USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

İBRAHİM ÇAĞLAR’IN HATIRASI TOBB’DA YAŞAYACAK


02.02.2018

İBRAHİM ÇAĞLAR’IN HATIRASI TOBB’DA YAŞAYACAK


TOBB İstanbul Hizmet Binası içerisinde, İbrahim Çağlar Toplantı Salonu açıldı. Merhum TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Çağlar’ın hatırasını yaşatacak salonunun açılışı için düzenlenen törende konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Çağlar ile uzun yıllara dayanan dostlukları bulunduğunu belirterek, “Önemli olan hayırlı bir ömür sürmek, hayırlı işler bırakabilmek. Bunu yapabilirsek ne mutlu bize. İbrahim kardeşim de bu anlamda inşallah kazananlardan oldu. Hayırlı bir ömür sürüp, geride hayırlı işler ve hayırlı evlatlar bıraktı. Hayırla yad edilen bir isim bıraktı” diye konuştu.​ Açılış ve anma etkinliğine TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB ve İTO yönetim kurulu üyeleri, iş adamları, Çağlar'ın yakınları ve mesai arkadaşları ile sevenleri katıldı.

 

Kur'an-ı Kerim tilaveti ve dua ile başlayan törende İbrahim Çağlar'ın anısına hazırlanan ve hayatını konu alan kısa film gösterildi. Ardından bir konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, insanın sevdiği insanı kaybetmesinin acı olduğuna işaret ederek şunları söyledi: “İnanıyoruz ki, hepimiz Allah’tan geldik ve ona döneceğiz. Yüce Allah İbrahim Çağlar kardeşime rahmetinden bol bol ihsan etsin inşallah. Biz İbrahim kardeşimle 1991 yılında tanıştık. Yani 27 yıllık bir dostluğumuz vardı. Saygın, müteşebbis bir ailenin evladıydı. Kendisi de bu düzgün çizgide hayatını sürdürdü. Daha 7 yaşında, kendi isteğiyle ticaretle tanışmış, girişimci karakterini göstermiş biri. Lise mezuniyetinin ardından şirket hayatına adım atıyor. 1984’de yöneticisi olduğu şirkete, 1985’te ortak oluyor.

İbrahim kardeşim, Ticari hayattaki başarısını, toplumsal hayata da taşıdı. Üyesi olduğu İstanbul Ticaret Odası’nın her kademesinde bulundu. Önce meslek komitesinde başladı. Sonrasında meclis üyeliği, yönetim kurulu, meclis başkanlığı ile burada da öne çıktı. İTO üyeleri de, başarıları ve vizyonundan dolayı kendisini başkanlığa layık gördüler. Biz de kendisiyle 2005’ten itibaren TOBB yönetiminde birlikte çalışmaya başladık.  2005 yılında TOBB yönetim kurulu sayman üyesi oldu. 2013 yılında da TOBB Başkan yardımcısı oldu. TOBB’un pek çok projesinde birlikte emek verdik, birlikte alın teri döktük. TOBB Eğitim ve Kültür Vakfında ve düşünce kurulumuz TEPAV’ın yönetiminde de mesai arkadaşı olduk. TOBB yönetimi olarak böyle bir dostumuz olmasından ve onunla yan yana çalışmış olmaktan onur duyuyoruz.”

 

“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır” sözünü hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “İbrahim Çağlar kardeşim de, geride pek çok hayır bırakarak ebedi aleme intikal etti.Samimi ve inançlı bir vatansever olduğu gibi, başarılı bir iş adamıydı, hayırlı bir evlattı.İnsanlara iş ve aş sağlamakla kalmadı, sosyal hayatta yardımsever ve eli açıktı, ailesine düşkün bir eş ve babaydı. Duygusaldı, ancak duygu ve düşünceyi, her zaman birbirinden ayırmasını bilen bir kişiydi. İstanbul’a, camiamıza ve ülkemize hizmet için sürekli fikir üretir ve çalışırdı” dedi.

 

Dünya hayatının bir imtihan mekânı, ebediyete uzanan yolda bir iman sınavı olduğundan söz eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, mühim olanın kısa dünya hayatına sığdırılan hayırlar olduğuna vurgu yaptı. TOBB camiasının mayasında ahde vefa bulunduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, “Biz de şimdi bu ahde vefa anlayışı ile burada, onun kıymetli hatırasını yaşatmak istedik. Onu her zaman hayırla yâd edeceğiz. Mekânı cennet olsun, nur içinde yatsın. Allah geride kalanlara, ailesine, tüm sevenlerine, hepimize sabır ve güç versin” ifadesini kullandı.

 

 

Toplantıda, İbrahim Çağlar'ın isminin TOBB'un hizmet binasında yer alan ve en çok kullanılan salona TOBB Yönetim Kurulu kararıyla verildiği belirtildi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, etkinliğin sonunda Çağlar'ın 1985 yılında ortağı olduğu ilk şirketin ticaret sicil gazetesinin orijinal nüshasını Çağlar'ın kızına ve oğluna takdim etti.

 

İBRAHİM ÇAĞLAR’IN HATIRASI TOBB’DA YAŞAYACAKİBRAHİM ÇAĞLAR’IN HATIRASI TOBB’DA YAŞAYACAKİBRAHİM ÇAĞLAR’IN HATIRASI TOBB’DA YAŞAYACAKİBRAHİM ÇAĞLAR’IN HATIRASI TOBB’DA YAŞAYACAK
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 36
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 1457
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 6971
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7259