USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Tekirdağ TSO, Selanik İşadamları Birliği ile İşbirliği Protokolü İmzaladı


30.09.2019

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası, Selanik İşadamları Birliği ile işbirliği protokolü imzalandı. TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda gerçekleşen törene Tekirdağ Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Selanik İşadamları Birliği Başkanı Pantelis Filippidis ve her iki ülkeden de yöneticiler katılım sağladı. Tekirdağ TSO Başkanı Günay burada yaptığı konuşmada;

“Selanik İşadamları Birliği Başkanı Sayın Pantelis Filippidis, değerli hanımefendiler, beyefendiler; Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ile Selanik İşadamları Birliği arasında işbirliğini geliştirecek olan Mutabakat Zabtı imza törenine hepiniz hoş geldiniz. 

Sizleri şahsım ve Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası adına saygıyla selamlıyorum. Sizleri, Yönetim Kurulu üyesi olduğum Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin İstanbul binasında ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim. Sizlerin de bildiği üzere ülkelerimiz ve şehirlerimiz arasında tarihten ve yakın komşuluktan gelen bağlar var.  Tekirdağ ve Selanik olarak, aynı bölgede yaşıyor, aynı havayı soluyoruz. Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ile Selanik İşadamları Birliği olarak bizler de aynı amaç doğrultusunda, şehirlerimizin ve ülkelerimizin kalkınması hedefiyle iş insanlarımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. 

 

Ben arzu ederseniz kısaca Tekirdağ hakkında sizinle güncel bilgiler paylaşmak isterim. Tekirdağ, sosyal, ekonomik, kültürel olarak gelişmiş ve bir milyondan fazla nüfusa sahip, denize 135 km kıyısı olan Trakya Bölgesi'nin önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Gelişmişlik Endeksine göre Tekirdağ, her zaman Türkiye şehirleri arasında ilk on veya daha üst sıralarda yer almaktadır.

Tekirdağ'ın Ekonomisi ; Tarım ve Hayvancılık, Hizmet Sektörü, Sanayi ve Lojistik Sektörleri olarak öne çıkmaktadır. Tekirdağ, sanayi üretiminde önemli bir şehirdir. Tekirdağ'da 13 organize sanayi bölgesi ve bir de Avrupa Serbest Bölgesi bulunmaktadır. Tekirdağ, her bölgenin ihtiyaç duyduğu enstrümanlar ile birlikte tüm altyapılara sahiptir; duble  yollar, uluslararası ağlara bağlı demiryolları, iç hat ve uluslararası kargo uçuşları hizmetleri verilen havalimanı, 4 adet dış ticaret limanı bulunmaktadır.

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası 1925 yılından bu yana şehrin tacir ve sanayicilerine özel kanunumuz çerçevesinde hizmetler veren,  yaklaşık  6000 üyesi bulunan bir meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşudur.  Üyelerine oda hizmetleri, eğitim, hibe destekleri, yatırım ve ihracat danışmanlığı gibi birçok alanda hizmetler vermektedir.

Değerli katılımcılar, Türkiye ve Yunanistan olarak son yıllarda önemli aşamalar kaydettik, ilişkilerimizi bir adım ötesine götürebilmek adına karşılıklı olarak emek harcadık. Bizler de iki ülkenin iş dünyası temsilcileri olarak, işbirliğimizi geliştirmek için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. 

İkili ticaretin ve yatırımların artırılması amacıyla, iş insanlarımız arasındaki temasların sıklaştırılması, karşılıklı olarak fuar ve sergilere katılımın teşvik edilmesinde yarar görüyoruz. Ayrıca halen turizm alanındaki potansiyelimizi tam olarak yansıtabildiğimizi düşünmüyoruz. Turizm alanında daha somut işbirlikleri kurabilmek için çalışıyor olmamız lazım. İşte bütün bu hedefler doğrultusunda birazdan sizlerin huzurunda imzalayacağımız Mutabakat Zabtı’nın son derece verimli olacağını düşünüyor, her iki kuruma, her iki şehre ve her iki ülkeye hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Selanik İşadamları Birliği Başkanı Filippidis’in de konuşmasının ardından mutabakat zaptı imzalanarak günün anısına hediye takdiminde bulunuldu. 

Tekirdağ TSO, Selanik İşadamları Birliği ile İşbirliği Protokolü İmzaladıTekirdağ TSO, Selanik İşadamları Birliği ile İşbirliği Protokolü İmzaladıTekirdağ TSO, Selanik İşadamları Birliği ile İşbirliği Protokolü İmzaladıTekirdağ TSO, Selanik İşadamları Birliği ile İşbirliği Protokolü İmzaladı
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 31
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 1638
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 7152
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7440