USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

ODA/BORSALARDA KURULACAK OLAN İŞKUR HİZMET NOKTASI PROTOKOLÜ İMZALANDI


19.01.2017

ODA/BORSALARDA KURULACAK OLAN İŞKUR HİZMET NOKTASI PROTOKOLÜ İMZALANDI

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu İŞKUR Hizmet Noktası Protokol Töreni’nde yaptığı konuşmada, devletin istihdam konusunda çok önemli destekleri yürürlüğe soktuğunu vurgulayarak, bütün şirketleri bu fırsattan yararlanmaya çağırdı.​ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında, Odalarda ve borsalarda kurulacak İŞKUR Hizmet Noktası Protokolü Ankara’da imzalandı. İmza törenine, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, İŞKUR Genel Müdürü Mehmet Ali Özkan, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri  ve 81 ilin İŞKUR ve SGK il müdürleri katıldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu törenin açışında yaptığı konuşmaya geçmişten bu yana özel sektöre verdiği destektan dolayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu’na teşekkür ederek başladı. Ülke olarak olağanüstü günlerden geçildiğine değinen Hisarcıklıoğlu, “Terör örgütleri ile mücadele ederken, 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimini bertaraf ettik. FETÖ kaynaklı darbe girişiminin sonrasında terör örgütleri ülkemize saldırmaya devam ettiler. Başaramadıklarını görünce daha da hırçınlaştılar, daha çok saldırdılar. Terör örgütlerini kullanarak saldıran odaklar şimdi de ülkemizi ekonomik kriz tuzağına düşürme telaşına girdiler. Geçmişten bu yana birçok stres testinden geçmiş Türkiye ekonomisini, zor duruma düşürmeye çalışıyorlar. Buradan çok açık söylüyorum. Ne yaparsanız yapın; başaramayacaksınız. Nasıl saldırırsanız saldırın, başarılı olamayacaksınız. Biz bir oldukça, el ele, omuz omuza verdikçe bizi yenemeyeceksiniz. Siz her saldırdığınızda; Türk iş dünyası olarak, ülkemizin geleceği için daha çok çalışmaya söz veriyoruz. İşçi kardeşlerimizle el ele, omuz omuza daha çok çalışıyoruz, daha çok üretiyoruz, daha çok ticaret yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Ekonomiyi normalleştirme ve somut adımlar atma zamanının geldiğini söyleyen TOBB Başkanı, “Özellikle de böyle bir dönemde olumlu işler yapmak ve Türkiye ekonomisinin sağlamlığını hem insanımıza göstermek, hem de dünyaya tanıtmak, çok daha önemli hale geldi” dedi. Bu kapsamda, ilk olarak faiz baskısı altında ezilen KOBİ’lere ucuz finansmanın önünü açtıklarını ve TOBB Nefes Kredisini başlattıklarını bildiren Hisarcıklıoğlu, TOBB ve Oda-Borsa camiası olarak, yıllık yüzde 9,90 faiz oranı ile KOBİ’lerin finansman ihtiyacına nefes olduklarının altını çizdi.

Yine 2016’yı bitirmeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ve İŞKUR ile birlikte “Mesleki Eğitim ve İstihdam Seferberliği” başlattıklarını bildiren Hisarcıklıoğlu, “Bu seferberlik, Türkiye’de kamu ile özel sektör arasında gerçekleşen en büyük ortak çalışma girişimidir. Bu zamana kadar sadece bir projede olan işbirliğimizi, işgücü piyasasının tamamını kapsama alacak şekilde genişlettik. 81 ildeki Oda-Borsalarımız ve İŞKUR İl Müdürlüklerimiz hızla birlikte çalışmaya başladılar. Nitelikli eleman ihtiyacındaki şirketlerimizle iş arayan kardeşlerimizi bir araya getirdiler. Oda-Borsalarımız İŞKUR il Müdürlüğü oldu, İŞKUR il müdürlükleri Oda-Borsalarımız oldu. İşgücü piyasası için el ele, omuz omuza çalışmaya başladı” dedi.

 

Şimdi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TOBB ve İŞKUR olarak Türkiye ekonomisinin istihdam dostu büyümesini daha da güçlendirecek yeni bir atılım hamlesi başlattıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, artık oda ve borsaların, 81 il ve 160 ilçede, İŞKUR faaliyetleri hakkında da işverenleri bilgilendireceğini ve tanıtacağını ifade etti. “Oda ve Borsalarımız İŞKUR hizmet noktaları haline gelecek. Oda ve Borsalarımızda İŞKUR’un iş ve meslek danışmanları görev yapacak. Böylece hizmeti işverenin ve işsizin ayağına götürmüş olacağız. Ankara’dan ve merkezden çare arama dönemi kapanacak, yerelden çözümler hız kazanacak” diyen Hisarcıklıoğlu, imzalayacakları protokolün bu konuya ilişkin olduğunu anlattı. TOBB Başkanı, “SGK İl Müdürlerimizden de bir ricam var. İş dünyasına, KOBİ’lerimize istihdam teşvikleri konusunda rehber olun. Yararlanabilecekleri halde yararlanmadıkları istihdam teşviklerinde onlara yol gösterin. Böylelikle bakanlığımızın tasarladığı politikalar amacına ulaşmış olsun, iş dünyasının yarasına merhem olsun” diye konuştu.

İş dünyası olarak istihdamdaki sıkıntıları hem Başbakana hem de Bakana ilettiklerini bildiren Hisarcıklıoğlu, hükümetin de iş dünyasından gelen sıkıntıları ve çözüm önerilerini hızla hayata geçirdiğine dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Bakın Başbakanımız 2 Aralık’taki EKK’da açıkladı. İstihdam için 3 müjde verdi. Aralık 2016 ve Ocak-Şubat 2017 aylarında ödenmesi gereken SGK primleri faizsiz olarak Ekim-Kasım-Aralık 2017’ye ötelenecek. Orta ve yüksek teknolojili sektörlerde yeni istihdam sağlayacak işverenlere bir yıl boyunca asgari ücretin yarısı, ikinci yılda ise yüzde 25'i kadar destek verilecek. Başta İşbaşı Eğitim Programı olmak üzere İŞKUR programları ile 500 bin kişi özel sektörde istihdam edilecek.

Şimdi iş dünyası olarak bizim üzerimize düşen nedir? Ülkemizin geleceğine daha çok yatırım yapmaktır. Burada tüm iş dünyasına sesleniyorum. Devletimiz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız İŞKUR ve SGK, özel sektöre bu kadar destek verirken, özel sektörün önünü açarken, biz de elimizi taşın altına koyalım. Ve buradan iş dünyasına, üyelerimize bir çağrı da bulunuyorum. ‘Türkiye’nin geleceğine sen de bir istihdam sağla’ diyorum. Bunu da imkânın ölçüsünde sağla. İmkânın kısıtlıysa 1 istihdam sağla, imkânın varsa 10 istihdam, 100 istihdam sağla.

 

İŞKUR işe alacağın kişinin maaşını ödüyor, sigortasını yapıyor. Sana hiçbir maliyeti yok. Gel; işsiz bir kardeşime istihdam sağla, ekmeğini paylaş onunla. Program sonunda bu kişiyi istihdam etmeye devam edersen, SGK işveren payını İŞKUR ödüyor yine. Yani İŞKUR, senin istihdam üzerindeki yükünü azaltıyor. Bakın babanın oğluna yapmayacağını İŞKUR, özel sektörümüze yapıyor. Bize de bundan yararlanmak düşer. Şimdi üyelerimize, KOBİ’lerimize diyorum ki; hangi tür çalışana ihtiyacın varsa, gel üye olduğun Oda-Borsadaki İŞKUR Hizmet noktasına; ihtiyacını söyle. Gerisini merak etme. Biz ihtiyacın olan nitelikli elemanı bulup sana getireceğiz. Birazdan İŞKUR Genel Müdürümüz İŞKUR’un iş dünyasına yönelik hazırladığı tüm bu programları detaylıca anlatacak. Basın mensuplarından ricam, lütfen siz de bunları duyurun. Daha çok şirket, daha çok KOBİ bundan yararlansın.” İnşallah istihdam dostu bu büyüme politikalarıyla Türkiye’yi daha parlak bir geleceğin beklediğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, dün Türkiye’ye yatırım yapanların kazandığını, bugün de, yarın da yine Türkiye’ye yatırım yapanların kazanacağını sözlerine ekledi.

ODA/BORSALARDA KURULACAK OLAN İŞKUR HİZMET NOKTASI PROTOKOLÜ İMZALANDIODA/BORSALARDA KURULACAK OLAN İŞKUR HİZMET NOKTASI PROTOKOLÜ İMZALANDIODA/BORSALARDA KURULACAK OLAN İŞKUR HİZMET NOKTASI PROTOKOLÜ İMZALANDIODA/BORSALARDA KURULACAK OLAN İŞKUR HİZMET NOKTASI PROTOKOLÜ İMZALANDIODA/BORSALARDA KURULACAK OLAN İŞKUR HİZMET NOKTASI PROTOKOLÜ İMZALANDI
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 31
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 1638
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 7152
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7440