USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

HALKA ARZ VE ALTERNATİF FİNANSMAN KAYNAKLARI KONFERANSI


28.01.2016

I.HALKA ARZ VE ALTERNATİF FİNANSMAN KAYNAKLARI KONFERANSI

 

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ve Ak Bağımsız Denetim A.Ş. ile birlikte düzenlenen I. Halka Arz ve Alternatif Finansman Kaynakları Konferansı, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda geniş çaplı katılımla gerçekleştirildi. Gerçekleşen Konferansa Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Özden, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Yılmaz, Borsa İstanbul A.Ş. Pazarlama ve Satış Direktörü Serhat Görgün, Ak Bağımsız Denetim A.Ş. Kurucu Ortağı Doğuş Bektaş, Berkosan Yalıtım ve Tecrit Mad. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aldıkaçtı ve Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri katıldılar.

 

Açılış konuşmalarını yapan Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay; “Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ve Ak Bağımsız Denetim A.Ş. ile birlikte düzenlemiş olduğumuz I. Halka Arz ve Alternatif Finansman Kaynakları konferansına hoş geldiniz diyor, sizleri şahsım ve kurumum adına saygıyla selamlıyorum. Sözlerime başlamadan önce Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcımıza, satış ve pazarlama direktörüne, Ak Bağımsız Denetim A.Ş. yetkililerine ve Berkosan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanına bu programın oluşmasında verdikleri destek içinde özel teşekkür etmek istiyorum. Ülkemizdeki firmalar günümüz dünyasında üretim, pazarlama, arge gibi konularda birçok sorunla karşılaşmaktadır. Bu sorunların temelinde finansman yetersizlikleri karşımıza çıkmaktadır. Alternatif finansman yöntemleri konusunda bilgi açığımızın yanı sıra sermaye eksikliği ve dış finansmana bağımlılık sorunun diğer sebepleri olarak sıralanabilir. Belirtmiş olduğumuz bu eksiklikler ekonomimizin ve şirketlerimizin büyüme performanslarını düşürmektedir. Para maliyetinin arttığı bu dönemde özkaynakların sermaye veya sermaye benzeri fonlar ile güçlendirilmesi şirketler açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.

Başkan Günay sözlerine şöyle devam etti, “Bir işletmenin halka arz edilebilmesi için kurumsallaşma ve şeffaflaşma süreçlerini tamamlaması gerekir; inanıyorum ki bu salonda bu periyodu başarı ile tamamlamış firmalarımız var. Bu süreçte önümüze çıkan ve zor görünen konular aslında firmalarımızın sürdürülebilirliğini arttırıyor. Toplantımızın ilerleyen bölümünde Borsa İstanbul’da işlem görmenin firmalarımıza sağlayacağı faydalar, halka arz süreci ve alternatif finansman yöntemleri hakkında konunun uzmanları tarafından bilgiler verilecektir. Toplantımızın şirketlerimize bu süreçlere dahil olma konusunda fayda getireceğine inanıyor, sizleri saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

 

Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Yılmaz, Borsa İstanbul adına hepinize saygı ve selamlarımı iletiyorum dedi. Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz, İstanbul borsasındaki çalışmaları katılımcılarla paylaştı. Pay piyasası, borçlanma araçları piyasası, vadeli işlem ve opsiyon piyasası kıymetli maden ve kıymetli taşlar piyasası olarak işlemlerin yapıldığı yabancı sermayenin 3/2 yerli sermaye olduğunu açıkladı. İşlem gören şirket sayısının 415 olduğunu açıklayan Yılmaz daha sonra finansman temini düşük maliyet ve Borsa İstanbul’un yatırımcılara bankalardan aldığı kredilerden daha cazip işlemler sunduğunu sözlerine ekledi. Yılmaz, Borsa’ya gelmek şirketlerde kalıcılığı ve sürdürülebilirliği arttırıyor ifadelerini kullandı.

 

Açılış Konuşmalarının ardından söz alan Borsa İstanbul A.Ş. Pazarlama ve Satış Direktörü Serhat Görgün, halka arz, pazarlar ve alternatif finansman araçları konularında işadamlarını bilgilendirdi. Borsa İstanbul A.Ş.’nin her büyüklükteki firmanın halka açılması için bir fırsat sunduğunu söyledi. Ak Bağımsız Denetim A.Ş. Kurucu Ortağı Doğuş Bektaş da uluslararası ve yerel standartlarda bağımsız denetim, özel amaçlı bağımsız denetim, halka arz danışmanlığı, sermaye piyasası danışmanlığı, ERP danışmanlığı ve daha birçok danışmanlık hizmetine dair bilgiler verdi. Konferansın son bölümünde ise Berkosan Yalıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aldıkaçtı, Borsa İstanbul’a gelerek şirketinin nasıl bir süreçten geçtiğini, Borsa sürecinde nasıl ve neler yaşandığını, şirketinin başarı öyküsüne dair serüvenini katılımcılarla paylaştı.  Sabır ve mücadele her işte çok önemli diyen Aldıkaçtı, Tekirdağ-Saray’daki fabrikası ile Borsa İstanbul’a giren ilk Tekirdağ firması olması sebebiyle de, Tekirdağ’ı temsil etmekten büyük mutluluk duyuyorum dedi.

 

Konuşmaların ve sunumların ardından gerçekleşen soru-cevap bölümünün akabinde Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Özden ve Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay tarafından günün anısına konuşmacılara hediye takdimleri yapıldı. 

HALKA ARZ VE ALTERNATİF FİNANSMAN KAYNAKLARI KONFERANSIHALKA ARZ VE ALTERNATİF FİNANSMAN KAYNAKLARI KONFERANSIHALKA ARZ VE ALTERNATİF FİNANSMAN KAYNAKLARI KONFERANSIHALKA ARZ VE ALTERNATİF FİNANSMAN KAYNAKLARI KONFERANSIHALKA ARZ VE ALTERNATİF FİNANSMAN KAYNAKLARI KONFERANSIHALKA ARZ VE ALTERNATİF FİNANSMAN KAYNAKLARI KONFERANSIHALKA ARZ VE ALTERNATİF FİNANSMAN KAYNAKLARI KONFERANSIHALKA ARZ VE ALTERNATİF FİNANSMAN KAYNAKLARI KONFERANSIHALKA ARZ VE ALTERNATİF FİNANSMAN KAYNAKLARI KONFERANSIHALKA ARZ VE ALTERNATİF FİNANSMAN KAYNAKLARI KONFERANSIHALKA ARZ VE ALTERNATİF FİNANSMAN KAYNAKLARI KONFERANSIHALKA ARZ VE ALTERNATİF FİNANSMAN KAYNAKLARI KONFERANSIHALKA ARZ VE ALTERNATİF FİNANSMAN KAYNAKLARI KONFERANSI
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 75
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2802
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11550
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11798