USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Günay Başkanlığı’nda Türkiye Perakendecilik Meclisi İstanbul’da Toplandı


08.03.2019

Günay Başkanlığı’nda Türkiye Perakendecilik Meclisi İstanbul’da Toplandı

Türkiye Perakendecilik Meclisi toplantısı, Tekirdağ TSO Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay ve Türkiye Perakendecilik Meclisi Başkanı Mehmet Nane’nin başkanlığında yapıldı. ​

Meclis, gıda perakendecileri başta olmak üzere sektörde son dönemde fiyat artışı konulu yaşanan sıkıntıları değerlendirdi. Esnek çalışma modelinin sağlanmasının öncelikle üniversite öğrencileri ve ev hanımları olmak üzere istihdam üzerine önemli katkı sağlayacağını belirten sektör temsilcileri mevzuat düzenlemesinin bir an önce yapılmasının önem arz ettiğini belirtti.

Yeni hal kanunu ile satış noktalarına soğutucu dolap zorunluluğunun/gerekliliğinin görüşüldüğü toplantıda; sektör temsilcileri, Türkiye’deki ilk beş perakendecinin ülkenin toplam sebze/meyve ticaretinin %2’sini yaptığı ve burada fire oranın %8 olduğu, buna karşın yapılması gereken yatırım 470 milyon doları bulduğu önemli kısmının da ithal edilmesi gerektiği bilgisini verdi. Burada asıl önemli konunu ürünün pakete girmesi gerektiğini vurgulayan temsilciler, bu hususunun dikkate alınarak düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.  Toplantı kapsamında, AVM’lerden çıkmak isteyen mağazaların karşı karşıya kaldığı yüksek cezai şartlar kapsamında görüşmeler gerçekleştirildi.

-“Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 başladı

Cengiz Günay İstihdam Seferberliğine yönelik bilgi verdi. Günay, 21 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirilen “TOBB Türkiye Ekonomi Şurası”nda Cumhurbaşkanımızın iş dünyasına çağrısı sonucunda; Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından, “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 başlattığını, İstihdam Seferberliği 2019 kapsamındaki yeni istihdama ücret desteği, SGK primine ve vergi desteği gibi desteklerin sağlandığı ayrıntılı bilgiye TOBB’un sayfasından ulaşılabildiği bilgisini verdi. 

Günay Başkanlığı’nda Türkiye Perakendecilik Meclisi İstanbul’da ToplandıGünay Başkanlığı’nda Türkiye Perakendecilik Meclisi İstanbul’da Toplandı
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 18
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2723
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11471
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11719