USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

TEKİRDAĞ TSO ŞARKÖY’DE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLEDİ


20.05.2016

TEKİRDAĞ TSO ŞARKÖY’DE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLEDİ

 

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Şarköy, Mürefte ve Hoşköy’de faaliyet göstermekte olan üyelerimize yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Özden, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, TOBB Tekirdağ İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Beste Emre Güngör ve Kurul Üyeleri, Protokol Üyeleri ve çok sayıda üyemiz katılım gösterdiler.

Şarköy Belediyesi Düğün Salonunda düzenlenen toplantı bir dakikalık saygı ve duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Bilgilendirme toplantısının açılış konuşmalarını yapan Tekirdağ TSO Başkanı Günay, “Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası, Trakya Bölgesinin ve Tekirdağ’ın ticari ve sosyal gelişiminde aktif rol oynayan bir kurumdur. Tekirdağ TSO, Yönetim Kurulu, Meclis Üyeleri, Meslek Komitesi Üyeleri ve çalışma arkadaşlarımızla çıktığımız bu yolda birlik ve beraberliğimizin sayesinde birçok başarılı işlere imza attık. Sözlerimin hemen başında Tekirdağ TSO olarak Şarköy ilçemizi önemsediğimizi belirtiyor, sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğumu belirtiyorum. Şarköy 2000’li yıllara kadar Tekirdağ TSO organlarında temsil edilemiyordu ancak 2013 yapılan organ seçimlerinden sonra Şarköy’lü üyelerimizin Yönetim Kurulu ve Meslek Komitelerimizde görev almasını sağladık.

Şarköylü üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda bir süre önce odamıza bağlı Şarköy Temsilciliğimizi hizmete geçirerek, üyelerimiz Tekirdağ’a gelmeden bir takım evrakları düzenleyerek üyelerimize sunmaya başladık. Bugün de temsilcilik ofisimizin resmi açılış törenini gerçekleştirdik, bir kez daha Şarköy’ümüze hayırlı uğurlu olsun. Diğer yandan Şarköy ve bölgesi için, ‘Şarap Kümelenmesi’ adlı bir proje hazırladık, Şarap sektörünün gelişmesi, kümelenmesi, Ar-Ge ve İnovasyonun artırılması, markalaşma, Avrupa Birliği'ndeki bilgi entegrasyonunu bölgemizle paylaşmak için yapılmış önemli bir proje geliştirdik. Türkiye şarap üretiminin % 30'unu karşılayan Şarköy, Mürefte bölgesinde daha çok gelir elde etmek, bölge halkının ürettiği malını daha değerli olarak satılmasını sağlayacak bir dizi çalışmayı gerçekleştirdik. Bunların hepsi siz değerli üyelerimizin bizlere güvenmesi ile başarı hikayesine dönüştü. Buna benzer proje çalışmalarımız devam etmekte olup sizlerle paylaşabileceğim projelerimiz Şarköy’de ziraatin ön plana çıkması ile birlikte endemik bitkiler, süs bitkileri çalışmalarımız devam ediyor. Diğer yandan Avrupa Birliği projeleri açıldığında zeytin ve zeytinyağı ile ilgili AB hibe kaynaklarından yararlanarak bu projemizi de hayata geçirmek istiyoruz.

2016 yılında İŞKUR ile gerçekleştirdiğimiz imza protokolü neticesinde odamız bünyesinde girişimcilik kursları düzenledik ve halen de kurslarımız devam ediyor. Gerçekleştirdiğimiz kurslarımızdan iki tanesini de Şarköy’de düzenliyoruz. Şarköy’de düzenlenen ilk kursumuz 16 Mayıs da başlamış bulunuyor ve 9 gün sürecek eğitim programının sonunda kursiyerlerimiz girişimcilik sertifikalarını almaya hak kazanacaklar.

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası olarak Tekirdağ’da kamu kurumları ile eksiksiz bir şekilde entegre olmuş durumdayız. Şehrimizde bu anlamda tüm kurumlarımızla işbirliği içindeyiz. Tekirdağ’a kurumlarımız aracılığı ile aktarılan kaynaklarımızı doğru ve planlı bir şekilde kullanılabilmesi için şehrimizde yaşayan insanlara fayda sağlamaya çalışıyoruz. Girişimcilik kurslarını önemsiyoruz. Gelişmiş ülkelere baktığımızda genç ve kadın girişimci sayılarının fazla olduğunu görüyoruz. Ülke olarak bu sayıları bizlerinde arttırması gerekiyor. Şehrimizde girişimcilik kavramı yavaş yavaş oturmaya başladı. Gerçekleşecek kurslar sonrasında inanıyorum ki birçok girişimcimiz iş hayatına atılarak ülke ekonomimize katkı sağlayacaktır.

Konuşmamın başında Şarköy’ü ne kadar önemsediğimizi ve bizim için ne kadar önemli olduğunu ifade etmiştim. Tekirdağ TSO olarak her yıl düzenli olarak yapılan ramazan yardımları ve eğitim öğretim yardımlarında Şarköy’lü ihtiyaç sahiplerimizin yanında olduk. Diğer yandan Şarköy’ün tanıtım ve turizm çalışmalarına destek olması amacıyla Şarköy Turizm Derneği’ne EMİTT fuarına katılımla ilgili destek sağladık. Ve sona sakladığım müjdeli haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(İPARD) bünyesinde Tekirdağ program kapsamına alındı ve ümit ediyorum ki sene sonuna doğru faaliyete geçerek bölgemize katkı sağlayacaktır.

Sözlerime burada son verirken birazdan sunumları ile bizlere yol gösterecek olan, devlet yatırım teşviklerinden nasıl yararlanılabilir? Hangi proje kapsamında hibe alabilirim? Proje nasıl yazılır? Gibi soruların cevap bulacağı İŞKUR, KOSGEB, Trakya Kalkınma Ajansı ve Trakya Abigem yetkililerine desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Sunumların hemen sonrasında aklınıza takılan soruları sorarak yetkililerimizden bilgi alabilirsiniz. Bilgilendirme toplantımızın işletmelerimize, girişimcilerimize ve iş dünyamıza yeni ufuklar açmasını temenni ediyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Başkan Günay’ın konuşmalarının ardından sırası ile İŞKUR, KOSGEB, Trakya Abigem ve Trakya Kalkınma Ajansı yetkilileri tarafından sunumlar yapılarak üyelerimiz bilgilendirildi. Sunumların ardından soru cevap bölümü yapılmasının ardından toplantı sona erdi.

TEKİRDAĞ TSO ŞARKÖY’DE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLEDİTEKİRDAĞ TSO ŞARKÖY’DE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLEDİTEKİRDAĞ TSO ŞARKÖY’DE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLEDİTEKİRDAĞ TSO ŞARKÖY’DE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLEDİTEKİRDAĞ TSO ŞARKÖY’DE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLEDİTEKİRDAĞ TSO ŞARKÖY’DE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLEDİTEKİRDAĞ TSO ŞARKÖY’DE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLEDİTEKİRDAĞ TSO ŞARKÖY’DE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLEDİ
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 32
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 1453
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 6967
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7255