USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Kırgızistan ile ticaret hacmimizi büyüteceğiz


22.11.2019

Kırgızistan ile ticaret hacmimizi büyüteceğiz


Türkiye-Kırgızistan İş Forumu’nda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, iki kardeş ülke arasında ticarette engel olmaması gerektiğine işaret ederken, iş dünyası olarak karşılıklı ticaret hacmini büyütmek istediklerini vurguladı.​

 

Türkiye-Kırgızistan İş Forumu; TOBB ve Türk TSO Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Kubatbek Boronov, Dış Ekonomik İlişikler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, Oda/Borsa Başkanları’nın katılımlarıyla, Conrad İstanbul Bosphorus Oteli’nde gerçekleştirildi.

 

Türkiye Kırgız Cumhuriyeti 9. Dönem Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı vesilesiyle düzenlenen İş Forumu’nda; açılış konuşmalarının ardından, işbirliği fırsatlarına ilişkin sunumlar ile Türk ve Kırgız işadamları arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

 

Hisarcıklıoğlu, iş forumunun açılışında yaptığı konuşmada, daha güçlü ve rekabetçi bir ekonomi olmak için; girişimciliğin özendirmesi ve desteklenmesi gerektiğini bildirdi. Ticaret yapmanın kolaylaştırılması gerektiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, 40 yıl önce 3 milyar dolar ihracatı olan Türkiye’nin bugün Çin ile İtalya arasında bir sanayi devi olduğuna işaret etti. Hisarcıklıoğlu, bilgi ve tecrübelerini Kırgızistanlı kardeşleriyle paylaşmaya hazır olduklarının mesajını verdi.

 

-Türk iş dünyalarının güç birliği

 

Toplantıda hem Türkiye iş dünyasının çatı örgütü olan TOBB’un, hem de 1,1 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklüğe sahip Türk dünyasını bir araya getiren Türk TSO’nun Başkanı olarak konuştuğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Kırgızistan’ın da kurucu olarak yer aldığı Türk TSO’nı, 6 devlet, ama tek millet vizyonuyla kurduk. Kırgızistan ve Türkiye ile birlikte, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, ve Türkmenistan, iş dünyaları güç birliği yaptı. Kırgızistan’la ortak kültürümüzün harcıyla ördüğümüz bağlarımız, geçmişte olduğu gibi, gelecekte de, bizi ayrılmaz dostlar kılmaya devam edecektir” dedi.

  

 

 

Kırgızistan ile ticaret hacmimizi büyüteceğizKırgızistan ile ticaret hacmimizi büyüteceğizKırgızistan ile ticaret hacmimizi büyüteceğizKırgızistan ile ticaret hacmimizi büyüteceğiz
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 11
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 0
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 7339
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7542