USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU’NA FRANSA’DAN LEGION D’HONNEUR MADALYASI VERİLDİ


23.11.2015

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU’NA FRANSA’DAN LEGION D’HONNEUR MADALYASI VERİLDİ

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'na, Fransa'nın en üst düzey nişanı olan Legion d'Honneur madalyası verildi. Hisarcıklıoğlu, Fransa Cumhuriyeti'nden böyle bir nişan almaktan büyük onur duyduğunu ifade etti.​ Fransa İmparatoru Napolyon’un 1804 tarihinden itibaren verdiği nişanın sahibi Türkiye Fransa ilişkilerine katkılarından dolayı Hisarcıklıoğlu oldu. Türkiye’den ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk’e verilen madalyayı iş dünyasının önemli isimleri de daha önce almıştı.  Hisarcıklıoğlu’na iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi dolayısıyla verildi. Hisarcıklıoğlu, Fransa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Başkanı Andre Marcon’un teklifi ile Türkiye-Fransa ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesine yapmış olduğu katkılardan dolayı, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın onayı ile madalyaya layık görüldü. Madalya töreninde konuşan Hisarcıklıoğlu, Fransa’da meydana gelen saldırıya değinerek terörü nefretle kınadığını söyledi. Fransa halkı ile dayanışma içerisinde olduklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Terörle mücadele eden halkımız. Fransa’nın endişesini anlamaktadır. Terörün seçtiği hedefler özgürlük eşitlik kardeşlik ve insanlığın onurudur. Terörün dini ve milliyeti yoktur. Bu tür acıların yaşanmamasını diliyorum” dedi. Gerçekleşen törene, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri ve ilgili kurumların temsilcileri katıldılar.

 

Fransa Cumhuriyetinden böyle bir nişan almaktan onur duyduğunu aktaran Başkan Hisarcıklıoğlu, “Ben bir girişimciyim sanayiciyim. Türk-Fransız ekonomik ve siyasi ilişkilerin önemine inandım. Yaklaşık 700 yıllık tarihten gelen bir dostluğumuz var. İlişkilerin en zor döneminde Türkiye’deki Fransız dostlarımızla çalıştık. Türk Fransız ilişkileri AB, Ortadoğu ve dünya barışı için önemlidir. Bu anlamlı nişanla Türk Fransız ilişkilerini güçlendirmeye yönelik sorumluluklarımız arttı” diye konuştu. İki ülke arasındaki ikili ticaretin yukarı çekilmesi gerektiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu,  “15 milyar dolar karşılıklı ticaret hacmi var. Bu rakam ne Fransa ne de Türkiye’nin ekonomik gücünü gösteriyor. Ticarete yeni ivme kazandırmalıyız.  Fransız şirketlerin Türkiye’deki yatırımı yüzde 10 civarında. Biz daha fazla Fransız şirketlerin yatırım yapmasını destekliyoruz. Enerji ve ulaşım başta olmak üzere yeni Fransız yatırımlarını ülkemizde görmek istiyoruz. Fransa’da da Türkiye’den daha fazla yatırım yapılmalı” şeklinde konuştu.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Gümrük Birliği kapsamında sanayinin yanı sıra tarım ve kamu alımlarının da konuşulduğunu belirterek şunları söyledi: “Modernize edilecek Gümrük Birliği ile işlem hacmi büyüyecektir. Fransa AB’nin mimarıdır. Türkiye ve Avrupa Fransa’nın desteğine ihtiyaç duymaktadır. Geçmişte AB üyelik sürecine başlayan Fransa bu ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamalıdır. Fransa’nın AB’nin geleceği ile ilgili vizyonda Türkiye’nin de yer almasına yönelik desteğine ihtiyaç var” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na Fransa’nın en önemli nişanlarından birinin verilmesinden dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirten TTSO Başkanı Günay, “Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Başkanlığının yanı sıra Eurochamnbers (Avrupa Odalar Birliği) Başkan Yardımcılığı, ICC Yönetim Kurulu Üyeliği gibi önemli görevleri yürütmektedir. Geçtiğimiz günlerde Antalya’da gerçekleşen G20 Zirvesi’nin gündeminde yer alan çok sayıda konu başlığı, Sayın Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığı döneminde B20 çalışmaları kapsamında belirlenmiştir. TOBB Başkanımız, çalışmaları ve üstün gayretleriyle, Fransa Devleti tarafından verilen Legion d’Honneur nişanını almayı hak etmiştir. Bu büyük onuru TOBB camiasına yaşatan Sayın Hisarcıklıoğlu’nu bir kez daha kutlarım” dedi.

 

 

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU’NA FRANSA’DAN LEGION D’HONNEUR MADALYASI VERİLDİTOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU’NA FRANSA’DAN LEGION D’HONNEUR MADALYASI VERİLDİ
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 1
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2461
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11635
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11883