USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Tekirdağ TSO Ev Sahipliğinde Düzenlenen ‘İmar Barışı’ Konulu Toplantıya Yoğun İlgi


12.07.2018

Tekirdağ TSO Ev Sahipliğinde Düzenlenen ‘İmar Barışı’ Konulu Toplantıya Yoğun İlgi

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde, 31.1.2017 tarihinden önce ruhsatsız yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması için 3194 Sayılı İmar Kanunu'na eklenen geçici 16'ıncı madde hükümlerinin uygulamaları hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Gerçekleşen toplantıya Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak, Harita Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Hışır, Mimarlar Odası Tekirdağ İl Başkanı Gökhan Tanrıöver, Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu, Meclis Üyeleri ve çok sayıda üyemiz ile vatandaşlar katılım sağladı.

Açılış konuşmalarını yapan Başkan Günay, Bu gün burada 7143 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması ve bazı kanunlar kapsamında değişiklerin yapılmasına ilişkin 18.05.2018 tarihli ve 30421 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren İmar Barışı ile ilgili bilgileri yetkililerden hep birlikte dinleyeceğiz. Bilindiği üzere ülkemizdeki ruhsatsız ve ruhsat bekleyen yapıların stokunun ne kadar olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bu yapılarla ilgili kayıt, proje veya başka belge bulunmadığından sağlıklı işlemler yapılamamaktadır ve ruhsatlarla ilgili çeşitli sorunlarla karşılaşılmaktadır. Ruhsat ve yapılarla ilgili birçok belde ve köylerde su ve alt yapı getirilmesi hususunda zorluklar yaşanmaktadır. Benzer problemlerden dolayı hukuki sorunlar da yaşanmaktadır. Bu nedenlerden dolayı yayımlanan ‘İmar Barışı’ ile ilgili kayıt belgesiyle İmar Kanununa göre alınmış bütün kararlar ile tahsil edilemeyen para cezaları iptal edilecek, yapı kayıt belgesi alanlara, elektrik, su ve doğal gaz gelecektir. Yapı kayıt belgesi aldıktan sonra isteyenler Tapuya müracaat ederek cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebileceklerdir. Hazine üzerindeki yapılara kayıt belgesi verilecektir.

Bu düzenlemeye ilişkin 8 Haziran 2018 tarihi itibariyle müracaatlar E-Devlet üzerinden kabul edilmeye başlanmıştır ve devam etmektedir. Müracaatlar 31 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecektir. Konu ile yapılması gereken işlemler ve izlenilmesi gereken yollar birazdan yetkililer tarafından detaylı sunumlarla sizlerle paylaşılacaktır. Ben sözlerimi daha fazla uzatmadan, bu programın düzenlenmesinde başta Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüze, katkılarını bizlerden esirgemeyen meslek odası yöneticilerine ve siz değerli konuklarımıza katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyor, toplantımızın hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Toplantıda, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak, Müdür Yardımcısı Yusuf Akkaya ile Yapı Denetim ve Yapı Malzemeleri Şube Müdürü Metin Canlı, tarafından; İmar barışı ve kapsamı, İmar Barışı Mevzuatı, Genel Hükümler, Yapı Kayıt Belgesinin Sağladığı Haklar, Yapı Kayıt Belgesinin Geçerliliği, İmar Barışından Faydalanamayacak Yapılar, Başvuru Süreci ve Örnekleri konularında katılımcılara bilgiler aktarıldı.  Soru cevap bölümünün ardından toplantı sona erdi.

Tekirdağ TSO Ev Sahipliğinde Düzenlenen ‘İmar Barışı’ Konulu Toplantıya Yoğun İlgiTekirdağ TSO Ev Sahipliğinde Düzenlenen ‘İmar Barışı’ Konulu Toplantıya Yoğun İlgiTekirdağ TSO Ev Sahipliğinde Düzenlenen ‘İmar Barışı’ Konulu Toplantıya Yoğun İlgiTekirdağ TSO Ev Sahipliğinde Düzenlenen ‘İmar Barışı’ Konulu Toplantıya Yoğun İlgiTekirdağ TSO Ev Sahipliğinde Düzenlenen ‘İmar Barışı’ Konulu Toplantıya Yoğun İlgiTekirdağ TSO Ev Sahipliğinde Düzenlenen ‘İmar Barışı’ Konulu Toplantıya Yoğun İlgi
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 12
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2636
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11384
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11632