
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11621