USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

KAPIKULE TIR PARKI HİZMETE AÇILDI


09.10.2015

KAPIKULE TIR PARKI HİZMETE AÇILDI

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Kapıkule TIR Parkı’nın açılışında yaptığı konuşmada, bu parkın Edirne için çok büyük bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, TIR şoförlerinin artık otomasyon sistemi ile çalışan modern bir tesise kavuştuğunu söyledi.​

 

Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret AŞ (GTİ) tarafından yaptırılan ve Kapıkule Gümrük Kapısı önündeki TIR sürücüleri için modern ve güvenli bir bekleme alanı oluşturacak Kapıkule TIR Parkı TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Meclis Başkanı Mustafa Özden, Sayman Üye Taner Karaoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile çok sayıda oda ve borsa başkanının katılımıyla hizmete açıldı.

 

Açılış töreninde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak 2009 yılında Kapıkule Sınır Kapısı’nı modernize ederek hizmete açtıklarını hatırlatırken, “Şimdi de Kapıkule Sınır Kapısı bünyesinde faaliyet gösterecek olan ve 7 ay önce inşaatına başladığımız TIR Parkını açıyoruz” dedi.

 

TOBB olarak Edirne’ye her zaman çok önem verdiklerini açıklayan Hisarcıklıoğlu bu kapsamda Edirne’ye beş büyük yatırım yaptıklarını anlattı. Hisarcıklıoğlu, “Birincisi tarihi mirasımız Selimiye’ye yatırımdı. 2005 yılında büyük bir restorasyondan geçti ve yenilendi. Bu restorasyonun tamamın biz üstlendik. İkinci yatırımı Kapıkule’de yaptık. Kapıkule Sınır Kapısı ülkemizin ihracatı için en önemli geçiş. Çünkü ihracatımızın yarısını Avrupa ülkelerine yapıyoruz. Buna rağmen Kapıkuleye yıllarca yatırım yapılmamıştı. Geçişler sıkıntılı ve çok yavaştı. Gurbetçilerimizin ve Edirne’ye gelen yabancıların geçişi de ayrı bir işkenceydi. 2007 yılında Kapıkule sınır Kapımızı modernize ettik. Modernize ettiğimiz günden bu güne kadar Kapıkule’den 4 milyon tır ve tam 40 milyon yolcu giriş-çıkış yaptı. Bu sayede Kapıkule, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük ikinci kara sınır kapısı haline geldi.

 

Üçüncü yatırımımız Selimiye Vakfını kurmak oldu. Bu büyük emanetin sorumluluğunu ilelebet paylaşmak için, bu yıl içinde Selimiye Vakfı’nı kurduk. Sağlık Bakanımızla birlikte, mütevelli heyeti içinde birlikte çalışıyoruz. Önemli miktarda kaynak aktardık. Artık Selimiye’nin tüm bakım ve onarımını, kurumsal bir yapı içinde, Oda-Borsa camiası olarak biz üstlenmiş olduk. Dördüncü yatırımızı eğitim alanında yaptık. Şehrin kanaat önderlerinin ve sizlerin talebi üzerine Edirne’mize 4 yıllık bir fakülte inşa etmek üzere kolları sıvadık. Bu yılın Mart ayında fakültemizin temelini yine Bakanımızla birlikte attık. Beşinci yatırım olarak da, bugün açılışını yapacağımız modern Tır Parkı’nı Edirne’ye kazandırdık. Yani Edirne’mize beşte beş yaptık. Hayırlı-uğurlu olsun” diye konuştu.

 

 

TIR parkının Edirne için çok büyük bir ihtiyaç olduğundan söz eden TOBB Başkanı, Türk insanının  Avrupalıdan, Amerikalı’dan eksiği bulunmadığını vurguladı. Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:  “Avrupa’daki insan hangi hizmeti görüyorsa, hangi şartlarda iş yapıyorsa benim insanım da en az o standartta hizmet görmeye layık. İşte biz bu yatımı bunun için yaptık. Düşünün Kapıkule ihracatımızın yükünü çekiyor. Ülkemizin en büyük, dünyanın da ikinci büyük sınır kapısı. Sadece 2014 yılında Kapıkule’den toplam 480 bin TIR geçiş yapmış. Yani Kapıkule Türkiye’nin ihracatının, dış ticaretinin yükünü çekmiş. Bu ihracatı, zenginliği üreten firmalarımıza ve o Türk ürünlerini taşıyan cefakar TIR şoförlerimize borçluyuz. Ama buna rağmen hem firmalarımız, hem şoförlerimiz sağlıklı koşullar olmadığı için ilave sıkıntılar yaşıyordu. Siz bunun en yakın şahidisiniz. Televizyonlarda haberlere bile konu oluyor. Kapıkule’de kilometrelerce TIR kuyruğu var diye. Bu kuyruklardan dolayı Türk özel sektörü olarak navlun maliyetlerimiz artıyordu. Yine bu kuyruklar sebebiyle TIR’larımız Avrupa ülkelerinde takograf cezası yiyorlardı. Bu durum hem TIR şoförlerini hem diğer araçları hem de Edirnelileri sıkıntıya sokuyordu. TIR’larımız, şoförlerimiz yazın sıcakta, kışın soğukta eziyet çekiyordu. Mallarımızı Avrupa’ya taşıyan şoförlerimiz en insani ihtiyaçlarını bile gideremiyordu. Allah aşkına düşünün, 3-4 gün bir yerde beklemek zorundasınız ama lavabo ihtiyacınızı bile giderebileceğiniz bir yer yoktu. Çok açık söylüyorum bu çağ dışı görüntü, Edirne’ye yakışmıyordu. Şimdi inşallah bu sıkıntıların hepsi geride kaldı.”

 

 

KAPIKULE TIR PARKI HİZMETE AÇILDIKAPIKULE TIR PARKI HİZMETE AÇILDIKAPIKULE TIR PARKI HİZMETE AÇILDIKAPIKULE TIR PARKI HİZMETE AÇILDIKAPIKULE TIR PARKI HİZMETE AÇILDIKAPIKULE TIR PARKI HİZMETE AÇILDIKAPIKULE TIR PARKI HİZMETE AÇILDI
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 3
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 1610
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 7124
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7412