USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

BİGA EKONOMİSİNE DEĞER KATANLAR ÖDÜL TÖRENİ


30.12.2014

BİGA EKONOMİSİNE  DEĞER KATANLAR ÖDÜL TÖRENİ

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Yönetim Kurulu Üyesi Galip Öge ve Disiplin Kurulu Başkanı Hakan Şık,  Biga Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen“ Biga Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni” ne iştirak ettiler. Tören bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Açılış konuşmalarını Biga TSO Başkanı Şadan Doğan (Doğtaş Yönetim Kurulu Üyesi) ‘ın yaptığı ve katılımın yüksek düzeyde olduğu ödül töreninde 2013 Yılı faaliyetleri kapsamında gelir ve kurumlar vergisinde ilk 10 ve ihracat yapan üyelere ödülleri takdim edildi.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni temsilen törene katılan Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ın ‘Biga Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni’nde yapmış oldukları konuşma şu şekildedir;

 

Sayın Valim, Sayın Belediye Başkanım, Çevre İl ve İlçelerden Gelen Oda/Borsa Meclis Başkanları, Yönetim Kurulu Başkanları, Meclis Üyeleri,  Değerli Basın Mensupları, Kıymetli Bigalılar,

Sizleri şahsım ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu adına saygıyla selamlıyorum. Buraya gelmeden önce Sayın Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüştüm.  Daha önceden planlanmış bir programı nedeniyle aramızda olamadığı için üzüntülerini sizlerle paylaşmamı istedi.  Sizlere selamlarını iletmemi istedi.

Değerli İş İnsanlarımız,

Biga gerçekten bir cennet; deniz, doğa ve bereketli topraklar;  Allah her şeyi vermiş buraya. Deniz ile ormanın, mavi ile yeşilin bir arada olduğu nadir yerlerden. Türkiye’nin en kaliteli çeltik, biber ve domatesi Biga’da üretiliyor. Biga sadece turizm, tarım ve hayvancılıkla değil, sanayisiyle de ön planda. Türkiye’nin en büyük 500 sanayi firması arasında da Türkiye’nin hızlı büyüyen 100 şirketi içerisinde Biga’dan firmalar yer alıyor. Güney Marmara, Türkiye’nin gelişme hızı en yüksek olan bölgelerinden biri.  Biga da bu gelişen bölgenin en stratejik noktasında yer alıyor. Biga Gümrük Kapısı, Temmuz 2012’de açıldı. Gümrük kapısı sayesinde gemi başına 4 saatlik zaman kazanıldı, akaryakıt harcamaları azaldı.  Gümrük demek, ihracat demek. Biga, bugün Türkiye'nin ihracatının % 1’ini tek başına yapıyor. Bu başarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum. 18 Mart Üniversitesi’nin İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi burada. Daha fazla öğrencinin Biga’ya gelmesi için büyük bir fırsat elinizin altında.  Sizler iş adamısınız. Sermayenin iş yaparken ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz.  Sizin en büyük sermayeniz Biga’nın nimetleri.  Biga büyümezse siz de büyüyemezsiniz.

Değerli Kardeşlerim,

Biga’ya sahip çıkma, Biga için birleşme konusuna neden bu kadar önem veriyorum?  Önümüzdeki 40 yıl içerisinde şehirlerin tarihte daha önce eşi benzeri görülmemiş bir şekilde değişeceği öngörülmekte. Birleşmiş Milletler tahminlerine göre 2050 yılında dünya nüfusu 9 milyar kişi olarak öngörülmektedir. 2010 -  2030 yılları arasındaki dönemde gelişmekte olan ülkelerin nüfusu yüzde 24 oranında artarken, gelişmiş ülkelerde nüfus artış oranının sadece yüzde 3,6 oranında kalacağı tahmin edilmektedir. En önemlisi ne biliyor musunuz? 2030 yılında dünya nüfusunun yüzde 60’ı şehirlerde yaşayacak. Birleşmiş Milletler tarafından yapılan tahminlere göre, 2025 yılında dünyada nüfusu 10 milyondan daha fazla olan 37 mega şehir olacak.  İşte burası çok önemli. Bu mega şehirler döneminin yaşanacağı önümüzdeki dönemde Biga gibi cennetlerimizi kaybetmemek için, tüm ilçenin kanaat önderlerinin bir araya gelmesi ve Biga’nın nimetlerini geliştirmek, tanıtmak için kafa yorması gerekiyor. Kültürel kurumlara sahip çıkmak gerekiyor. Turistik mekanlar için Biga’ya özel bir konsept belirlemek gerekiyor.  Sosyal yaşam alanları planlayarak, muhtemel göçün önüne geçmek gerekiyor.  Barınma kalitesi ve bireysel güvenlik kalitesini arttırmak gerekiyor. Daha güçlü, daha zengin bir Biga için “Akıllı Yaşam Stratejisi” ortaya koyulmalı.  Bunları iş insanlarımıza neden anlatıyorum. Çünkü bir şehir kan kaybederse önce iş insanı kaybeder. Bir şehir kaybederse orada iş yerleri kapanır, insanlar işsiz kalır.


Değerli Arkadaşlarım,

Şubat ayında burada sizlere ülkemizin en büyük sorununun işsizlik değil mesleksizlik olduğunu söylemiştim.   Türkiye’de 3 milyon 97 bin işsiz var. İşyerlerimizde 1 milyon 430 bin açık iş var.  TOBB’un yürüttüğü UMEM projesini geçen yıl anlatmıştım.  Yine hatırlatmak istiyorum. Hepimiz istihdamın üzerindeki yüklerden şikayet ediyoruz.  Ama elimizdeki imkanları yeterince kullanmıyoruz. UMEM Beceri’10 ile ihtiyaç duyduğunuz personeli isterseniz hemen temin edebiliyorsunuz, isterseniz mesleki eğitim aldırdıktan sonra istihdam edebiliyorsunuz.  Kurs ve staj sürecince günlük 25 TL cep harçlığını devlet veriyor. Sigortasını da ödüyor. Üstelik bu kişileri istihdam ederseniz 4,5 yıla varan işveren sigorta payını da devlet ödüyor. Kimi çalıştırmak istiyorsanız, o kişiyi de bu programa sokabilirsiniz.  Buradan tekrar söylemek istiyorum; kaliteli ucuz iş gücü var. Bu fırsatı kaçırmayalım. TOBB olarak yeni dönemde  önemli bir projeyi daha hayata geçirdik. Ticari davaların çok uzun sürmesinden kaynaklı olarak ortaya çıkan kayıpların giderilmesi için bütün dünyada uygulanan tahkim sistemini TOBB bünyesinde kuruduk.  Tahkim nedir? Tahkim, adli yargıya alternatif bir uyuşmazlık çözümü mekanizmasıdır. Biliyorsunuz ticari davalar bazen çok uzun sürüyor. Bu durum firmalarımızı hem maddi hem de manevi olarak sıkıntıya sokuyor. Tahkim ile anlaşmazlıklar hem daha kısa sürede hem de daha düşük maliyetlerle çözüme kavuşturuluyor. Bu yüzden yapmanız gereken tek şey sözleşmelerinize anlaşmazlıkların çözümünde mahkemeler yerine TOBB Tahkim yetkilidir diye yazmanız. Daha sonra bir anlaşmazlık yaşarsanız TOBB Tahkim’e başvuru yapmanız yeterli oluyor. Bizim için vakit nakittir. Dünyada uygulamaları olan böyle bir çözüm mekanizmasına ihtiyaç vardı. TOBB olarak gereğini yaptık. Hani bu odalar ne iş yapıyor diyorlar ya? Her yer proje! Allah’a şükür her gün iş aleminin yapısal sorunlarına çözüm getirecek projeler üretiyoruz.  Üretmeye de devam edeceğiz. Sorumluluğumuzun farkındayız. 

Değerli arkadaşlarım,

Türkiye, son 30 yılda büyük bir başarı hikayesi yazdı.  Bu hikayeyi yazarken de bir çok zorluk ve güçlükle karşılaştık. Zor günler geçirdik. Kolay olmadı. Ama hiçbir zaman umutsuz olmadık.  Çünkü bizim hedeflerimiz var. Eğer bu hedeflerden saparsak işte o zaman kaybederiz. O yüzden günlük meselelere takılmadan işimize bakmalıyız. Sözlerime son verirken, burada fazlasıyla hak ettikleri ödüllerini alacak girişimci kardeşlerimi yürekten kutluyorum.  Onlara bereketli kazançlar diliyorum. Sizleri saygıyla selamlıyorum.

BİGA EKONOMİSİNE  DEĞER KATANLAR ÖDÜL TÖRENİBİGA EKONOMİSİNE  DEĞER KATANLAR ÖDÜL TÖRENİ
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 4
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2383
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11557
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11805