USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Saraybosna İş Forumu 10.Yılında


17.04.2019

Saraybosna İş Forumu 10.Yılında

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 10 yıldır düzenli olarak gerçekleştirilen Saraybosna İş Forumu'nun (SBF), artık küresel bir marka haline geldiğini ifade etti.​

 

Bosna Bank International (BBI) ile İslam Kalkınma Bankası (IDB) tarafından düzenlenen ve Anadolu Ajansı'nın (AA) "Global İletişim Ortağı" olduğu forum kapsamında "Liderlik" konulu panel düzenlendi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın da katıldığı panelde konuşan Hisarcıklıoğlu, SBF'nin dünyanın her yerinde yatırımcıların ilgi gösterdiği son derece başarılı bir girişim olduğunu belirterek, "Düzenli olarak gerçekleştirilen Saraybosna İş Forumu, artık küresel bir marka haline geldi." dedi. Gerçekleşen foruma Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanı sıra TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay katılım sağladı.

 

Hisarcıklıoğlu, SBF'nin bölge ve Bosna Hersek ekonomisi için çok büyük katkı sağladığını vurgulayarak, TOBB olarak bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da bu foruma destek vermeye devam edeceklerini ifade etti. Türkiye'nin Bosna Hersek ile ilişkilerine çok önem verdiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Bosna Hersek ile tarihimiz, kültürümüz, örf ve adetlerimiz aynı kaynaktan besleniyor. Biz aynı zamanda, ülkelerimizin ekonomik ilişkilerinin güçlenmesini de istiyoruz." diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması'nın sağlam bir iş hacmi zemini oluşturduğuna işaret ederek, 2003'te 71 milyon dolar olan ticaret hacminin, bugün 700 milyon dolara ulaştığını ve bu rakamı 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin son 15 yılda Balkan ülkeleri ile ticaretini 3,5 milyar dolardan 20 milyar dolara çıkardığını belirterek, bu artışın küresel ekonomik krize rağmen gerçekleştiğini söyledi. Balkanlar'ın coğrafi olarak Türkiye'nin Avrupa kıtasına giriş kapısı olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin de Balkan ülkeleri için Asya ve Ortadoğu'ya giriş kapısı olduğunu söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Batı Balkanlar'ın doğu ile batı ve kuzey ile güney arasında kavşak görevi gördüğünü belirterek "Bölge ülkeleri için en önemli olan Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yakın olmaları. AB'ye entegre olmak, ortak vizyonun geliştirilmesi için büyük bir avantaj olabilir." dedi. Bölgede birlik duygusunun var olduğunu söyleyen Oktay, "Temennimiz vizyonun da birleşmesi. Forumda da belirtildiği gibi 'Tek Bölge, Tek Ekonomi' olması." ifadelerini kullandı.

 

Saraybosna İş Forumu kapsamında, Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Sefik Dzaferovic ve Bosna Hersek Temsilciler Meclisi Başkanı Bakir İzetbegoviç ile görüşen ve fikir alışverişinde bulunan Hisarcıklıoğlu ayrıca, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic arasında gerçekleştirilen resmi görüşmeye de katılarak Türkiye-Bosna Hersek ikili ekonomik ilişkilerine dair değerlendirmelerde bulundu.

 

İş Forumu kapsamında Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB adına “Saraybosna İş Forumu 10. Yıl Özel Ödülü”nü aldı.

Saraybosna İş Forumu 10.YılındaSaraybosna İş Forumu 10.YılındaSaraybosna İş Forumu 10.YılındaSaraybosna İş Forumu 10.YılındaSaraybosna İş Forumu 10.Yılında
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 45
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 1466
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 6980
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7268