USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

TOBB – AZERBAYCAN ZİYARETİ


12.05.2015

TOBB – AZERBAYCAN ZİYARETİ

 

B20 Türkiye ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, B20 Azerbaycan Bölgesel Danışma Toplantısı’na katılmak için geldiği Bakü’de, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi.​ Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay’ın da katıldığı görüşmede, Cumhurbaşkanı Aliyev'e sıcak karşılaması ve özel sektör dostu yaklaşımı için şükranlarımı sunan Hisarcıklıoğlu, “Hem Azeri-Türk ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi hem de B20 benzeri küresel platformlarda işbirliği için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.


Görüşmede, Azerbaycan ve Türkiye arasında çok iyi durumda olan ilişkilerin daha da geliştirilmesi için atılması gereken adımlar ele alındı. B20 Türkiye ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başbakan Yardımcısı Babacan, kabulün ardından Başbakanlığa geçerek Başbakan Artur Rasizade ile bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye'nin G20'nin dönem başkanlığını üstleneceğini hatırlatarak Avrupa Birliği ve 19 ülkeden oluşan bu kurumun, dünya ekonomik büyüklüğünün yüzde 85'ini oluşturduğunu ifade etti.

 

Türkiye'de yapılacak G20 toplantısı için üye olmayan bir ülkeyi davet etme haklarının bulunduğunu söyleyen Babacan, "O hakkı kardeşimiz Azerbaycan'dan yana kullandık ve davet ettik" dedi. Hisarcıklıoğlu ve Babacan, Azerbaycan Milli Meclisi'nde Meclis Başkanı Oktay Esedov ile de görüştü. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin çok özel olduğunu vurgulayan Babacan, iki ülkenin kökünün, kültürünün ve kaderinin bir olduğunu belirtti.

 

Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin sadece iki ülke için değil, bölgenin barış ve istikrarı için de önem taşıdığına işaret eden Babacan, "Dost ve kardeş ülke Azerbaycan'la olan ilişkilerimizi her alanda geliştirmek istiyoruz. Özellikle ekonomik alandaki ilişkileri daha üstlere taşımalıyız" diye konuştu.

 

Hisarcıklıoğlu ve Babacan, temasları kapsamında şehitlikleri de ziyaret etti. Fahri Hiyaban'da, merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in mezarına çelenk sunan Babacan, Aliyev'in eşi Zarife Aliyeva'nın mezarına da gül bıraktı. Başbakan Yardımcısı Babacan, daha sonra 20 Ocak şehitlerinin mezarlarına karanfil, Ebedi Ateş Anıtı'na çelenk bıraktı.

 

TOBB – AZERBAYCAN ZİYARETİTOBB – AZERBAYCAN ZİYARETİTOBB – AZERBAYCAN ZİYARETİ
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 40
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 1461
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 6975
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7263