USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

G20, B20, C20, T20, L20, W20, Y20 TOPLANTILARI TÜRKİYE’NİN EV SAHİPLİĞİNDE ANTALYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ


15.11.2015

G20, B20, C20, T20,  L20, W20, Y20 TOPLANTILARI TÜRKİYE’NİN EV SAHİPLİĞİNDE ANTALYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

B20 Antalya Zirvesi’nin açılış toplantısında konuşan B20 Türkiye ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu G20'nin belirsizlikleri azaltmak ve küresel piyasalardaki istikrarı sağlamak için somut adımlar atması gerektiğini söyledi.​ B20 Türkiye ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, "Dünya, Fed'in vereceği karara, emtia ve döviz piyasalarındaki çalkantılara kitlenmiş durumda. Bu yüzden iş dünyası ticaret ve yatırım kararlarında 'bekle-gör' modunda bekliyor" dedi. Hisarcıklıoğlu, dün Paris'te gerçekleştirilen terör saldırılarından duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve Fransız halkına başsağlığı dileğinde bulundu. Gerçekleştirilen zirvenin küresel piyasaların şekillendirilmesi açısından büyük bir fırsat teşkil ettiğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin G20 başkanlığı süresince B20 toplantısının düzenlenmesi için büyük çaba gösterdiğini ve bu zirveyi güçlü bir hükümet desteği ile yaptıklarını kaydetti. Hisarcıklıoğlu, 11 ay öncesi ile karşılaştırıldığında dünya ekonomisindeki belirsizliklerin daha da arttığını belirterek, bu durumun herkesi etkilediğini ifade etti.

 

G20 Liderler Zirvesi kapsamında, "G20 Liderleriyle Ana Oturum: Büyüme ve İstihdam İçin Daha Kapsamlı Bir Çerçeve" başlıklı B20-L20 Ortak Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun da katılımıyla gerçekleşti. B20 ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada küresel anlamda daha fazla ticarete ihtiyaç duyulduğunu, bu nedenle Dünya Ticaret Örgütü'nün "Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması"nın tüm ülkeler tarafından onaylanmasını beklediklerini bildirdi. Antalya’da gerçekleşen organizasyonlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, birçok ülkenin başkanı, cumhurbaşkanı, ilgili bakanları, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, çok sayıda üst düzey yetkili, iş dünyası ve basın mensupları katıldılar.

 

İş dünyasını (B20), sivil toplumu (C20), işçileri ve sendikaları (L20), akademik dünyayı (T20), kadınları (W20), gençleri (Y20) temsil eden yetkililer tarafından ilgili toplantılar ayrı ayrı düzenlenerek gerçekleştirildi. B20 çalışmaları boyunca 5 kıtada 12 büyük toplantı gerçekleştirdiklerini bildiren Hisarcıklıoğlu, 1700 sayfalık toplam çalışmayı 19 maddede topladıklarını anlattı. Hisarcıklıoğlu Avustralya'nın dönem başkanlığında 200 civarında olan çalışan firma sayısını 600’e çıkardıklarını dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, “ dünya bugün bir altyapı boşluğu ile karşı karşıya. Daha fazla şeffaflığa, altyapıya ve yatırım stratejilerine ihtiyacımız var” dedi. G20'de iş dünyasını temsil eden açılım grubu B20'nin dönem başkanlığı Türkiye'den Çin'e devredildi. B20 Türkiye Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu görevini, Çin Uluslararası Ticareti Destekleme Konseyi (CCPIT) Başkanı Jiang Zengwei'ye devretti.​ Hisarcıklıoğlu, B20 Türkiye çalışma koluna teşekkür ederek, iş adamları ve B20 ekibiyle aile fotoğrafı çektirdi.

 

Zengwei'ye devir teslim dosyası ile B20 Türkiye dokümanlarının arşivlendiği harici bellek veren M. Rifat Hisarcıklıoğlu, "Daha önce Çin'e hiç ihracat yapmadım. İlk defa bir kamyon dosya gönderecektim. Ama artık devir değişti. USB belleğe bir kamyon dosya sığıyor" dedi. Hisarcıklıoğlu, görevi devralan Çin'e de teşekkürlerini sunarak, B20'nin devam eden bir süreç olması gerektiğini, Çin'e her adımda yardımcı olacaklarını söyledi.

G20, B20, C20, T20,  L20, W20, Y20 TOPLANTILARI TÜRKİYE’NİN EV SAHİPLİĞİNDE ANTALYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİG20, B20, C20, T20,  L20, W20, Y20 TOPLANTILARI TÜRKİYE’NİN EV SAHİPLİĞİNDE ANTALYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİG20, B20, C20, T20,  L20, W20, Y20 TOPLANTILARI TÜRKİYE’NİN EV SAHİPLİĞİNDE ANTALYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 31
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 1638
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 7152
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7440