USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

SARAYBOSNA İŞ FORUMU


13.05.2015

SARAYBOSNA İŞ FORUMU

 

"Balkanlar'ın Davos'u" olarak nitelendirilen Saraybosna İş Forumu'na katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Saraybosna İş Forumu'nun potansiyel yatırımcılar arasındaki bir köprü olduğunu belirterek, Türkiye'nin her zaman Bosna Hersek'in yanında olduğunu söyledi.​ Türkiye'nin G-20 dönem başkanlığını yürüttüğünü anımsatan Hisarcıklıoğlu, G-20'nin farklı ülkelerin ekonomilerinin birlikte hareket etmesine imkan tanıyan eşsiz bir platform olduğunu vurguladı. Gerçekleşen foruma Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay ve çok sayıda yetkili katıldı.

 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise konuşmasında, "Saraybosna İş Forumu, işbirliği adına bölgenin en önemli organizasyonlarından biri haline geldi" dedi. Güneydoğu Avrupa ülkelerinde, yatırımlar adına engeller kaldırılmadan bölgede gerçek bir refahtan söz edilemeyeceğini vurgulayan Babacan, Saraybosna İş Forumu'nun Güneydoğu Avrupa ülkeleri arasında tecrübe paylaşımı konusunda önemli bir platform olduğunu söyledi. Babacan, forumun bu yıl "Tek Bölge Tek Ekonomi" temasıyla düzenlendiğini anımsatarak, bölge ülkeleri arasında insanların, ticaret mallarının ve sermayenin serbest dolaşımının önemini vurguladı.

 

Bölge ülkeleri arasında "bölünmüş bir ekonominin bulunduğunu" söyleyen Babacan, bölgeyi birleştirip, yatırım adına engellerin kaldırıldığı zaman bölgenin refahından söz edilebileceğini ifade etti. Babacan, bölgenin inşası ve refahı için ortaklaşa çalışılmasının son derece önemli olduğunu aktararak, bunun barış ve istikrar aracılığıyla mümkün olabileceğini söyledi.

  

 

İslam Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saleh Abdullah Kamel ise Saraybosna İş Forumu'nun önemini belirterek, bu iş forumunun bölgedeki yatırımlarla ilgilenecek sürekli bir kurum haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Eski Hırvatistan Cumhurbaşkanı Styepan Mesiç de bölge ülkelerin tamamının "Tek Bölge Tek Ekonomi" sloganına odaklanmaları gerektiğini belirterek, bu sloganı destekleyenler gibi ona karşı olanların da her zaman olacağını vurguladı.

  

Bosna Bank International (BBI) ve İslam Kalkınma Bankası (IDB) tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen ve AA'nın "Global İletişim Ortağı" olduğu iş foruma, yerli ve yabancı çok sayıda iş adamı ve üst düzey devlet yetkilisi katılıyor. İki gün sürecek iş forumunda eğitim, organik gıda ve bilişim teknolojilerinin gelişimi gibi farklı konularda projeler sunulacak. Saraybosna İş Forumu'nun ikinci ve son gününde ise yarın "Bölgedeki Gıda Sektörü", "Bölgedeki Bilişim Teknolojileri Sektörü", "Bölgedeki Turizm Sektörü" ve "Bölgedeki Eğitim Sektörü" konularında paneller düzenlenecek.

 

SARAYBOSNA İŞ FORUMUSARAYBOSNA İŞ FORUMUSARAYBOSNA İŞ FORUMUSARAYBOSNA İŞ FORUMU
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 45
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 1466
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 6980
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7268