USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayi Meclisi, Covid-19 ‘un sektöre etkilerini değerlendirdi


29.04.2020

Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayi Meclisi, Covid-19 ‘un sektöre etkilerini değerlendirdi

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayi Meclisi Toplantısı, Meclisten sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ın katılımıyla, Meclis Başkanı Ahmet Pura başkanlığında kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin büyük ilgisi ile video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun selamlarını ileterek, TOBB olarak bu süreçte sektörün yanında olduklarını, sektör temsilcileri tarafından dile getirilen her sorunun kıymetli olduğunu ve takibini sağladıklarını, TOBB ve Türkiye Sektör Meclisleri olarak ilgili makamlara ilettiklerini ifade etti.

 

Meclis Başkanı Ahmet Pura, Dünya’da ve Türkiye’de yaşanan pandemi süresince halk sağlığına hizmet eden bu sektörün üretimi durdurmadığını, insanlara ürünleri ulaştırmada gayret sarf ettiklerini belirtti. Pura, bahse konu süreçte kritik sektörler arasında yer alan temizlik ürünlerinin hammadde tedarikinde sorun yaşamaması gerektiği hassasiyetle dile getirildi.

 

Toplantıya davet edilen Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kozmetik Denetim Dairesi Başkanı Sibel Gürer, TİTCK’nın faaliyetleri hakkında değerlendirmede bulunarak, sektörün gündeminde olan sorunlara değindi.

 

Gündem maddesiyle ilgili söz alan Meclis Üyeleri ise, Covid-19 ile mücadele kapsamında sektörde yaşanan gelişmelere değinerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mevzuatları (GEKAP, KKDİK ve SEA Yönetmeliği) hakkında yaşanan süreçleri ve talepleri, TİTCK ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü biyosidal ürün geçici ruhsat uygulamalarını, mevzuat ve uygulamalarını, alkollü el temizleme jelleri ve AB’de yaşanan gelişmeleri, kolonya, deterjan, sabun ve kozmetik ürün üretimlerindeki durumu ele aldılar.

 

Diğer bir gündem maddesi olan kozmetik sektöründe mevzuat ve piyasa arz uygulamalarının da ele alındığı toplantıda, ÜTS ürün bilgi bankası veri güvenliği, ÜTS son güncellemesi ve içermez iddiaları da tartışıldı.

 

Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayi Meclisi, Covid-19 ‘un sektöre etkilerini değerlendirdi
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 4
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2457
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11205
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11453