USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Günay, Eurochambres Olağanüstü Üyeler Toplantısına katıldı


01.02.2019

Günay, Eurochambres Olağanüstü Üyeler Toplantısına katıldı

 

Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) Olağanüstü Üyeler Toplantısı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun evsahipliğinde TOBB Brüksel Ofisi’nde yapıldı.​ Toplantıya, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Selçuk Öztürk ve Ayhan Zeytinoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Cengiz Günay, Oğuzhan Sadıkoğlu, Ömer Zeydan, Hakan Ülken ile Afyon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser de katıldı.

Hisarcıklıoğlu, Avrupa'nın 30 ülkesinden 70 iş adamının katılımıyla basına kapalı gerçekleştirilen toplantısı sonrası yaptığı değerlendirmede, Avrupalıların mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri nedeniyle şu anda çok içlerine kapanmış durumda olduğunu belirterek, "Türkiye ile AB ilişkileri, özellikle vize meselesi, Gümrük Birliği anlaşması modernizasyonu. Bunlar inşallah mayıstan sonra daha çok gündeme gelir" dedi.

Avrupa'da iş dünyasının Türkiye ile ilgili algılarının olumlu yönde değişim gösterdiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Bütün gördüğümüz, geçmişteki olumsuz hava bitmiş vaziyette. Şimdi normalleşme süreci içine girmiş durumda" şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Avrupalı muhataplarının Türkiye ekonomisinin son durumu hakkında kendisinden bilgi talep ettiğini belirterek şunları kaydetti: "İlgi duyuyorlar, fırsat var mı, yok mu ona bakıyorlar. Biz, 'bu tekerlek bu tümsekte kalmaz' diyoruz Türkiye'de. Türkiye daha hızlanacak, ekonomimiz büyümeye devam edecek. Onlara 'Türkiye'de büyük fırsatlar var. Gelin, muhakkak Türkiye'ye yatırım yapın' diyoruz".

Hisarcıklıoğlu, Brüksel'de yoğun toplantılar yaptıklarını, EUROCHAMBRES toplantısı düzenlediklerini ifade ederek, "TOBB, aslında tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. İlk defa bir Avrupa kurumunun içerisinde Türk iş dünyasını temsilen 2009 yılında başkan yardımcılığına seçildik. Hem EUROCHAMBRES tarihinde bir ilk hem de Avrupa kurumları içerisinde bir ilki gerçekleştirmiş olduk" dedi.

Rifat Hisarcıklıoğlu, EUROCHAMBRES Olağanüstü Üyeler Toplantısı'nı TOBB Brüksel Temsilciliği'nin ev sahipliğinde gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek, "Burada, Avrupa iş dünyasının geleceğini tartıştık. Mayıs ayında seçimler var. Seçimlerde iş dünyası olarak ne gibi aktiviteler içerisinde olacağız, onu tartıştık" diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, düzenledikleri toplantıya AB Komisyonu'nun Bütçeden Sorumlu Üyesi Günther Oettinger'in de katıldığını belirterek, Avrupa'nın geleceğine ilişkin çalışmalar yaptıklarını anlattı.

 

 

 

-Göbeklitepe tanıtıldı

Hisarcıklıoğlu, Brüksel'deki TOBB binasında heykel ve resimli Göbeklitepe tanıtım standı kurulduğunu, Avrupalı iş adamları ve siyasetçilere Göbeklitepe'yi anlatma fırsatı bulduklarını ifade ederek, "Göbeklitepe'yi duymamışlar. Milattan yaklaşık 10 bin yıl önce bir insan yapıtının ve ilk defa en eski eser olarak ortaya çıkmasını... Özellikle güzel resimlerle beraber kendilerinin görme fırsatı oldu. Şimdi merak etmeye başladılar." şeklinde konuştu.

 

 

Hisarcıklıoğlu, toplantı sonrasında TOBB Brüksel temsilciliğinde staj yapan TOBB ETÜ öğrencileri ile biraraya geldi ve Türkiye'nin Avrupa Birliği Nezdindeki Daimi Temsilcisi Mehmet Kemal Bozay'ı ziyaret etti.

Günay, Eurochambres Olağanüstü Üyeler Toplantısına katıldıGünay, Eurochambres Olağanüstü Üyeler Toplantısına katıldıGünay, Eurochambres Olağanüstü Üyeler Toplantısına katıldıGünay, Eurochambres Olağanüstü Üyeler Toplantısına katıldıGünay, Eurochambres Olağanüstü Üyeler Toplantısına katıldıGünay, Eurochambres Olağanüstü Üyeler Toplantısına katıldı
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 8
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 0
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 7336
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7539