USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Tekirdağ TSO’da Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri Yapıldı


04.03.2020

Tekirdağ TSO’da Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri Yapıldı

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda, Tekirdağ TSO ev sahipliğinde Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri Tekirdağ TSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Yapılan bilgilendirme Semineri’ne ihracat yapan firmalar ve ihracat yapma potansiyeli bulunan firma temsilcileri katılım sağladı.

Seminerin açılış konuşmalarını yapan Tekirdağ TSO Genel Sekreteri İrfan Ekici, “Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda, Odamız ev sahipliğinde düzenlemiş olduğumuz, Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’mize hoş geldiniz. Sizleri şahsım ve kurumum Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası adına saygıyla selamlıyorum.

Kıymetli Konuklar, Tekirdağ TSO olarak üyelerimizin gelişimine var gücümüzle katkı sunmaya devam ediyoruz.  Bugün de büyük önem arz eden bir konunun detaylarını dinlemek ve öğrenmek için bir aradayız.  Tekirdağ çok önemli bir ihracat potansiyeline sahip olmasına karşın maalesef ihracatçı firma sayısı ve ihracattan elde ettiği payıyla istenilen düzeyde değildir.

Bilindiği üzere, ülkemizin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefi bulunmakta ve bu hedefe ulaşmak için 500 milyar Dolarlık bir ihracat hedefi konulmuştur.  Ticaret Bakanlığımız bu hedefe ulaşılması noktasında ihracat potansiyeli yüksek olan illeri belirlemiştir. Bakanlık, bu illere özel önem vermekte ve gerekli adımların atılması için çalışmalar yürütmektedir. Tekirdağ’ da bu iller kapsamındadır.

Tekirdağ’ın ihracatının arttırılması bizim de en büyük hedefimizdir. Oda olarak ilimiz ihracatının yükseltilmesi ve ülkemiz ihracatına katkı sağlanması için projeler hazırlanmakta ve ilimizin ihracat kapasitesini artırmaya yönelik gayret göstermekteyiz. Tekirdağ’ın ihracatının yükseltilmesi, bölge ülkeleri ile yapılan ticaretin geliştirilmesi ve devlet desteklerinin artması amacıyla bu semineri düzenlemiş bulunuyoruz.

Değerli katılımcılar, Tekirdağ lojistik konusunda çok önemli alt yapıya sahip kentlerimizdendir. Duble karayollarımız, Çorlu Havalimanımız, Uluslararası tren ağları ve dış ticaret limanları ile Türkiye’nin geleceğini birçok alanda garanti altına alan özelliklere sahiptir. Bu nedenle yanı başımızdaki Bulgaristan ve Yunanistan ve diğer Avrupa ülkeleri potansiyel müşterilerimiz olma noktasında alternatif olarak değerlendirilebilir.

Sözlerimi uzatmamak adına sizlere ihracatta sağlanan devlet yardımları ve pazara giriş engelleri ve çözüm yolları ile ilgili ticaret bakanlığımızdan gelerek bugün bizleri aydınlatacak olan yetkililer, sunumlarıyla bizlere detaylı bilgileri aktaracaklar. Ben, düzenlemiş olduğumuz seminerimizin ihracat yapan ve yapmaya potansiyel üyelerimize hayırlı olmasını diliyor, hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Ticaret Bakanlığı, İhracat Genel Müdürlüğü’nden Ticaret Uzmanı Ozan Murat Ergan tarafından ‘Dahilde ve Hariçte İşleme Rejimleri’ başlığı üzerinden detaylı bilgilendirme yapılarak akabinde ise Ticaret Bakanlığı, İhracat Genel Müdürlüğü’nden Ticaret Uzmanı Ali Erdal tarafından da ‘İhracatta sağlanan devlet yardımları, yurt dışında gerçekleştirilen fuar katılımlarının desteklenmesi, Türk ürünlerinin yurt dışında markalaşması, Türk Malı imajının yerleştirilmesi ve TURQUALITY’nin desteklenmesi ile yurt dışı birim marka v e tasarım destekleri, pazar araştırması, e-ticaret sitelerine üyelik desteği ve pazara giriş belgelerinin desteklenmesi konularında sunumlar yapıldı. Sunumların ardından soru-cevap bölümü sonrasında seminer sona erdi.

 

Tekirdağ TSO’da Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri YapıldıTekirdağ TSO’da Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri YapıldıTekirdağ TSO’da Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri YapıldıTekirdağ TSO’da Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri Yapıldı
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 15
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2639
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11387
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11635