USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

GÜNAY: Zamandan Tasarruf Sağlanarak Üyelerimize Kolaylık Sağlayan Ticaret Sicil Harçları, Odamızda Tahsil Edilmeye Başlanmıştır. Üyelerimize Hayırlı Olsun!


04.01.2017

GÜNAY: Zamandan Tasarruf Sağlanarak Üyelerimize Kolaylık Sağlayan Ticaret Sicil Harçları, Odamızda Tahsil Edilmeye Başlanmıştır. Üyelerimize Hayırlı Olsun!

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, daha önceden vergi dairelerine ve bankalara yatırılan ticaret sicil harçlarının artık oda tarafından tahsil edilmeye başlandığını belirtti.

Hükümetin yatırım ortamının iyileştirilmesi maksadıyla ticaret sicil harçlarının Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsaları tarafından tahsil edilmesi için de bazı kanunlarda değişikliğe gittiğini söyleyen Tekirdağ TSO Başkanı Günay, “Bu konudaki uygulama 1 Ocak 2017’de yürürlüğe girdi. Önceden gerçek kişilerin, şirketlerin ve kooperatiflerin ticari faaliyete başlamadan önce ticaret sicil kaydı oluşturmak zorundaydı. Bilindiği gibi kayıt sırasında bazı belgelerin yanı sıra bankalara veya vergi dairelerine ticaret sicil harcı yatırıldığını gösteren makbuz isteniyordu.”

Zamandan Tasarruf Sağlanarak Üyelerimize Kolaylık Sağlandı

Sicil harçlarının 2010 yılında yapılan düzenleme ile bazı bankalara ve vergi dairelerine yatırıldığını kaydeden Günay, “Üyelerimiz ticaret sicili işlemleri için odamıza gelerek işlemleri başlatıyorlar, sonra gerekli harçları bankalara yatırmak üzere gidip, yatırdıklarına ilişkin makbuzlarla yeniden odamıza dönüyorlardı. Şehir içi trafik sorunu, vergi dairelerinin ve bankaların uzaklığı, taşıtların park sorunu gibi nedenlerle üyelerimiz çok büyük zaman kaybına uğruyorlardı. Bu durumu başta Tekirdağ TSO olarak, diğer odalar ile birlikte TOBB Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve ilgili bakanlıklara aktardık ve bu konudaki üyelerimizin sıkıntılarını ilettik. Sonuç olarak yasal bir düzenleme ile ticaret sicil harçlarının odalar tarafından alınabilmesinin önü açıldı. 01 Ocak 2017’den itibaren Ticaret sicil harçları artık odamızda tahsil edilecek. Üyelerimiz Odamıza geldiklerinde hem ticaret sicil harcını yatırmış olacak, hem müdürlüğün istediği belgeyi alarak zaman kaybetmeden işlemlerini bitirmiş olacaklar. Üyelerimizin lehine uygulamalar içeren tebliğ dolayısı ile başta Hükümetimize ve TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyoruz.”dedi.

Günlük Ziyaretçi Sayısı : 1
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2625
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11373
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11621