USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

TOBB’UN KOSOVA ZİYARETLERİ


03.10.2015

TOBB’UN KOSOVA ZİYARETLERİ

 

EUROCHAMBRES Genel Kurulu’na sunulmak üzere bir rapor hazırlamak için Kosova’ya gelen Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) Başkan Yardımcısı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Priştine’de Kosova Ticaret Odası’nı ziyaret etti.​ Gerçekleşen ziyarete Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay da katıldılar.

 

Kosova Ticaret Odası Başkanı Safet Gerxhaliu ile görüşen Hisarcıklıoğlu, Kosova Ticaret Odası’nın Eurochambers üyeliği için 2008 yılında ilk başvurusunu yaptığını söyledi.

 

Hisarcıklıoğlu, Kosova Ticaret Odası’nın, bin 700 odası ve içinde 20 milyon çalışanı barındıran EUROCHAMBRES’a üyeliğine kabul edilmesini beklediklerini, TOBB’un EUROCHAMBRES’da Kosova’nın sesi olmaya devam edeceğini belirterek, “Kosova’nın güçlü olabilmesi, Kosova tüccarı ve sanayicisinin Avrupa’daki partnerleriyle aynı bir konuma gelebilmesi için güçlü bir Ticaret Odası’na ihtiyacı var. Bu kapsamda Sovyet döneminden kalan zihniyetin terk edilmesi gerekiyor. Kosova kanuni bir yapıya kavuşarak güçlü bir odaya ihtiyaç duyuyor. Kosova ile Sırbistan arasında yürütülen normalleşme sürecini yakından takip ediyoruz. Bu çerçevede Kosova ile Sırbistan Ticaret Odaları’nın girişimlerini destekliyoruz. 22 Mayıs’ta iki ülke Ticaret Odaları’na Ankara’da ev sahipliği yaptık” dedi.

 

“Huzur olmadan, ticaret olmaz. Ticaret olmadan da zenginlik olmaz” diyen Hisarcıklıoğlu, “Zengin olmak istiyorsanız ticaretin önünü açacaksınız. Ticaretin de yapılabilmesi şartları ancak huzurla sağlanır. Siyasilerin huzur ve barış arayışlarına hepimiz destek vermeliyiz. Bu çabalarınız daha müreffeh, daha zengin ve iktisadi olarak daha gelişmiş, kendi ayaklarında durabilen bir Kosova’nın inşasına katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye ve Kosova iş dünyası kuruluşları olarak ikili işbirliğini ve iki ülke işadamlarının iş kapasitesini artırabilmek için bir Çalışma Komitesi’nin kurulduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu, bu Çalışma Komitesi kapsamında ticari ilişkiler ile iki ülke Ticaret Odaları arasındaki ilişkilerin güçlenmesini hedeflediklerini vurguladı.

 

24 Eylül'de bu başvuruyu EUROCHAMBRES Başkanlık Divanı'nda ele aldıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, "Bugün buraya genel kurula sunulmak üzere bir rapor hazırlamak için geldim. Bu raporu hazırladıktan sonra 16 Ekim'de EUROCHAMBRES genel kurulunda oya sunacağız. İnşallah bu orada da oylandıktan sonra Kosova Ticaret Odası, EUROCHAMBRES üyesi bir kurum haline gelecek" şeklinde konuştu.

 

TOBB’UN KOSOVA ZİYARETLERİTOBB’UN KOSOVA ZİYARETLERİTOBB’UN KOSOVA ZİYARETLERİ
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 30
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 1637
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 7151
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7439