USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

TEKİRDAĞ TSO 2016 YILI MECLİS VE KOMİTELERİN MÜŞTEREK TOPLANTISI


28.12.2016

2016 YILI MECLİS VE KOMİTELERİN MÜŞTEREK SON TOPLANTISINDA GÜNAY: 2023 YILI HEDEFLERİMİZ DOĞRULTUSUNDA 2017’NİN KAMU VE ÖZEL SEKTÖR MARİFETİYLE YENİ VE GÜÇLÜ BİR BÜYÜME HİKÂYESİNİN BAŞLANGICI OLACAĞINA İNANIYORUZ!

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Aralık ayı olağan Meclis toplantısı 28.12.2016 tarihinde Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Tekirdağ TSO Meclis Başkanı Mustafa Özden, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Yönetim Kurulu Üyeleri, Tekirdağ TSO Meclis Üyeleri, Tekirdağ TSO Meslek Komiteleri Başkanları ve Üyeleri ile Genel Sekreter katıldılar.

Yılın son meclis toplantısı olması nedeniyle meclis ve komiteleri bir araya getiren müşterek toplantının açılış konuşmalarını yapan Tekirdağ TSO Meclis Başkanı Mustafa Özden, “Sizleri Meclis Divanı adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Aralık ayı meclis toplantısını açıyorum. Ülke olarak zor bir 2016 yılını geride bırakıyoruz. Ümit ediyorum ki 2017 yılı ülkemiz, milletimiz için iyi bir yıl olacak. Ben bu vesileyle 2016’nın son meclis toplantısında meclisimiz ve komitelerimizle birlikte olmanın verdiği mutlulukla hepinizin yeni yılını en içten dileklerimle kutluyor, sağlık, mutluluk, bereket ve bol kazançlar diliyorum. Meclis toplantımızın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay ise meclis konuşmasında,  “Tekirdağ,  büyük zorlukların yaşandığı 2016 yılında TUİK verilerine göre yatay seyirde olsa da, Türkiye ekonomisinin lokomotif kentlerinden olmayı sürdürdü. Geride kalan yılda, jeopolitik risklerin artarak devam ettiğini ve küresel ticarette daralmaların olduğunu görüyoruz. Tüm bu olumsuz gelişmelerle birlikte 15 Temmuz darbe girişimi ve hain terör saldırılarını yaşadık. Bu süreçte karanlık yapıların Türkiye’yi dizayn etme girişimlerine millet olarak geçit vermedik. Büyük Türkiye hedefimizden bizleri hiçbir güç alıkoyamaz! Yeni yılda da önümüze çıkarılmak istenen engellere ve bütün zorluklara karşı en büyük sermayemiz milli birlik ve dayanışmamız olacak!

Yaşanan olağanüstü şartlar Türkiye’nin 27 çeyrekten bu yana sürdürdüğü büyüme başarısını yılın 3. çeyreğinde frenledi ve Türkiye ekonomisi, 2009 yılından bu yana ilk kez daraldı. Yüzde 1,8’lik küçülme, kesinlikle Türkiye’nin potansiyelini yansıtmamaktadır. Bizler iş dünyası temsilcileri olarak ülkemizin aydınlık geleceği için kararlılıkla çalışmayı sürdüreceğiz! 2023 yılı hedeflerimiz doğrultusunda 2017’nin kamu ve özel sektör marifetiyle yeni ve güçlü bir büyüme hikâyesinin başlangıcı olacağına inanıyoruz.

“İSTİKRARLI KURDAN YANAYIZ”

ABD Merkez Bankası FED’in faiz artışları ve İngiltere’nin AB’den ayrılma kararlarının ardından döviz kurlarının yukarı yönlü hareketlendiğini hep birlikte gördük. 2017 yılında ABD Başkanlık seçimlerinden zaferle ayrılan Donald Trump yönetiminin politika tercihlerinin belirleyici olacağı öngörülüyor ve ABD Merkez Bankası’nın faiz artışını sürdüreceği bekleniyor. Buna bağlı olarak 2017 yılında doların daha da güçleneceği öngörülüyor. Bizler de bu sürece hazırlıklı olmak zorundayız.

İş dünyası temsilcileri olarak her zaman ifade ettiğimiz gibi; sürekli yükselen değil, istikrarlı bir kurdan yanayız!

“İHRACATIN KATKISINI ARTIRMALIYIZ”

Türkiye ekonomisinin 2016 yılını yüzde 3 seviyesinde bir büyüme ile kapatması bekleniyor. Geride kalan yılda ekonomik büyümeye en yüksek katkıyı kamu ve özel tüketim harcamaları katkı sağladı. Türkiye’nin ihracata dayalı bir büyüme modelini hedefliyoruz ve Dünya ticaretindeki daralma, bulunduğumuz coğrafyadaki siyasi ve ekonomik gelişmeler, ihracat performansımızı olumsuz etkilediğini görüyoruz. Yeni yılda ihracatın büyüme katkısını artırmalıyız. 2016 yılında yatırımların da büyümeye katkısı sınırlı kaldı.

“DESTEKLER EKONOMİYİ CANLANDIRACAK”

Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım tarafından açıklanan ekonomiye destek paketinin uygulanmaya başlanmasıyla birlikte yeni yılda gerek yatırımların gerekse de ihracat performansımızın yeniden yükselişe geçeceğini düşünüyorum. Orta Vadeli Program’da da belirtildiği gibi özellikle yatırım harcamalarındaki büyümenin önümüzdeki yıl, yüzde 0,1’den yüzde 5,1’e çıkacaktır.”

Başkan Günay toplantı esnasında meclis ve komite üyelerine bir sunum gerçekleştirerek, TOBB olarak hükümete sunulan talepler ve EKK kararlarında taleplerin gerçekleşmesi, taşınır rehni kanunu, TOBB nefes kredisi, Kredi Garanti Fonu’nun işleyişi, TOBB dijital dönüşüm projesi, şirket kuruluşlarında odaların tek durak ofise dönüşmesi, mesleki eğitim faaliyetleri, TOBB MEYBEM – Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri hakkında detaylı bilgiler aktardı.

 

Tekirdağ TSO müşterek toplantısı, Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu’nun faaliyet raporu, gelir – gider hesapları, gelen – giden evraklar, Tekirdağ TSO olarak yapılan ve devam eden projelerle ilgili bilgilerin aktarılması gibi konuların meclise sunumu ile devam etti. Toplantının sonunda dilek ve temennilerin dile getirilmesiyle toplantı sona erdi.

 

TEKİRDAĞ TSO 2016 YILI MECLİS VE KOMİTELERİN MÜŞTEREK TOPLANTISI TEKİRDAĞ TSO 2016 YILI MECLİS VE KOMİTELERİN MÜŞTEREK TOPLANTISI TEKİRDAĞ TSO 2016 YILI MECLİS VE KOMİTELERİN MÜŞTEREK TOPLANTISI TEKİRDAĞ TSO 2016 YILI MECLİS VE KOMİTELERİN MÜŞTEREK TOPLANTISI TEKİRDAĞ TSO 2016 YILI MECLİS VE KOMİTELERİN MÜŞTEREK TOPLANTISI
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 53
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2677
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11425
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11673