USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU’NA MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN FAHRİ DOKTORA ÜNVANI VERİLDİ


09.10.2015

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU’NA MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN

FAHRİ DOKTORA ÜNVANI VERİLDİ

 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na Fahri Doktora Ünvanı verildi.​ TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 2015-2016 Öğretim Yılı ve Sosyal Girişimcilik Sempozyumu’na katılarak Neden Girişimcilik konulu panelde öğrencilere hitap etti. Gerçekleşen organizasyona Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Mansur Harmandar, Muğla Valisi Amir Çiçek, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata, bölge oda/borsa başkanları ve öğrenciler katıldı. 

 

Hisarcıklıoğlu, Muğla’nın sosyoekonomik gelişmişlik endeksinde ve yaşanabilirlik sıralamasında, Türkiye çapında ilk 10 şehir içinde olduğunu, daha da önemlisi, bu performansın hep yükselerek devam ettiğini söyledi. Bunun arkasında birlik ve beraberliğin olduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, “Kültürümüzde çok güzel bir söz var. Birlikte rahmet ve bereket ayrılık da azap vardır. Bir şehirde birlik ve beraberlik varsa burada bereket var” dedi.

 

Hisarcıklıoğlu, Muğla’nın 1,500 kilometre ile en uzun kıyı şeridine sahip il olduğunu belirterek, “İspanya’nın Akdeniz’deki tüm kıyı şeridinden büyük. Tarihi ve kültürel zenginliklerle her yıl 3 milyondan fazla turisti ağırlıyor. Ama daha yapacak çok işimiz var” ifadelerini kullandı.

 

 

En büyük sermayenin gençlik olduğuna dikkat çeken TOBB Başkanı, “Yaş ortalamamız 30. Avrupa’nın en genç nüfusuyuz. 20 milyon gencimiz var. Eğer bunu iyi değerlendirebilirsek Türkiye’nin zenginliğini sağlarız. Türkiye’nin petrolü yok, doğalgazı yok. Ama bugün dünyanın en büyük 20 ekonomisi içindeyiz. Bunu doğal kaynaklarla, dış yardımlarla elde etmedik. Müteşebbis insanlarımızın çalışmalarıyla, üretimleriyle, ihracatlarıyla başardık. Bundan sonra bu performansı devam ettirmek, sizlere bağlı. Çünkü bizim esas enerji kaynağımız sizlersiniz. Bizim en büyük kaynağımız bu salonu dolduran gençlerimiz” dedi.

 

Her yıl istihdam nüfusuna 1 milyon kişinin katıldığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Ama her girişimci, ortalama 10 kişiyi daha istihdam ediyor. Demek ki; ne kadar girişimci, o kadar iş, o kadar aş demek! Mutlu insanları bulunduğu bir ülkede yaşamak istiyorsak müteşebbis sayımızı arttırmak zorundayız. Zenginliğin yolu da buradan geçiyor. İşsizliği bitirmek istiyorsak muhakkak girişimci sayımızı artırmak zorundayız. Zengin olmanın yolu girişimcilik. Japonya, 2.dünya savaşında yerle bir oldu. Ama içlerindeki girişimci ruh sayesinde ayağa kalktılar. Dünyanın 3 büyük ekonomisinden biri haline geldiler. Bunu girişimcileri sayesinde yaptılar” şeklinde konuştu.

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU’NA MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN  FAHRİ DOKTORA ÜNVANI VERİLDİTOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU’NA MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN  FAHRİ DOKTORA ÜNVANI VERİLDİ
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 4
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2383
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11557
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11805