USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Kız Kardeşim Projesi hedef büyüttü: 2020’de 40 şehirde, 10 bin kadına ulaşacak


06.12.2019

Kız Kardeşim Projesi hedef büyüttü: 2020’de 40 şehirde, 10 bin kadına ulaşacak

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İstanbul Teknik Üniversitesi, Coca-Cola ve Habitat işbirliğinde gerçekleştirilen Kız Kardeşim Projesi’nin 2020 yılı lansmanı ve Yerel Lezzetler Yarışması kazananları ödül törenine katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bugüne kadar proje kapsamında düzenlenen eğitimlere 30 ilde 20 bin kadın katıldığını hatırlatırken, 2020 yılında hedefin 40 şehirde, 10 bin kadına ulaşmak olduğunu söyledi. Gerçekleşen törene Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof.Dr. Mehmet Karaca, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan ve çok sayıda kadın girişimci katıldı.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kız Kardeşim Projesi kapsamında kadınlara girişimcilik, dijital okuryazarlık, iletişim, finansal bilinç ve uygulamalı temel finans, ebeveyn ve bilgi güvenliği eğitimleri vermeye devam edeceklerini bildirdi.

 

Kız Kardeşim Projesi içerisinde; İTÜ’nün; finans, bilişim, iletişim ve girişimcilik başlıklarında eğitim içeriklerini geliştirdiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, “TOBB Kadın Girişimci Kurullarımız proje illerinde projeyi sahiplendiler. Kadınları eğitimlere katılmaya teşvik ettiler. HABİTAT, projenin uygulayıcısı oldu. Tüm Türkiye’deki gönüllüleriyle eğitimleri üstlendi.  Atlanta merkezli Coca-Cola Vakfı ise projeye finansal destek verdi. Bu vesileyle projenin başlangıcında, The Coca-Cola Company’nin Yönetim Kurulu Başkanı olan, değerli dostum Muhtar Kent’e de teşekkür ediyorum. Projemiz Coca-Cola Vakfı’nın gündemine Muhtar Bey sayesinde geldi” ifadesini kullandı ve Kent’i gıyabında alkışlattı.

 

Kız Kardeşim Projesi’nin, Birleşmiş Milletler’in 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefinin 8’ine doğrudan katkı yapan bir proje olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Hem kadın-erkek eşitsizliğini azaltmayı hedefliyor. Hem kadın girişimciliğini artırmayı ve çocukların daha iyi bir geleceğe kavuşmasını hedefliyor. Hem de sürdürülebilir kalkınma için özel sektör-sivil toplum işbirliğini öne çıkarıyor. Bugün Kız Kardeşim Projesi’nin 2020 yılı lansmanını yapıyoruz. Yerel Lezzetler Yarışması kazananlarını ödüllendiriyoruz. Kız Kardeşim Projesi, kadın girişimciliğine destek olduğu için, bugüne kadar 11 ulusal ve uluslararası ödüle layık görüldü. 2020 yılında da 40 şehirde, 10 bin kadına ulaşacağız inşallah. Kız Kardeşim Projesi kapsamında kadınlara girişimcilik, dijital okuryazarlık, iletişim, finansal bilinç ve uygulamalı temel finans, ebeveyn ve bilgi güvenliği eğitimleri vereceğiz.”

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu’nu 2007 yılında kurduklarını hatırlatan Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Kurullarımızın amacı 81 ildeki kadın girişimci sayısını artırmak. Türkiye’deki tüm girişimciler içinde kadınların oranı 2007’de yüzde 4’ten 2018’de yüzde 9’a çıktı. Hiç mütevazi olmayacağım. Türkiye’de girişimcilik bu kadar çok konuşulmaya başladıysa, bunda en büyük rol TOBB’un, Kadın ve Genç Girişimci Kurullarımızındır.  Yaklaşık 7 bin gönüllü kadın girişimci, illerindeki Oda ve Borsalarımızın koordinasyonunda bu amaç için seferber oldular.

 

Kurulların birinci görevi, başarılı kadın girişimcileri rol model olarak öne çıkarmak. Diğer kadınların, “O yaptıysa, ben de yapabilirim” demesini sağlamak. Toplumsal cinsiyet kabullerine karşı çıkmamız gerekiyor. ‘Kadının yeri evidir’ yaklaşımı kabul edilemez. Kadın, hayatın her alanında olmalıdır. Aynı erkekler gibi kadının evde de, işte de yapacakları vardır. Bakış açısının değişmesi, kullanılan dilin değişmesi gerekiyor.”

 

Çalışkanlığın ve başarının cinsiyeti olmaz. Özellikle de kadın girişimci kardeşlerime söylemek istiyorum. Bu tür eleştirilere kulağınızı kapatın. Bugün sizi “bu ne hırs” diye eleştirenler, başarılı olduğunuzda nasıl olsa yanınıza gelecekler. Potansiyelinizi “başkaları ne der?” virüsüne kurban etmeyin. Anadolu’nun çalışkan kadın girişimcilerine bugün ödüllerini takdim etmekten mutluluk duyuyorum.”

Kız Kardeşim Projesi hedef büyüttü: 2020’de 40 şehirde, 10 bin kadına ulaşacakKız Kardeşim Projesi hedef büyüttü: 2020’de 40 şehirde, 10 bin kadına ulaşacakKız Kardeşim Projesi hedef büyüttü: 2020’de 40 şehirde, 10 bin kadına ulaşacakKız Kardeşim Projesi hedef büyüttü: 2020’de 40 şehirde, 10 bin kadına ulaşacak
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 34
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 0
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 7362
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7565