USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Edirne 'de Anayasa Platformu Toplantısı


05.02.2012

                  05.02.2012 Tarihinde Edirne Ticaret Borsas'ında yapılan, Anayasa Platformu Toplantısına Odamızı temsilen, Yönetim Kurulu Başkanımız Cengiz Günay ve Meclis üyemiz Galip Öge Katıldılar.

 
                 Toplantın diğer katılımcıları;  TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun AKP, CHP, MHP ve BDP’li üyeleri, Anayasa Platformu Üyeleri, yerel ve ulusal STK temsilcileri ile vatandaşlar oldular.
 
                 Toplantıda  Tüm katılımcılar söz alarak görüşlerini bildirdiler, Açılış Konuşmasını Sayın TBMM Başkanımız Cemil Çiçek tarafından gerçekleştirildi. Çiçek konuşmasında " Buraya konuşmaya değil, katılımcıların fikirlerini, taleplerini almaya geldik" diyen Çiçek, şunları söyledi: "Yeni bir anayasa yapım süreci başladı. 30 yılı aşan bir süreden beri yeni bir anayasa ihtiyacının vurgulanıyor. Bu anayasanın ihtiyaçları karşılamadığını, bize dar geldiğini, bizi geleceğe taşımayacağını ve benzeri sebepleri de ileri sürerek yeni bir anayasa ihtiyacını vurgulayarak buraya geldik. Yeni bir anayasa ihtiyacı sadece bir söylemin ötesinde, bir siyasi gerçeklik ve bir toplumsal gerçeklik olarak önümüzde duruyor. 30 yıllık bu anayasa süreci içerisinde 17 defa bu anayasayı değiştirme mecburiyeti hasıl oldu. Hatta birkaç maddesini bugün değiştirdik. 1 ay sonra, 1,5 ay sonra tekrar bir değişiklik ihtiyacı duyuldu. Bu demektir ki, Türkiye gibi birçok sorunları olan bir ülkede, her 13-14 ayda bir anayasa değişikliği yapma sorunuyla karşı karşıya kaldık. Bu hem hukuk istikrarını bozdu, hem yeri geldi bir kısım sorunların zamanında çözülmesini engelledi. Bütün bu ve benzeri sebeplerden dolayı 12 Haziran seçimlerine giderken, 2011'de yeni bir anayasa yapmayı partiler olarak toplumumuza vaat ettik, taahhüt ettik. Siyaset kurumu olarak hepimizin borcudur ve bu borcumuzu çok fazla ötelemeden, çok fazla geciktirmeden, çok fazla temerrüde maruz bırakmadan bu dönem özellikle de bu yıl içerisinde gerçekleştirmeliyiz diye düşünüyoruz.''
 
                 TBMM Başkanı Çiçek Nisan sonuna kadar Anayasa konferanslarının devam edeceğini belirterek, "Mayıs başında ortaya çıkan bir taslak ile anayasa metnini hazırlayacağız ve onu tekrar sizlerin bilgisine sunacağız ve tartışacağız. Ardından son noktayı koyup TBMM'ye bu teklifimizi sunacağız. Son olarak mecliste konuştuktan sonra da milletin onayına bir defa daha sunmuş olacağız. İşin başlangıcında, siz, sonuçta da son kararı da sizler vereceksiniz. Göle bir maya çalmaya çalıştık bu defa. İyi niyetli yola çıktık. Samimiyetle bir araya geldik. İnşallah bu defa bu imkansızı başaracağız. Sizler bize yardımcı olun. teşvik edici, tahrik edici olun, yapamazsak da cezalandırıcı olun. Takdiri de yapan millettir, cezayı da yapan millettir. Siyaset kurumu ne yapıp yapıp, anayasa yapamaz tarzındaki bir beceriksizlik sıfatını bu dönem üzerinden atmalıdır. Türkiye'nin siyasetinin buna imkanı ve kapasitesi, tecrübesi var. Şu ana kadar inancım, kanaatim ve tespitim odur ki, TBMM'de görev yapan siyasi partilerimiz, gruplarımız samimi çabası gayreti ve niyeti var. Allah bizi size mahcup etmesin" diye konuştu. 
 
             Konuşmaların ardından konferans basına kapalı devam etti. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyet ise TOBB tarafından modernize edilen Kapıkule Sınır Kapısı'nı inceledi.
 
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 6
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 1613
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 7127
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7415