USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Borç yapılandırmasının SGK ayağı Tekirdağ TSO’da ele alındı


02.09.2016

Borç yapılandırmasının SGK ayağı Tekirdağ TSO’da ele alındı

6736 Sayılı Bazı Alacakların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’un sosyal güvenlik kapsamı hakkında SGK yöneticileri, işverenlere yönelik bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşen toplantıya Tekirdağlı mali müşavirler ağırlıklı olarak ilgi ve katılım gösterdiler.

 

6736 Sayılı ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’ Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası, söz konusu kanun ile getirilen kolaylıklar hakkında üyelerini ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 2 ve 5 Eylül tarihlerinde iki adet bilgilendirme toplantısı düzenleme kararı aldı. Tekirdağ SGK İl Müdürlüğü’nün desteği ile gerçekleşen ilk toplantıda Kanun’un sosyal güvenlik alacakları ile ilgili kapsamı masaya yatırıldı.

 

SGK İşverenler Daire Başkanı İbrahim Özçelik, SGK Tekirdağ İl Müdürü Fatma Derya Alan, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, çok sayıda bürokrat ve meslek odası temsilcisinin katıldığı toplantıya Tekirdağlı mali müşavirler yoğun ilgi gösterdi.

 

Günay; ‘İş dünyası rahat bir nefes alacak’

Konuklarını selamlamak üzere ilk olarak söz alan Cengiz Günay, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;  ‘15 Temmuz darbe girişimiyle başlayan süreçte, Türk milleti olarak bir olma, birlik olma yolunda oldukça umut verici mesafeler kat ettik. Vatan sevgisinde, Türkiye sevgisinde toplumun bütün kesimleri buluştu.

 

Güçlü ekonomi ise, güçlü Türkiye’nin olmazsa olmazıdır. Tam bağımsız Türkiye için, kendi dinamikleriyle ayakta kalabilen bir ekonomi şarttır. Bu uğurda biz iş dünyasına önemli görevler düşüyor. Hükümetimizin, devletimizin verdiği teminatlara güvenmemiz gerekiyor. Daha fazla yatırım, daha fazla üretim yapmalı, daha fazla istihdam sağlamalıyız. 15 Temmuz şehitlerimize ve diğer tüm şehitlerimize vefa borcumuzu ancak böyle ödeyebiliriz.

 

Bu uğurda önümüzü açacak adımları kararlılıkla atan hükümetimize ve meclisimize teşekkür ediyoruz. 6736 sayılı Bazı Alacakların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun da bu önemli adımlardan bir tanesidir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan ve geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan Kanun ile vergi borçları, Sosyal Güvenlik Kurumu alacakları ve oda aidatları yeniden yapılandırılıyor. Söz konusu yeniden yapılandırma Haziran 2016 ve daha önceki dönemlere ait olan SGK borçlarını ve bunların gecikme cezalarını da kapsıyor. Hükümetimiz bu noktada hem özel sektörü rahatlatacak bir adım atmış hem de ekonomiye hareketlilik kazandırmayı hedeflemiştir.

İş dünyası bu yapılandırma ile rahat bir nefes alacak, faaliyetlerine rahat ve emin şekilde, ileriyi görerek, güven içinde devam edecek. Edindiğimiz bilgiye göre bu düzenleme Türkiye genelinde 13 milyon kişiyi kapsıyor ve 162 milyar TL’lik vergi ve prim cezasının önemli bir bölümü siliniyor.

Bu noktada söz konusu kanunun hazırlanmasında ve onaylanmasında emeği geçen herkese Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Tekirdağ iş dünyası olarak teşekkür ediyoruz. Ayrıca bugün burada toplanmamıza vesile olan SGK İl Müdürümüze Ve teşriflerinden dolayı SGK İşverenler Daire Başkanımıza teşekkür ediyorum.

Bununla birlikte son yapılan kabine değişikliğinin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine getirilen hemşerimiz Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nu sizin nezdinizde tebrik ediyor, görevinde başarılar diliyorum.’

 

Günay’ın ardından söz alan Tekirdağ SGK İl Müdürü Fatma Derya Alan, başta basın mensupları ve Oda yöneticileri olmak üzere tüm katılımcılardan 6736 Sayılı Kanun ile getirilen ödeme kolaylıkları hakkında kamuoyunu bilgilendirmek üzere yardım ve destek istedi.

 

Açılış konuşmalarının ardından SGK İşverenler Daire Başkanı İbrahim Özçelik, konu ile ilgili sunumunu gerçekleştirdi. 6736 Sayılı Yapılandırmanın geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilen 2 adet yapılandırmanın eksiklerini gidermek üzere hazırlandığını vurgulayan Özçelik, son yapılandırmanın diğerlerinden farklı olarak peşin ödeme seçeneğini de sunduğunu hatırlattı. Özçelik, Kanun’un SGK ayağını kısaca özetlediği sunumunda, sigortalılara ve işverenlere sağlanan avantajları ve bu avantajlardan faydalanmak isteyenler için başvuru şekil ve yöntemlerini paylaştı.

 

Toplantı soru-cevap kısmıyla sona ererken başta Tekirdağlı mali müşavirler olmak üzere Tekirdağ TSO üyeleri, uygulamada karşılaştıkları durumlar hakkında ilk ağızdan bilgi edinme fırsatını değerlendirdiler.

 

Borç yapılandırmasının SGK ayağı Tekirdağ TSO’da ele alındıBorç yapılandırmasının SGK ayağı Tekirdağ TSO’da ele alındıBorç yapılandırmasının SGK ayağı Tekirdağ TSO’da ele alındıBorç yapılandırmasının SGK ayağı Tekirdağ TSO’da ele alındıBorç yapılandırmasının SGK ayağı Tekirdağ TSO’da ele alındıBorç yapılandırmasının SGK ayağı Tekirdağ TSO’da ele alındıBorç yapılandırmasının SGK ayağı Tekirdağ TSO’da ele alındı
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 77
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2804
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11552
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11800