USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

TOBB TİCARET VE SANAYİ ODALARI KONSEY TOPLANTISI


12.02.2016

TOBB TİCARET VE SANAYİ ODALARI KONSEY TOPLANTISI

 

TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Toplantısı’nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, istihdam dostu büyüme sağlamak için, istihdam üzerindeki mali yükler, kıdem tazminatı ve zorunlu istihdam uygulamalarının birlikte ele alınarak, bütüncül anlayışta bir işgücü piyasası reformunun hayata geçirilmesini istedi.​ Hisarcıklıoğlu, son gelen göstergelerin, dünyadaki çalkantılara rağmen, Türkiye ekonomisinin ve reel sektörün sağlamlığını gösterdiğini söyledi. TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri ve yetkililerin katılımlarıyla TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi.

Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, 2016 yılında yoğun bir çalışma gündeminin kendilerini beklediğini vurgulayarak, “Küresel piyasalarda her gün yeni bir çalkantı yaşıyoruz. Dünya ekonomilerinde belirsizlik devam ediyor. Avrupa’da ekonomik büyüme bir türlü kalıcı olamıyor” dedi. Son dönemde yaşanan terör olaylarına değinen TOBB Başkanı, “Özellikle de bölgedeki iş camiamız bunu çok derinden hissediyor. Allah onların da yardımcısı olsun. İş hayatı zaten zor ve meşakkatlidir. Şimdi bir de bu terör belası yüzünden büyük sıkıntı yaşıyorlar. Sayın Başbakanımız, Doğu ve Güneydoğu Doğu Anadolu’dan, Oda ve Borsa Başkanlarımız ile bir araya geldiler. Meseleyi istişare ettiler. Yalnız olmadıklarını, destek tedbirleri için çalıştıklarını gösterdiler. Onların bu duyarlılığını ve meselenin suhulet yoluyla çözümündeki kararlılığını görmek, bizlere de büyük bir güven ve moral verdi” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’nin büyük bir ülke olduğuna inandıklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Her sorunu aşacak güçtedir. Yeter ki, birliğimizi, istikrarımızı muhafaza edelim” dedi. Hisarcıklıoğlu, son gelen göstergelerin, dünyadaki çalkantılara rağmen, Türkiye ekonomisinin ve reel sektörünün sağlamlığını gösterdiğini, 2015’in son çeyreğinde sanayideki büyümenin yüzde 4,2’ye ulaştığını, bu sayede, 2015 yılında büyümenin yüzde 4’e ulaşma ihtimalinin güçlendiğini söyledi. Rehavete kapılmayacağız diyen Hisarcıklıoğlu, “Riskleri göz ardı etmeyeceğiz. Fırsatları da gözden kaçırmayacağız. Sıkıntılar noktasında, elbette en büyük önceliğimiz, memleketin tamamında huzur ve güven ortamının güçlendirilmesidir. Çünkü huzur olursa ticaret olur. Ticaret olursa refah ve zenginlik gelir” şeklinde konuştu. Piyasadaki nakit akışındaki yavaşlamaya da değinen Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Resmi rakamlar, çek ve senet ödeme sorunlarının arttığını gösteriyor. Özellikle çeke olan güvenin, yeninden tesis edilmesine ihtiyaç var. Bankaların da sadece kendilerini değil, ekonominin bütününü düşünerek, daha hassas ve sorumlu davranmalarını bekliyoruz. Yatırım Teşvik sistemi, reel sektördeki yatırımcılarımız için önemli bir mekanizma. Hükümetimizle yaptığımız istişareler sonrası şu an mevcut teşvik sistemi, sektörel ve bölgesel farklılık kazanmıştı. Şimdi, günün şartlarına uygun yeni bir revizyona ihtiyaç var.

 

Kore’nin yaptığı gibi, eşitlikçi değil seçici bir teşvik anlayışına ihtiyaç var. Ürün / Proje / Teknoloji bazlı teşvikler verebilmeliyiz. Bir İl’in tamamının aynı teşvik bölgesinde yer alması da haksız sonuçlar doğuruyor. İlçe bazlı teşvik sistemine geçmemiz gerekiyor. Asgari ücret artışı, reel üzerinde önemli bir maliyet artışı getirdi. Hükümetimiz, bütçe imkânları çerçevesinde bir destek sağladı. Bunun için teşekkür ediyoruz. Ancak 1 sene süreli bu desteği güçlendirecek adımlara ihtiyaç var. İstihdam dostu büyüme sağlamak için, istihdam üzerindeki mali yükler, kıdem tazminatı ve zorunlu istihdam uygulamaları birlikte ele alınarak, bütüncül anlayışta bir, işgücü piyasası reformunu hayata geçirmeliyiz”.

 

Türkiye açısından stratejik öneme sahip olan turizm sektöründe, sezon dışı zamanlarda istihdam üzerindeki vergi ve prim yükünün kaldırılmasını talep eden Hisarcıklıoğlu, bu konuda Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de mutabık kaldıklarını belirterek, uygulamanın bir an önce başlatılmasını beklediklerini ifade etti. Pek çok sektörde, girdi çıktı arasında büyük KDV oranı farkı bulunduğuna dikkat çeken TOBB Başkanı, “Bu yüzden şirketler KDV alacaklarını uzun süre tahsil edemiyor ve finansman sıkıntısı yaşıyor. Devlet nasıl alacağına şahin ise, borcuna da aynı duyarlılığı göstermeli. Şirketlerin KDV alacaklarının Kurumlar Vergisi’nden mahsup edilebilmesi imkânı getirilmelidir dedi.

 

 

TOBB TİCARET VE SANAYİ ODALARI KONSEY TOPLANTISITOBB TİCARET VE SANAYİ ODALARI KONSEY TOPLANTISITOBB TİCARET VE SANAYİ ODALARI KONSEY TOPLANTISITOBB TİCARET VE SANAYİ ODALARI KONSEY TOPLANTISITOBB TİCARET VE SANAYİ ODALARI KONSEY TOPLANTISITOBB TİCARET VE SANAYİ ODALARI KONSEY TOPLANTISI
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 2
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2462
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11636
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11884