USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

İmza Beyannamesi Elektronik Ortama Taşınıyor


28.02.2022

Ticaret sicili hizmet hızının arttırılması ve hizmet kalitesinin yükseltilmesi amacıyla MERSİS İmza Verisi ve Yetki Kabul İşlemleri Modülü hayata geçiriliyor.

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 40 inci maddesinde şirket/işletme adına imzaya yetkili olan kişilerin imza verilerinin, mevcut olması halinde kamu kurum ve kuruluşlarınca veri tabanlarında tutulan verilerden elektronik ortamda temin edilerek ticaret sicili dosyasına kaydedilmesi düzenlenmiş ve böylece halihazırda fiziki olarak ticaret sicili müdürlüklerine verilmesi gereken imza beyannamesinin elektronik ortama taşınması amaçlanmıştır.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ) ile bu kapsamda yürütülen entegrasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Yeni kimlik kartı ile yetkili olarak eklenen kişilerin imza örnekleri elektronik ortamda NVİ'den alınarak MERSİS veri tabanına kaydedilebilmektedir. Diğer taraftan, şirket/işletme adına imzaya yetkili olan kişilerin yetki kabul işlemlerinin elektronik ortamda yürütülebilmesi amacıyla MERSİS'te "Yetki Kabul işlemleri" modülü oluşturulmuştur.

01.03.2022 tarihi itibariyle tüm ticaret sicili müdürlüklerinde uygulanmaya başlayacak olan yeni uygulamalara ilişkin yardım dokümanlarına, MERSİS ana sayfasında yer alan "Kullanım Klavuzu - Dijital İmza Beyanı İşlemleri" adımları ya da MERSİS'e kullanıcı girişi yapıldıktan sonra sağ üst kısımda yer alan 
"Yardım - Videolar - Dijital İmza İşlemleri" adımları takip edilerek ulaşılması mümkün bulunmaktadır.

EK: Dijital İmza Beyan

Günlük Ziyaretçi Sayısı : 28
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 0
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 17150
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 17572