USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

TATARİSTAN İLE TİCARETİ BÜYÜTECEK İMZALAR ATILDI


30.04.2015

TATARİSTAN İLE TİCARETİ BÜYÜTECEK İMZALAR ATILDI

 

Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret etti. 4 önemli işbirliği anlaşmasına imza atıldı. Kurulacak Ortak Çalışma Komitesi, 3 ay içerisinde ekonomik ve ticari faaliyetlere hız verecek eylem planını hazırlayacak. Minnihanov, işbirliğini artırmak istediklerini söyleyerek, Türk şirketlerinin Rusya pazarına girmek için Tataristan’ı bir sıçrama tahtası olarak kullanmalarını istedi. Türk şirketlerini yatırıma davet etti.​

Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ve beraberindeki heyet TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret etti. Türkiye ile Tataristan arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin ele alındığı görüşmede, TOBB ile Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası, Tataristan Bilimler Akademisi ile de TEPAV, TOBB ETÜ ve Türkiye Bilimler Akademisi arasında ayrı ayrı işbirliği anlaşmaları imzalandı. TOBB ile Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası arasında imzalanan anlaşma ile kurulacak olan Ortak Çalışma Komitesi, 3 ay içerisinde Tataristan ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin daha geliştirilmesi ve derinleştirilmesine yönelik bir Ortak Eylem Planı hazırlayacak.

 

Konuk Cumhurbaşkanı’nın heyetinde çok sayıda Bakan, Belediye Başkanı, çeşitli kurum ve kuruluş başkanları, üst düzey bürokratlar ve işadamları yer alırken, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri de ziyarette hazır bulundular.

 

Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov imza töreninde yaptığı konuşmada Türk şirketlerinin Rusya pazarına girmek için ülkelerini bir sıçrama tahtası olarak görmelerini istedi. İki ülke arasındaki işbirliğini artırmak istediklerine vurgu yapan Mihnihanov, “Karşılıklı yarara dayanan işbirliğini daha da büyütmek ve potansiyellerimizi kullanmak istiyoruz” dedi. Ülkelerindeki petrol, petrokimya üretiminden bahseden Konuk Cumhurbaşkanı, nano ve bio teknolojilerin gelişmesi için çaba gösterdiklerini anlattı. İnovasyon üzerinde durduklarından bahseden Mihnihanov, sanayi ürünlerinin yüzde 50’den fazlasını ihraç ettiklerini bildirdi. Türk şirketlerini yatırıma davet etti.

 

 

TATARİSTAN İLE TİCARETİ BÜYÜTECEK İMZALAR ATILDI
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 1
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 0
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 7651
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7854