USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

KAPIKULE TIR PARKI TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ


01.03.2015

KAPIKULE TIR PARKI TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

Kapıkule Tır Parkı Temel Atma Töreni’nde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TIR Parkı’nın tamamlanması ile bambaşka bir Kapıkule’nin ortaya çıkacağını söyledi.​

Kapıkule Tır Parkı’nın Temeli TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu,Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Gümrük ve Turizm İşletmeleri (GTİ) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız, Trakya’daki Oda-Borsa Başkanları, kamu ve kurum il müdürleri ve çok sayıda basın mensubunun katılımıyla düzenlenen törenle atıldı. Törende konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “2009’dan bu yana bu tesisi harekete geçirmek için çalışıyoruz. Kamuyu ikna edemedik ama bugün bu anlayış farkı ortaya çıktı ve bugün çok şükür temel atma noktasına geldik. İnşallah 4 ay sonra burada görüntü çok değişecek” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Dün Karaman Ermenek’te madenci ailelerimize verdiğimiz evlerin tapu teslim törenine katıldık ve Karaman Fen Lisesi’nin açılışını yaptık. Bugün de TOBB olarak 2009 yılında modernize ettiğimiz Kapıkule Sınır Kapımızın TIR Parkı’nın temel atma törenindeyiz. Kapıkule ülkemizin en büyük dünyanın da ikinci büyük sınır kapısı. 2014’de 480 bin TIR buradan geçiş yaptı. Kapıkule’de bekleyen TIR’ların kuyruğu televizyonlarda haber olurken bizlerin de navlun giderleri yükseliyordu. TIR şoförlerimiz eziyet çekiyorlardı. Bu çağdışı görüntü Türkiye’ye yakışmıyordu. İnşallah bu tesisle beraber bu görüntüler sona erecek ve modern, otomasyon sistemine sahip bir TIR Parkı’na kavuşacağız.”

Bugüne kadar 7 sınır kapısına yatırım yaptıklarını ve birçok kapıda da yatırımların tamamlanmak üzere olduğunu belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Bu zaman kadar 675 milyon liralık yatırım yaptık ve devletimize 296 milyon lira vergi ödedik. Modernizasyon sonucunda yine karlı çıkan aslında özel sektör oldu. Bekleme sürelerinin azalmasından dolayı ihracatçımızın 410 milyon lira kazancı oldu. BM bütün dünyaya sınır kapısı modernizasyonunda en iyi örnek olarak bizim kapılarımızı gösterdi. Dünya Bankası’nın endeksinde 39’uncu sıradan 30’uncu sıraya geldik ve devlet bütçesinden tek kuruş harcanmadan yaptık” dedi.

Odalar ve borsalar ne iş yapar? Diyenlere en güzel cevabın gümrük kapıları modernizasyonunda olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, “Odalar işte bu işleri yapar. Üyelerinin maliyetini azaltır ve önlerini açarlar” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, Selimiye Cami’nin onarımını üstlendiklerini de hatırlatarak, Edirnelilerle beraber kurdukları Vakfın önemli çalışmalara imza atacağını sözlerine ekledi. Hisarcıklıoğlu açılışta kendilerini yalnız bırakmayan ve  özel sektöre her zaman destek veren Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’na da teşekkürlerini iletti.

 

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu da, “TIR Parkı’nın bölge insanımıza, Edirne’mize ve özellikle TIR şoförlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Burada binler kilometreye kadar uzayan kuyrukların artık bittiği ve TIR şoförlerimizin daha çağdaş, daha modern, daha medeni koşullarda beklediği ve hizmet aldıkları bir park olacak” dedi.

KAPIKULE TIR PARKI TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİKAPIKULE TIR PARKI TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİKAPIKULE TIR PARKI TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİKAPIKULE TIR PARKI TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİKAPIKULE TIR PARKI TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİKAPIKULE TIR PARKI TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİKAPIKULE TIR PARKI TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİKAPIKULE TIR PARKI TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 30
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 1637
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 7151
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7439