USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

TEKİRDAĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN’A ÇIKARMA YAPTI


15.10.2014

 

TEKİRDAĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN’A ÇIKARMA YAPTI

 

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen Samsun İş Gezisi geniş çaplı katılımla 9 Ekim ile 11 Ekim 2014 tarihleri arasında Samsun’da gerçekleştirildi. Gerçekleşen organizasyona, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaevli, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Özden, Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Tekirdağ Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Sami Kayın, S.S. 1 Nolu Tekirdağ Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Ali Rıza Eti, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri katılım gösterdi.

 

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu tarafından Samsun Çarşamba Havalimanında karşılanan Tekirdağ Heyeti sırasıyla, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Tekirdağ TSO Meclis Başkanı Özden, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Günay ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sami Kayın tarafından Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hacı Eyüb Güler’e günün anlam ve önemini ifade eden hediyeler takdim edildi.

 

Program, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Murzioğlu’nu ziyaret ile devam etti. Ziyaret, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Samsun TSO Yönetim ve Meclis Üyelerinin katılımı ile Samsun TSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarını yapan Samsun TSO Başkanı Murzioğlu, Tekirdağ TSO tarafından organize edilen Samsun İş Gezisi Heyetini ağırlamaktan son derece mutlu olduklarını ve gerçekleşen gezinin başarılı geçmesini ümit ettiklerini ifade etti. Samsun İş dünyası, sosyal ve ekonomik hayatına dair bilgiler aktaran Murzioğlu “Samsun’da tüm kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte hareket ediyor ve bunun neticesinde de Samsun’umuz kazançlı çıkıyor” dedi. Başkan Murzioğlu’nun konuşmalarının ardından Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı yetkilileri tarafından, Lojistik Sektörü Çalışmaları sunumu yapıldı. Sunumun ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaevli ve Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat konuşmalarında, Samsun ve Tekirdağ’ın büyük benzerlikler gösterdiklerini, gerçekleşen gezinin önemine dikkat çekerek doğru zaman ve doğru yer olduğunu ifade ederek, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Cengiz Günay’a ve Tekirdağ TSO Yönetimine geziyi düzenlediği için teşekkür ettiler. Son olarak konuşmalarını yapan Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Günay;

 

“Değerli hemşerilerim diyerek sözlerime başlamak istiyorum. Bizimde Tekirdağ olarak Karadeniz’e 2 km. kıyımız var, sonuç olarak bizlerde Karadenizliyiz. Sizleri Tekirdağ İş dünyası ve kurumum adına saygıyla selamlıyorum. Kurtuluş savaşı meşalesinin yakıldığı ilk başlangıç noktası olan Samsun’da olmaktan dolayı çok mutlu olduğumu ifade etmek isterim. Samsun, güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmiş, kendi için yol haritası belirlemiş her şeyden önemlisi fırsatları değerlendirmek adına kamu ve özel sektörle beraber, birlik ve beraberlik ruhunun buluştuğu bir kent olmuş” dedi. Samsun Gezisinin amacının şehrin Yerel Yöneticileri ve Kanaat Önderleri ile birlikte sosyal ve ekonomik anlamda neler yapabilirizi aramak olduğunu belirten Günay, Samsun ile Tekirdağ arasında büyük benzerlikler bulunduğunu ifade etti ve Samsun gezisinin Şehrin Yöneticileri ile Kanaat Önderleri olarak bizlere büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum dedi. Başkan Günay, “ bu güzel karşılamadan, misafirperverlikten dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum ve sizleri Tekirdağ’ımıza davet ediyorum.  Samsunlu Yöneticileri ve iş adamlarını şehrimizde ağırlamak bizlere onur verir, mutluluk verir. Samsun’da bulunmaktan büyük keyif aldığımızı ifade eder, saygılarımı sunarım” diye konuştu. Konuşmaların ardından iki heyet karşılıklı günün anlam ve önemini belirten anı takdimlerini gerçekleştirdi ve toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

 

Samsun İş Gezisinin ikinci günü, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır’ın eşlik ettiği heyet ilk olarak Samsun Vali Yardımcısı Osman Nuri Çobanoğlu’nu ziyaret etti. Heyet daha sonra Samsunport Limanı’nda incelemelerde bulundu. Heyete,  Ceynak Lojistik ve Samsunport Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı eşlik etti. Limanı gezen heyete daha sonra sunum yapıldı. Heyetin bir sonraki ziyaret adresi ise Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgesi oldu. OSB Müdürü Hakan Tütüncüoğlu tarafından bilgilendirilen heyet, daha sonra da Yeşilyurt Grup Onursal Başkanı Cemal Yeşilyurt ve ailesinin konuğu oldu. Misafirperverliklerinden dolayı Cemal Yeşilyurt’a teşekkür eden heyet, sonrasında ise Yeşilyurt Limanı’nda incelemelerde bulundu.

Gün içerisinde Merkez OSB’deki ziyaretlerine devam eden Tekirdağ heyeti, OSB Yöneticilerinden bilgi aldı ve Borsan Kablo Elektrik Aydınlatma Fabrikası ve Seral Pamuk Elyaf San. Tic. Ltd. Şti. Fabrikasında incelemelerde bulundu. Heyetin Cuma gününü kapsayan inceleme gezisi Samsun Fuar ve Kongre Merkezi ve Gıda Organize Sanayi Bölgesi ziyaretlerinin ardından sona erdi. Gezi sonrası açıklamada bulunan Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, “Samsun ve Tekirdağ ortak yönleri çok olan iki şehir. Benzer taraflarımızın olması dolayısıyla iş gezisi için Samsun’u seçmiştik. İyi ki de Samsun’a geldik. Gördüklerimizle çok etkilendiğimiz Samsun, limanlarıyla, üretim çeşitliliğiyle gerçekten potansiyeli çok yüksek bir şehir. Her şey beklentilerimizin üzerinde oldu. Umarım bundan sonraki süreçte ilişkilerimiz daha da ilerleyecek. Ben buna yürekten inanıyorum” diye konuştu.

 

Gezinin 3.gününde ise Tekirdağ Heyeti, Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı  Bandırma Vapurunda incelemelerde bulundu. Dana sonra sırasıyla, Samsun Onur Anıtı ziyareti, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı ziyaret, Amazon Adası, Amisos Tepesi, Samsunum 1 Gemisi ile Sahil Turu ve Samsun Kent Müzesi ziyaret edildikten sonra, Tekirdağ TSO tarafından organize edilen Samsun İş Gezisi Programı sona erdi.

 

Samsun Çalışma ve İş Gezisi Programı sonunda değerlendirmelerde bulunan Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, kurumlar arası diyaloğun önemine dikkat çekerek “bu dayanışmayı yaratan şehirler daima gelişir, kalkınır ve kazanır. Ama tersi olursa o şehirler kaybeder. Artık dünyada ülkelerin değil şehirlerin yarıştığı bir dönemde Tekirdağ olarak ilimize, bölgemize, ülkemize sağlayacağımız faydaları tespit etmek, doğru fikir ve projelerle kentimize zenginlik kazandırmanın mücadelesini veriyoruz. Tekirdağ iş dünyası olarak Samsun’dan büyük kazanımlarla ayrılıyoruz” dedi.

Günlük Ziyaretçi Sayısı : 28
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 0
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 7356
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7559