USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

TOBB BAŞKANI ÇORLU HİZMET BİNASI AÇILIŞ TÖRENİNE VE ÇORLU TSO VERGİ ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI


12.09.2017

TOBB BAŞKANI ÇORLU HİZMET BİNASI AÇILIŞ TÖRENİNE VE

 ÇORLU TSO VERGİ ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI

Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Hizmet Binası Açılışı ve Ödül Töreni’ne katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların, iş dünyasındaki sıkıntıları hükümete aktararak çözüm bulunması için çalıştığını vurguladı. Hisarcıklıoğlu oda-borsa üyelerinin finansman ve istihdam yükleri başta olmak üzere sorunların çözümüne çok önemli katkılar sağladıklarını anlattı.​ Gerçekleşen törene Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Tekirdağ Milletvekilleri Emre Köprülü, Metin Akgün, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Trakya Oda/Borsa Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanları ile çok sayıda iş adamı katılım gösterdi.

Vergi ve ihracat rakamlarının üretim nerde yapılıyorsa oraya ait olması gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Üretim nerde yapılıyorsa ihracat da vergi de o ile yazılmalı. O zaman üyelerimize ve o kente daha iyi hizmet sunma imkânı bulabiliriz. Sayın Milletvekillerimiz duysun. Bir yasal düzenlemeye ihtiyaç var bu konuda” diye konuştu.

 Çorlu TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Gönül’ün ev sahipliğinde düzenlenen açılış ve ödül töreninde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Çorlu’ya yine hayırlı işler için geldiklerini söyledi. Yeni hizmet binasının yapılmasında emeğe geçenleri, rahmetli Başkan Enis Sülün başta olmak üzere kutladığını belirten Hisarckılıoğlu, “Bu vesileyle Çorlu ekonomisine büyük katkısı ve hizmetleri olan Sayın Sülün’e bir defa daha Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına sabırlar diliyorum” dedi.

 Çorlu’nun ülke sanayinin gözbebeği ve adeta lokomotifi olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Çorlu Trakya’nın en gelişmiş ilçesi. Türkiye’de de ilk 10 ilçe içindesiniz. Ayrıca Türkiye'nin 4. büyük sanayi kenti. Trakya’nın tek hava limanı da Çorlu’da. Türkiye’nin en büyük 500 Sanayi Kuruluşunun 19’u Çorlu’dan çıktı. Sadece son 5 senede 4 yeni OSB kuruldu. Kısaca Çorlu adeta, geleceği kucaklayan şehir. Çorlu’nun ülkemiz ekonomisi ve sanayine katkılarından dolayı gurur duyuyorum. Sanayimizin bu yıldız şehrine yakışır bir oda hizmet binası lazımdı. Çorlu Odamızın yönetimi bu vizyonu gösterdi. Odamız kurumsal anlamda çok ileri noktalara geldi” diye konuştu.

 Hisarcıklıoğlu ayrıca, binanın içindeki konferans salonuna rahmetli oda başkanı Enis Sülün’ün isminin verilmesini istedi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Çorlu’ya bir üniversitenin de yakışacağını söyledi.

Son 1 senede oda ve borsalarla birlikte çalışıp iş dünyası için çok önemli işlere imza attıklarını açıklayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “En büyük şikâyetiniz yüksek istihdam maliyetleriydi. Odalarımızla istihdam seferberliğini hayata geçirdik. İstihdam için tarihi destekler sağlandı. İlk 3 ay devletten olmak üzere, vergi ve SGK priminde önemli avantajlar var. Çorlu da sözünü tuttu, üye başına +1 istihdam sağladı. İkinci büyük şikayet finansman alanındaydı. Ucuz finansmana ulaşmakta sıkıntılar vardı. Oda ve borsa camiamızla birlikte elimizi taşın altına koyduk. Yüzde 9,9 faizle üyelerimize kredi imkanı sağladık. Çorlu’da da 138 üyemiz 7 milyon liralık kaynak kullandı. Yine bizim de içerisinde olduğumuz KOSGEB yine sıfır faizli 3 yıl vadeli 260 bin firmaya faizsiz kredi sağladı. Kredi Garanti Fonu aracılığıyla da 328 bin firmamızın kredisi için kefil olduk. Oda ve borsalarımızın istekleri ve takipleri ile hükümetimizin de olaya sıcak bakmasıyla yüzde 5 vergi indirimi sağladık. Üretim Reform Paketi gibi çok önemli bir düzenleme hayata geçti. Yüzde 2 TRT kesintisini kaldırttık. OSB’lerde emlak vergisi, damga vergisi (toplamda 1 milyarlık yük) gibi şikayetçi olduğumuz pek çok konuda iyileştirmeler yapıldı. Mobilya-Beyaz Eşya-Konut’ta vergi indirimleri geldi. İş mahkemelerindeki davalar hep işveren aleyhine sonuçlanıyordu. Bunun yanlışlığını dile getirdik. Arabuluculuk yasalaştı: önce arabulucuya gidilecek. Sonuç olarak, eskiden "Odalar ne iş yapıyor? diyorlardı. O devir çok geride kaldı. Artık Odalarımız sizlere her alanda en iyi hizmeti üretiyor. Sizin işlerinizi geliştirmeniz, daha çok kazanmanız için çalışıyor. Sıkıntılarınızı hükümete iletiyor, çözüm arıyor ve buluyor. İnşallah Çorlu asıl başarı hikâyesini, bundan sonra yazacak. Başarının formülü de basit: birlik-beraberlik. Zira nerede el birliği, güç birliği, ortak akıl varsa, orada mutlaka başarı da oluyor, Her meselenin üstesinden geliyorsunuz.”

Çorlu TSO hizmet binası açılış ve ödül töreninin hemen öncesinde TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu beraberindeki heyetle Çorlu Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

 

TOBB BAŞKANI ÇORLU HİZMET BİNASI AÇILIŞ TÖRENİNE VE   ÇORLU TSO VERGİ ÖDÜL TÖRENİNE KATILDITOBB BAŞKANI ÇORLU HİZMET BİNASI AÇILIŞ TÖRENİNE VE   ÇORLU TSO VERGİ ÖDÜL TÖRENİNE KATILDITOBB BAŞKANI ÇORLU HİZMET BİNASI AÇILIŞ TÖRENİNE VE   ÇORLU TSO VERGİ ÖDÜL TÖRENİNE KATILDITOBB BAŞKANI ÇORLU HİZMET BİNASI AÇILIŞ TÖRENİNE VE   ÇORLU TSO VERGİ ÖDÜL TÖRENİNE KATILDITOBB BAŞKANI ÇORLU HİZMET BİNASI AÇILIŞ TÖRENİNE VE   ÇORLU TSO VERGİ ÖDÜL TÖRENİNE KATILDITOBB BAŞKANI ÇORLU HİZMET BİNASI AÇILIŞ TÖRENİNE VE   ÇORLU TSO VERGİ ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 1
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2461
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11635
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11883