USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Günay: Arabuluculuk hem hızlı hem ucuz!


02.11.2016

Günay: Arabuluculuk hem hızlı hem ucuz!

Yeditepe Arabuluculuk Derneği Başkanı Avukat/Arabulucu M. Tufan Uz, Avukat/Arabulucu Gözde Emre, Tekirdağ Barosundan Emel İşlek Er ve Yeditepe Arabuluculuk Derneğinden Genel Sekreter Özlem Özçelik, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştüler.

Yeditepe Arabuluculuk Derneği Başkanı Uz, “Arabuluculuk bir alternatif uyuşmazlık çözüm yolu olup hukuki uyuşmazlıkların devlet yargısı dışında yani mahkemeye gitmeden, tarafsız bir üçüncü kişi vasıtasıyla çözüme kavuşturulmasıdır. Arabuluculuk, uzayan ve masraflı olan dava sürecine alternatif bir yol olarak ortaya çıkmış, dünya çapında 160 ülkede uygulanan bir yöntemdir. Arabuluculuk yönteminde, uzlaşmazlıkları olan tarafların, tarafsız ve bağımsız bir arabulucu eşliğinde bir araya gelmeleri, birbirlerini anlamalarını ve bu suretle çözümlerini kendilerinin üretmesini sağlamak amaçlanır. Bu nedenle arabuluculuk hızlıdır. Mahkeme yoluyla çözülmesi istenen uyuşmazlıklarda, davalar senelerce sürerken arabuluculuk yöntemiyle uyuşmazlıklar bazen 1 kaç saat, bazen 1 günde, 1 haftada, 1 ayda sonuçlandırılabilmektedir. Arabuluculuk daha ucuzdur. Mahkeme masrafları yoktur. Avukatlık ücretleri dava ile kıyaslanamayacak kadar uygundur. Ücret taraflarca eşit olarak ödenir. Sonuç olarak arabuluculuk ile sonuçlanan bir anlaşmada, senelerce sürerek alınan bir mahkeme ilamı yerine, bir veya birkaç günde mahkeme ilamı hükmünde bir belgeye sahip olunmaktadır. Özetle arabuluculuk kaybedeni olmayan, her 2 tarafında kazanacağı bir alternatif çözüm yöntemidir.”  ifadelerine değinerek konunun ehemmiyetine vurgu yaptı.

Tekirdağ TSO Başkanı Günay, Yeditepe Arabuluculuk Derneği Başkanı ve beraberindeki heyetin ziyaretlerinden memnuniyet duyduğunu belirterek, arabuluculuk yönteminin önemine dikkat çekti. Günay, hukuk sisteminin, sadece devletin değil, ekonominin de direği olduğunu belirterek, “Hukuk demek, güven demek. Güven olursa, reel sektör önünü görür. Daha kolay risk alıp yatırım yapar, üretim yapar. Yani adil ve etkin bir hukuk sistemi, daha sağlıklı iş ve yatırım ortamı demek. Mahkemelerimize her sene 6 milyondan fazla dosya geliyor. Bunların ancak üçte ikisi o sene karara bağlanıyor. 2 milyon dosyanın ise ertesi seneye kaldığını ve bunun her sene artarak devam ettiğini görüyoruz. İş davalarının mahkemeye gelişiyle karar verilmesi arasında geçen süre 1 yılı aşıyor. Bu kadar uzun süren yargılamadan da herkes zarar görüyor. Daha hızlı karar alınması için alternatif çözüm yollarına yani arabuluculuk yöntemine ağırlık verilmeli.  Yargıya gitmeden uyuşmazlıkların çözümünü sağlayan yeni mekanizmaları, arabuluculuk yöntemini muhakkak bizlerin kullanıyor olması lazım.  Çünkü bu yöntem hem hızlı hem ucuz. Bu kapsamda vermiş olduğunuz değerli bilgiler için sizlere teşekkür ediyor, kurum olarak yapabileceğimiz ölçüde her türlü desteğe açık olduğumuzu belirtmek istiyorum. Diğer taraftan Tekirdağ ekonomik yönden ülkemizin önemli kentlerinden biri, bölgemizde de ticari anlaşmazlıklar ve davalar önemli ölçüde var. Alternatif uyuşmazlıklar ile ilgili arabuluculuğu önemsiyoruz ve arabuluculuk sisteminin kurulması ile ilgili çalışmalara başlayacağız. Tekirdağ iş insanı, ticaret erbabının uyuşmazlıklarını hızlı bir şekilde çözecek bu sistemi şehrimizde oluşturmak istiyoruz.”

 

 

Günay: Arabuluculuk hem hızlı hem ucuz!Günay: Arabuluculuk hem hızlı hem ucuz!
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 1
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2461
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11635
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11883