USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

TEKİRDAĞ TSO KASIM AYI MECLİS TOPLANTISI


03.12.2015

TEKİRDAĞ TSO KASIM AYI MECLİS TOPLANTISI

 

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Kasım ayı olağan Meclis toplantısı 03.12.2015 tarihinde Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Tekirdağ TSO Meclis Başkanı Mustafa Özden, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Yönetim Kurulu Üyeleri, Tekirdağ TSO Meclis Üyeleri ve Genel Sekreter katıldılar.

Açılış konuşmalarını yapan Tekirdağ TSO Meclis Başkanı Mustafa Özden, “Sizleri Meclis Divanı adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Kasım ayı meclis toplantısını açıyorum. 1 Kasım seçimlerinin ilimiz ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. 64. Hükümetin kurulup güvenoyu almasıyla, reel sektör temsilcileri olarak ekonomik atılımların biran önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz. Meclis toplantımızın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, “Türkiye Cumhuriyeti 64. Hükümeti geçtiğimiz günlerde kurularak göreve başladı. Göreve başlayan yeni hükümete, başbakanımıza, bakanlarımıza ve ilimiz milletvekillerine hayırlı olmasını diliyor, ülkemizin kalkınmasına ve gelişmesine hizmet etmek için kendilerinden büyük atılımlar bekliyoruz iş dünyası olarak. Bu beklenti doğrultusunda hükümet programı açıklanmışken, Rus savaş uçağının sınır ihlali ile yaşadığımız Türkiye – Rusya krizi tekrar ülke ve dünya gündemini meşgul eden sıkıntı haline gelmiştir. TOBB’da Rusya kriz masası oluşturulmuş olup, Rusya ile ticaret yapan kişiler yaşadıkları sorunları direk TOBB’a bildirerek TOBB vasıtasıyla ilgili kurumlarla irtibata geçilerek sorunun ortadan kalkması sağlanılmaktadır. Temennimiz her iki ülke için aklıselim kararlar ile bu sıkıntılı süreci biran önce atlatmaktır.

Değerli Meclis Üyelerimiz, Dünyada dengeler değişiyor, ülke olarak neredeyiz? Nereye gidebiliriz? Dünya nasıl? Bunlar ile ilgili size kısa bir projeksiyon çizmek istiyorum. ABD ve AB krizde değildi. Arap baharı yoktu. Çin küçüktü. Türkiye zor bir süreçten geçiyordu ama işler yürüyordu büyüme oranları ve ekonomi iyiydi. AB süreci yolundaydık. Etrafımızda sular durgundu. Ancak global kriz ve sonrası toparlanabilmek dünyanın gelişmiş ülkelerinin oynamış oldukları oyun neticesinde ülkemizin etrafı ateş çemberi oldu. Ancak Türkiye büyük ve güçlü bir ülke, iş insanı olarak karamsar olmak bize yakışmaz, üretmeye, çalışmaya devam etmemiz gerekiyor. TOBB olarak 64. Hükümetin ekonomi programı içerisinde 11 başlık altında talep ettiğimiz ve kabul gören reformlar ile bu sıkıntılı süreci atlatacağımıza inancımız tamdır. Ancak asgari ücret, yeni KDV oranları gibi birçok konuda çalışmalar var, bunları da göz önünde bulundurarak az kazanç az kar marjı ile yolumuza devam etmek zorundayız” dedi.

Gerçekleşen meclis toplantısında TOBB öncülüğünde, Türkiye Bankalar Birliği, KKB ve ilgili kamu kurumlarının koordinasyonunda hayata geçirilen Karekodlu Çek kullanımına dair sunum izlendi ve karekodlu çek kullanımının önemi vurgulandı. Türkiye’de ve Dünya’da ilk kez uygulamaya geçirilen karekodlu çek ile ticaretin daha güvenli hale geleceği belirtildi.

Ayrıca 64. Hükümet programına konulan ilk 100 günde ekonomide uygulanacak 11 maddenin kabulü, üretim merkezlerinin demiryolu ağına entegrasyonu, kentsel dönüşüm ile ilgili TTSO Meclis komisyonlarınca Tekirdağ Büyükşehir’e önerileri gibi konularda görüş alışverişinde bulunuldu. TTSO Meclis Toplantısı, Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu’nun faaliyet raporu, gelir – gider hesapları, gelen – giden evraklar gibi konuların meclise sunumu ile devam etti. Toplantının sonunda dilek ve temennilerin dile getirilmesiyle toplantı sona erdi.

 

TEKİRDAĞ TSO KASIM AYI MECLİS TOPLANTISITEKİRDAĞ TSO KASIM AYI MECLİS TOPLANTISITEKİRDAĞ TSO KASIM AYI MECLİS TOPLANTISITEKİRDAĞ TSO KASIM AYI MECLİS TOPLANTISITEKİRDAĞ TSO KASIM AYI MECLİS TOPLANTISI
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 3
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2382
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11556
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11804