USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

İKV 54. Genel Kurulu İstanbul’da yapıldı


26.07.2016

İKV 54. Genel Kurulu İstanbul’da yapıldı

İKV’nin 54. Olağan Genel Kurulu 26 Temmuz 2016 tarihinde, vakfın Mütevelli Kurum başkanları, Destekçi Kurum temsilcileri, Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay ve delegelerin katılımıyla İstanbul’da yapıldı. Divan Başkanlığını Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu ve Divan Başkan Yardımcılığını İsmail Gülle’nin yaptığı Genel Kurulda, İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,  Temmuz 2015-Temmuz 2016 tarihleri arasında Vakfın faaliyetlerini içeren bir sunum gerçekleştirdi. İKV Başkanı Zeytinoğlu konuşmasında ayrıca, 15 Temmuz akşamı ülkemizin şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri içine sızan bir grup tarafından, Devlet ve hükümetimize yönelik haince darbe girişiminin Türk milletinin her kesiminin demokrasiyi korumak adına gösterdiği mücadele sayesinde önlendiğinin altını çizdi. Zeytinoğlu, bu tür girişimlerin bir daha gerçekleşmemesi ve devlet içine yerleşmiş ihanet şebekelerinin kökünün kazınması için gerekli adımlar atılması mesajını verdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete İktisadi Kalkınma Vakfının (İKV) 54. Olağan Genel Kurulu açılışında yaptığı konuşmada, "Türkiye’deki gelişmeler konusunda yurt dışındaki muhataplarımıza objektif ve güncel bilgiler veriyoruz. Türkiye’de yaşananları anlatıyoruz. Türkiye'nin bu ortamdan süratle çıkacağını, olağan koşulların ülkeye hakim olacağını belirtiyoruz" dedi.​

Mete, 15 Temmuz gecesi Türkiye'ye dönük kanlı, alçak ve hain saldırıyı lanetle kınayarak, demokrasiye, demokratik kurumlara, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Meclise dönük saldırılara karşı koyarken şehit olanlara Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve sabır, yaralanan vatandaşlara da şifa diledi.

 

TOBB'un, darbe girişimi kamuoyuna yansıdığı anda, süratle demokrasinin, seçilmiş meşru yönetimin yanında yer aldığını, darbe girişimini tanımayacağını tüm dünyaya ilan ettiğini anımsatan Mete, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"İlk andan itibaren, yurt dışında birlikte çalıştığımız iş dünyası kurumlarından destek mesajları alıyoruz. Biz de Türkiye’deki gelişmeler konusunda yurt dışındaki muhataplarımıza objektif ve güncel bilgiler veriyoruz. Türkiye’de yaşananları anlatıyoruz. Türkiye'nin bu ortamdan süratle çıkacağını, olağan koşulların ülkeye hakim olacağını belirtiyoruz. Zira görüyoruz ki ülke dışında ciddi bir bilgi kirliliği var. Bu bilgi kirliliğinin süratle giderilmesi gerekiyor. Bilgi kirliliği veya yanlış ve maksatlı bilgi akışının ülkemize zarar vermesinin önüne geçmeliyiz. Bu vesileyle iş dünyasından gördüğümüz destek ve dayanışma mesajlarının yurt dışındaki siyasilerden, ülke liderlerinden gelmemesi bizi üzüyor. Burada da varsa yanlış anlaşılmaları, bilgi eksikliğini süratle gidermeliyiz. Bu darbe girişiminin ülkemiz demokrasisine, iş yapma ortamına, ekonomisine daha fazla zarar vermesinin önüne geçmeliyiz. Olağanüstü Hal (OHAL) döneminin çok iyi değerlendirilerek, ülkemiz demokrasinin ve kurumsal altyapısının güçlendirilmesi yönünde ciddi adımların atılması gerekir. Bu açıdan, Avrupa birliği (AB) ile ilişkilerimizin sürdürülmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum."

 

İKV 54. Genel Kurulu İstanbul’da yapıldıİKV 54. Genel Kurulu İstanbul’da yapıldıİKV 54. Genel Kurulu İstanbul’da yapıldı
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 3
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2382
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11556
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11804