USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

İŞLETMENİZİ BÜYÜTMENİN ANAHTARI ‘BANKA FİNANSMANI’ SEMİNERİ TEKİRDAĞ TSO DA DÜZENLENDİ


18.05.2016

İŞLETMENİZİ BÜYÜTMENİN ANAHTARI ‘BANKA FİNANSMANI’ SEMİNERİ

TEKİRDAĞ TSO DA DÜZENLENDİ

 

Avrupa Birliği (AB), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu tarafından finanse edilen “Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı” kapsamında kadın girişimcilerin finansal ve yönetimsel yetkinlikleri ile sosyal becerilerini geliştirmek ve sunulan danışmanlık ve finansman destekleri konusunda bilgi vermek amacıyla ülke genelinde bir dizi seminer düzenleniyor. Kadın İşletme Seminerleri’nin sekizincisi Tekirdağ’da, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ve TOBB Tekirdağ Kadın Girişimciler Kurulu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi.  Gerçekleşen seminere Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi, Tekirdağ İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Beste Emre Güngör ve Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri ve çok sayıda kadın girişimciler katılım gösterdi.

Seminerde açılış konuşmalarını gerçekleştiren Tekirdağ İl  Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Beste emre Güngör, “şehrimiz ülkemizin en kalabalık 23. Şehri. Verimli topraklarımız 1.sınıf tarım arazilerimiz, düz ve verimli ovalarımız ülkemizin ayçiçek ve buğday üretiminin büyük bölümünü karşılıyor. Batıda, Malkara ve Hayrabolu ilçelerimizde tarım ve hayvancılığın ekonomik değeri çok yüksek. Doğuda, Çorlu, Ergene, Çerkezköy ve Kapaklı ilçelerimiz ile sanayi, endüstri ve tarım sektörlerimiz ülke ekonomimizin zirvesine yarışmakta. Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odamız kuruluşu itibariyle ülkemizin en köklü kuruluşlarından, üye yapısıyla ülkemizin önde gelen odalarından biridir. Vizyonumuz bölgemizin ve ülkemizin ekonomisine katkıda bulunmak, ilimizin marka değerini arttırmak.

10 yıl önce erkek girişimcilerimiz 900 bin civarındayken, kadın girişimcilerimiz 49 bin kadardı. Yani neredeyse 20 girişimciden biri kadındı. Ülke olarak kadın girişimciliğin farkına vardık. Bu on yıl içerisinde kadın girişimci sayımız 10 kat arttı ve bu yılın sonunda rekor kırarak 110 bine ulaştı. Ancak Türkiye’de kadınlarımızın işgücüne katılım oranı maalesef yüzde %30’un altında. Oysa gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 50’yi buluyor. Yoğun rekabetin yaşandığı bir dönemde insanlarımızın üçte birini iş ortamından uzak tutarak dünyada ilk 10 ekonomi arasında yer bulabilmemiz mümkün değil. İş dünyası olarak insan kaynağımızın israfına göz yumacak lükse sahip değiliz. Kadının elinin değmediği bir ekonominin bereketi de olmaz. Kadınlarımızın toplumun her alanında daha aktif bir rol üstlenmesini amaçlıyoruz. Çünkü artık ticaretin şekli değişti. Rekabetçilik, teknoloji, arge gibi kavramlar her geçen gün daha da önem kazanıyor. Bilginin rekabetteki yerimizi belirlediği, teknolojinin baş döndürücü hızla geliştiği bir dönemdeyiz. Artık sektörde hiç var olmamış firmalar yeni iş modelleri ile endüstri ve sektörlere bambaşka boyut ve değer getiriyorlar. Bu vizyonu şimdiden oluşturamayan kuruluşlar, kentler, hatta ülkeler ilerleyen dönemde rekabet avantajlarını yitirecekleri için zorlanacaklar. Bunu şimdiden görüyoruz ve bugün kadınlarımız için ufak bir başlangıç yapmak için buradayız. Avrupa Birliği İmar ve Kalkınma bankasının kadın girişimcilerimiz için sunduğu fırsatlardan yararlanarak bölge ekonomimize katkıda bulunmak istiyoruz. Finans ve eğitim desteklerinden yararlanarak işlerimizi geliştirmek istiyoruz. Bu bakış açısıyla yarının stratejilerini oluşturacağımızın bilincindeyiz” dedi.

Toplantı sonrası görüşleri sorulan Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay ise insan kaynağı yönünden müthiş zenginliğe sahip ülkemiz nüfusunun yarısını kadınlarımız oluşturuyor; ilimizde kadın girişimciliği ve kadın işletmecilerimizi destekleyen anlayışımız artarak devam etmektedir ifadelerini kullandı. 

İŞLETMENİZİ BÜYÜTMENİN ANAHTARI ‘BANKA FİNANSMANI’ SEMİNERİ  TEKİRDAĞ TSO DA DÜZENLENDİİŞLETMENİZİ BÜYÜTMENİN ANAHTARI ‘BANKA FİNANSMANI’ SEMİNERİ  TEKİRDAĞ TSO DA DÜZENLENDİİŞLETMENİZİ BÜYÜTMENİN ANAHTARI ‘BANKA FİNANSMANI’ SEMİNERİ  TEKİRDAĞ TSO DA DÜZENLENDİİŞLETMENİZİ BÜYÜTMENİN ANAHTARI ‘BANKA FİNANSMANI’ SEMİNERİ  TEKİRDAĞ TSO DA DÜZENLENDİİŞLETMENİZİ BÜYÜTMENİN ANAHTARI ‘BANKA FİNANSMANI’ SEMİNERİ  TEKİRDAĞ TSO DA DÜZENLENDİİŞLETMENİZİ BÜYÜTMENİN ANAHTARI ‘BANKA FİNANSMANI’ SEMİNERİ  TEKİRDAĞ TSO DA DÜZENLENDİ
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 17
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2722
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11470
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11718