USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

ÇILDIR AKTAŞ GÜMRÜK KAPISI HİZMETE AÇILDI


18.10.2015

ÇILDIR AKTAŞ GÜMRÜK KAPISI HİZMETE AÇILDI

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümrük Turizm İşletmeleri A.Ş. tarafından modernize edilen Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Biz bugün aslında gümrük kapısının açılışını yapmıyoruz. Biz bugün zenginliğin kapısını açıyoruz. Eskiden bu coğrafya dünyanın en zengin coğrafyasıydı. Çünkü ticaretin rotası buradan geçiyordu. Kural da çok basit: Bir yerde ticaret varsa para vardır. Para varsa zenginlik vardır. Biz büyük bir hayal kurduk. Ticaretin rotasını yeniden bu coğrafyaya çevirme hayalini kurduk. İşte şimdi onu gerçekleştiriyoruz” dedi. Bugüne kadar “Çıldır’dan öteye yol yok” dendiğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, Çıldır-Aktaş kapısı ve Gürcistan tarafındaki Kartsaki kapısının faaliyete geçmesiyle birlikte artık “Çıldırdan öteye yol var” denileceğini söyledi.

 Gerçekleşen açılış törenine, Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, çevre illerdeki oda/borsa başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Başkan Hisarcıklıoğlu, “Basit bir rakam vereceğim. Gürcistan’a açılan Sarp Gümrük Kapımızı 2009 yılında modernize edip açtık. 2009 yılında Sarp’tan 340 bin araç, 2,5 milyon yolcu geçiyordu. Bugün aynı kapıdan yılda 1,2 milyon araç, 6,5 milyon yolcu geçiyor. Yani sadece 5 yılda, hem de dünyanın küresel kriz yaşadığı 5 yılda, araç sayısı 4 kat, yolcu sayısı 2,5 kat arttı. Artık o hale geldi ki, Sarp sınır kapısı ihtiyaçlara cevap veremez hale geldi” şeklinde konuştu. Ardahan’da çok daha büyük potansiyel olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Çıldır Aktaş kapısından sadece 3 saatlik karayolu mesafesinde büyük bir pazar var. Gürcistan-Azerbaycan ve yakın coğrafyada 17 milyonluk bir nüfus, tam 100 milyar dolarlık bir ekonomi var. Bu hat Anadolu’nun orta Asya’ya açılan kapısı olacak. Ardahan zenginleşecek, Kars zenginleşecek, Türkiye zenginleşecek. Gürcistan ve Azerbaycan zenginleşecek. Ticaret arttıkça dostluk ilişkileri kuvvetlenecek, siyasi ilişkiler güçlenecek. Gürcistanlı Kardeşlerimizle, Ahıska’daki dostlarımızla daha çok buluşmaya, konuşmaya başlayacağız. Çıldır Aktaş gölünü bütün bu coğrafya için bir buluşma yeri, turizm merkezi haline getireceğiz. Yani hep birlikte kazanacağız”.

Hisarcıklıoğlu, bugüne kadar 10 sınır kapısını en ileri teknolojiyi kullanarak modernize ettiklerini anlatarak, bütün bunları yapmak için, Oda-Borsa camiası olarak tam 725 milyon liralık yatırım yaptıklarını, devleti 725 milyon lira harcamaktan kurtardıklarını söyledi. Bu kapılardan elde edilen gelirden GTİ olarak devlete 372 milyon lira vergi ödediklerine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Yani Oda-Borsa camiası olarak devletimizin kasasına toplam 1 milyar liradan fazla nakit para koymuş olduk. Sadece devlet değil, özel sektörümüz, üyelerimiz de kazandı. Modernizasyon sonucu bekleme mal taşıyan tırların bekleme süreleri kısaldığı için, özel sektör navlundan yıllık 410 milyon lira kar etti” dedi.

Türkiye’nin ilk defa bir projesinin Birleşmiş Milletler tarafından dünyaya örnek gösterdiğini anımsatan Hisarcıklıoğlu, “Birleşmiş Milletler, ‘Best practise/sınır geçişinde en iyi örnek’ raporunu yayınladı. Ve bütün dünyaya ‘eğer sınır geçişlerinizi hızlı hale getirecekseniz, güvenli hale getirecekseniz Türkiye’nin yaptığı gibi yapın’ diyor. Yeni kapılar sayesinde Türkiye Lojistikte sınıf atladı. Dünya Bankası Lojistik Endeksi’nde 39. sıradan 30. Sıraya yükseldi. Ve bütün bunlar devletimizin bütçesinden tek bir kuruş harcanmadan yapıldı” dedi.

ÇILDIR AKTAŞ GÜMRÜK KAPISI HİZMETE AÇILDIÇILDIR AKTAŞ GÜMRÜK KAPISI HİZMETE AÇILDIÇILDIR AKTAŞ GÜMRÜK KAPISI HİZMETE AÇILDIÇILDIR AKTAŞ GÜMRÜK KAPISI HİZMETE AÇILDI
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 1
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2461
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11635
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11883