USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

TEKİRDAĞ TSO BAŞKANI GÜNAY, KADIN VE TEKNOLOJİ PANELİ’NE KATILDI


22.12.2017

TEKİRDAĞ TSO BAŞKANI GÜNAY, KADIN VE TEKNOLOJİ PANELİ’NE KATILDI

TOBB ve Google Türkiye tarafından düzenlenen Kadın ve Teknoloji Paneli, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi  ve Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay’ın katılımıyla İstanbul Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi.​

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hali Mete yaptığı konuşmada, bugüne kadar yaşanan sanayi devrimlerinin, kadınları ekonomide dezavantajlı bir konuma düşürdüğünü, yeni sanayi devrimindeyse işler değişerek, kas gücünün yerini, akıl ve dijital teknolojinin aldığını söyledi.

Bunun Türkiye için çok önemli bir fırsat olduğunu belirten Mete, “Zira gençlerimiz ve kadınlarımız, dijital çağa çok daha kolay uyum sağlıyor. Bu yeni çağın gerektirdiği yetkinlikler, erkeklerden daha çok, kadınlarda bulunuyor. Bu nedenle, interneti ve teknolojiyi, kadınlarımız için çok kıymetli bir imkan olarak görüyorum. Günümüzde girişimcilik ikiye ayrılıyor. Bir tarafta, eski usul çalışan, geleneksel yöntemlerle kısıtlı kalanlar var. Bunlar dünün büyükleri, ama yarın geride kalacaklar. Diğer taraftaysa dijital platformları etkin kullanıp, ürün ve hizmetlerini dünyaya pazarlayanlar var. İşte gelecek burada. Biz, kadınlarımızın bu ikinci grupta yer almasını istiyoruz” dedi.

Turkcell ile birlikte Geleceği Yazan Kadınlar projesini hayat geçirdiklerini anımsatan Halim Mete, 18 ilde 1400 kadına, kodlama ve iş planı hazırlama eğitimi, girişimci-gençlere dijitalleşme eğitimi verdiklerini ifade etti. Mete, bu eğitimlerle KOBİ’lere dijital dünyada etkin bir şekilde var olmaları için yapmaları gerekenleri öğretmeyi amaçladıklarını belirtti.

Kadınların, Türkiye’nin dijital geleceğinin inşasında öncü olacaklarına inandıklarını ifade eden Halim Mete, “Ülkemizi daha zengin yarınlara kadınlarımız taşıyacak. Zira sadece erkeklerle ancak bu noktaya gelebildik. Daha güçlü ve zengin bir Türkiye ancak kadınların hak ettikleri yere gelebilmesiyle mümkün olur. Şunu da hep aklımızda tutalım. Aklın cinsiyeti olmaz. Başarının cinsiyeti olmaz. Ekonominin cinsiyeti olmaz” şeklinde konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da bilgi ve iletişim teknolojilerinin, hayatın her alanında insanlığa büyük kolaylıklar sağladığını ve bilgiye erişimin artık parmakların ucunda olduğunu söyledi. Kaya, eğitimden sağlığa, iş hayatından sosyal ilişkilere kadar pek çok konuda teknolojinin sunduğu araçlardan faydalanıldığını, hükümetleri döneminde bu alanda çok önemli mesafeler kaydedildiğini vurgulayarak, Türk milletinin, bilim ve teknolojide öncülük etmiş nice değerler yetiştirmiş bir medeniyetin mensupları olduğunu dile getirdi.

 

 

TEKİRDAĞ TSO BAŞKANI GÜNAY, KADIN VE TEKNOLOJİ PANELİ’NE KATILDI
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 35
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 0
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 7363
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7566