USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

DÜNYA ODALAR FEDERASYONU KONGRESİ


15.06.2015

DÜNYA ODALAR FEDERASYONU KONGRESİ

 

12 bin ticaret ve sanayi odasının üst örgütü olan Dünya Odalar Federasyonu Kongresi’nde konuşan B20 Türkiye ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, büyümeyi sürdürebilmenin tek yolu olarak KOBİ’leri gösterirken, dünyadaki tüm oda başkanlarını bu konuda harekete geçmeye çağırdı.​ Hisarcıklıoğlu 2008 krizinden bu yana yapılan reformlarda KOBİ’lerin kaybeden taraf olduğunu vurgulayarak, bu yıl Türkiye’nin G20 dönem başkanlığında bunu tersine çevirmek istediklerini söyledi.

Toplantıya, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Halim Mete ve İbrahim Çağlar, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay,TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri Salih Zeki Murzioğlu, İbrahim Burkay, Ebubekir Bal, ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetimi,  TOBB Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu Üyeleri iştirak etti.

Tüm dünyadan 12 bin ticaret ve sanayi odasının üst örgütü Dünya Odalar Federasyonu'nun (WCF) ana buluşması olarak iki yılda bir düzenlenen Dünya Odalar Kongresi'nin dokuzuncusu İtalya'nın Torino şehrinde başladı. Yaklaşık 110 ülkeden binlerce oda ve girişimciyi bir araya getiren Kongre'de konuşan B20 Türkiye ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu katılımcılara, Türkiye'nin G20 ve B20 öncelikleri ile Türkiye ekonomisini anlattı. Tüm dünyada KOBİ'lerin temsilcisi olan ticaret odalarının küresel politika tasarımında daha aktif olması gerektiğini belirten M. Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bu sene fırsat kapımızda, çünkü G20 dönem başkanı olarak Türkiye KOBi'lerin arkasında sağlam bir şekilde duruyor" dedi.

 

Dünyadaki tüm oda başkanlarını harekete geçmeye çağıran Hisarcıklıoğlu, "Odalar oldukça KOBİ'ler sahipsiz kalmayacaktır. 2008 küresel krizinden beri dünyada büyümeyi sağlayamadık. Dengeli büyüyemedik. Dünyanın bir bölgesi toparlansa, diğer taraflarda sıkıntı başlıyor. Büyümeyi dengelemek ve sürdürebilir kılmak için tek yol KOBİ'leri ateşlemektir" ifadesini kullandı. 2008 krizinden beri, G20'nin küresel ekonomiyi uçurumun kenarından almak için iyi işler yaptığını belirten Hisarcıklıoğlu, "Ama maalesef KOBİ'ler unutuldu. Gerçekleştirilen reformların kaybedenleri hep KOBİ'ler oldu. Bu sene Türkiye’nin G20 dönem başkanlığında bunu tersine çevirme fırsatımız var. Bunun için TOBB'un öncülüğünde, ortaklarımız Uluslararası Ticaret Odası (ICC) ve Dünya Odalar Federasyonu (WCF) ile birlikte Dünya KOBİ Forumu'nu kurduk. Bu seneyi KOBİ'lerin yılı yapmak elimizde" diye konuştu.

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, beraberindeki heyet ile beraber Expo Milano Fuarı'ndaki Türkiye standını da ziyaret etti.

DÜNYA ODALAR FEDERASYONU KONGRESİ
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 14
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2446
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11620
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11868