USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

ECO UZMAN KOMİTE TOPLANTILARI


23.12.2015

ECO UZMAN KOMİTE TOPLANTILARI

 

ECO Uzman Komite Toplantıları Açılış Oturumunda konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, dünyada ve özellikle Türkiye’nin de içinde bulunduğu bölgede her gün yeni gelişmeler yaşandığına işaret ederek, “Bu değişimler yaşanırken bir ve beraber olmalıyız” dedi.​

Uzman Komite Toplantıları Açılış Oturumu Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, FPCCI Başkanı Mian Muhammed Adrees, ECO Genel Sekreteri Halil İbrahim Akça ve üye ülkelerin temsilcilerinin katılımıyla TOBB İkiz Kuleler ’de gerçekleştirildi.

 

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay konuşmasında, ortak projeler yapabilmenin önemi üzerinde dururken beraberliğin daha fazla işbirliği yapılarak güçlendirilebileceğini vurguladı. Günay şöyle konuştu: “Bizler özellikle Ekonomik İşbirliği Teşkilatı üye ülkeleri olarak ve daha önemlisi komşu ülkeler olarak bu değişimler yaşanırken bir ve beraber olmalıyız. Bu sancılı süreçte kaybetmek istemiyorsak dünya genelindeki ticaret payımızı artırmalıyız. Bunu ancak birbirimizle daha çok işbirliği gerçekleştirerek yapabiliriz. Kendi aramızdaki ekonomik ve ticari işbirliklerimizi artırmalı, refah seviyelerimizi yükseğe çıkarmak için daha çok bir araya gelmeli, ortak projelere imzalar atmalıyız. Bu kapsamda, Uzman Komiteler Toplantılarını ve ardından yapılacak Yürütme Kurulu Toplantısı’nda alınacak kararları çok önemsiyoruz.”

 

FPCCI Başkanı Mian Muhammed Adrees ise konuşmasında tarihi bir dönemden geçildiğine dikkat çekerek, “Yeni bir çağ başladı. Geleneksel olmayan tehditler ve tehlikelerle karşı karşıyayız. Terörün, enerji ve ekonomik savaşlarının yaşandığı bir dönem bu. Daha fazla işbirliği ve daha fazla bir arada olmaya ihtiyacımız var” diye konuştu.

 

Zorlukları fırsata çevirmek gerektiğini vurgulayan Adrees, Pakistan’ın kaynaklar açısından zengin ve kıt ülkeler arasında bir bağlantı köprüsü olduğunu bildirdi. Küresel ekonomide batıdan doğuya doğru bir kayma yaşandığını söyleyen FPCCI Başkanı Mian Muhammed Adrees, işbirliğinin büyüme rakamlarını artıracağından söz etti. ECO Genel Sekreteri Halil İbrahim Akça da ECO’nun özel sektör işbirliğine büyük önem verdiğini ifade ederken, Bölge’nin ticaret rakamlarına ilişkin bazı verileri paylaştı. Akça, 2014 yılında ECO Bölgesi’nin 118 milyar dolar ticaret hacmine ulaştığını, ihracatın payının ise yüzde 46 olduğunu belirtti. Dünya ticaret hacminde ECO’nun yüzde 2,2 paya sahip olduğunu kaydeden ECO Genel Sekreteri Halil İbrahim Akça35 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım hedeflendiğini sözlerine ekledi.

ECO UZMAN KOMİTE TOPLANTILARIECO UZMAN KOMİTE TOPLANTILARIECO UZMAN KOMİTE TOPLANTILARIECO UZMAN KOMİTE TOPLANTILARI
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 1
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2625
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11373
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11621