USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

TÜRK-MAKEDONYA İŞ FORUMU TOBB’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ


19.09.2014

 

TÜRK-MAKEDONYA İŞ FORUMU TOBB’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

Türk-Makedonya İş Forumu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay’ın ev sahipliğinde TOBB’da düzenlenen toplantı ile gerçekleştirildi. Gerçekleşen toplantıya çok sayıda işadamı katıldı.

 

Türk-Makedonya İş Forumu’nda konuşan Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, Makedonya’nın yatırım ortamını iyileştirmek için vergi indiriminden, enerji maliyetlerini düşürmeye kadar birçok reform yaptığını anlatırken, “Yatırım için Avrupa’da bizden daha cazip bir yer bulamazsınız” diye konuştu.​ Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski TOBB’da düzenlenen Türkiye-Makedonya İş ve Yatırım Forumu’na katıldı. Makedonya Başbakanı Gruevski konuşmasında,  yatırım için Makedonya’nın sahip olduğu avantajları vurgularken, Türk işadamlarını da ülkesine yatırım yapmaya çağırdı. Öncelikle işadamlarının Makedonya’yı görüp oradaki diğer yatırımcılardan da bilgi almasını isteyen konuk Başbakan “Makedonya şu anda vergiler ve alt yapı açısından en iyi şartlara sahip ülke” ifadesini kullandı.

 

Organizasyon için TOBB’a teşekkür eden Gruevski Türkiye’nin Makedonya’nın en önemli 10 ekonomik partnerinden birisi olduğunu söyledi. Makedonya’nın son 7-8 yıldır yatırım açısından imajının çok değiştiğini anlatan Başbakan Gruevski, “2006’da Dünya Bankası listesinde 94’üncü sıradayken bugün 25’inci sıraya yükseldik. Birçok AB ülkesinin bile önündeyiz. 8 senedir istikrarlı bir ekonomiye sahibiz. Bundan sonra da yerli ve yabancı özel sektörü desteklemeye devam edeceğiz. Makedonya olarak hem NATO hem de AB üyesi olmak istiyoruz” dedi. Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, ülkelerinde çok düşük vergi oranlarıyla iş yapmanın mümkün olduğunu ifade ederken, gelirini yeniden yatırım için kullanan firmalardan vergi almadıklarını açıkladı.

 Makedonya’da yatırım yapan firmalar hakkında detaylı bilgiler veren Nikola Gruevski AB, EFTA ve Balkan ülkeleriyle serbest ticaret anlaşmaları bulunduğunu sözlerine ekledi.

           

-Günay: “Ticaret hacmini milyar dolara taşımalıyız”

 

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay da konuşmasında iki ülke arasındaki ticaretin arttırılması gerektiği üzerinde durdu. Makedonya’nın Türkiye için Avrupa'ya açılan önemli bir kapı olduğunu ifade eden Günay, “Üretim tesislerimize ev sahipliği yapabilir. Yatırım teşviklerinden ve diğer fırsatlardan yararlanabiliriz. Türkiye ve Makedonya arasında 2000 yılında yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması, iki ülke arasındaki ticarete yeni bir soluk getirmiştir. Ancak, ikili ticaretimiz 500 milyon dolar seviyesine erişmek üzeredir. Fakat bu rakamı milyar dolarlara taşımak için daha çok çalışmamız lazım” dedi.

 

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Günay, Türk özel sektörünün son 30 yıldaki dönüşümü hakkında bilgi verirken, “30 yıl önce serbest piyasa ekonomisine geçtiği için korkular yasayan Türk iş dünyası, bugün Balkanlar’da önemli yatırımlar gerçekleştiriyor” diye konuştu.

 

-G 20 ve B 20’ye ilişkin bilgilendirme

 

Bugün Makedonya’da çok sayıda Türk yatırımcı bulunduğunu bildiren Günay şöyle konuştu: “Turizm, otomotiv, üretim, eğitim, gıda sanayii alanında daha çok yatırım ve iş kapasitesi olduğunu biliyoruz. Bunların değerlendirilmesi bizim de en büyük arzumuzdur. 2015 yılında dünyanın en gelişmiş 20 ülkesinin bir araya geldiği G20'nin Dönem Başkanlığını Türkiye olarak biz üstleneceğiz. Birliğimiz Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise, G-20’nin iş dünyası kanadı olan B-20 Yürütme Kurulu Başkanlığını yürütecek. Çalışmalara hızla başladık. Bu kapsamda, içinde bulunduğumuz bölgeyi ve Balkanları da kapsayan pek çok ekonomik konuyu da gündeme getireceğiz”

 

Toplantıda Makedonya Devlet Bakanı Bill Pavlevski ise ülkelerindeki yabancı yatırımlar konusunda bir sunum yaparken “Yabancı yatırımcılar neden Makedonya’ya geldi?” sorusunu, coğrafi konum ve alt yapı olarak yanıtladı. Ülkesindeki vergi oranlarının yatırımcıyı cezbettiğini belirten Pavlevski, yabancı yatırımcılarla ilgili 5 Bakana sahip olduklarını dile getirdi. Pavlevski Makedonya’nın 600 milyonluk bir bölgeye hitap ettiğini vurguladı.

 

Günlük Ziyaretçi Sayısı : 3
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2382
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11556
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11804