USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

BİGA EKONOMİSİNE DEĞER KATANLAR ÖDÜL TÖRENİ


28.02.2014

 

BİGA EKONOMİSİNE  DEĞER KATANLAR ÖDÜL TÖRENİ

 

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Özden, Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Başkan Yardımcıları Erhan Tanrıöver ve Mestan Özcan, Sayman Üye Taner Karaoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Galip Öge, Cihan Çömez ve Genel Sekreter İrfan Ekici, Biga Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen“ Biga Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni” ne iştirak ettiler. Tören bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın okunması ile başlamış oldu. Açılış konuşmalarını Biga TSO Başkanı Şadan Doğan (Doğtaş Yönetim Kurulu Üyesi) ‘ın yaptığı ve katılımın yüksek düzeyde olduğu ödül töreninde 2012 Yılı faaliyetleri kapsamında gelir ve kurumlar vergisinde ilk 10 ve ihracat yapan üyelere ödülleri takdim edildi.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği adına törene katılan Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ın ‘Biga Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni’nde yapmış oldukları konuşma şu şekildedir;

 

 

“Sayın Valim, Belediye Başkanım,

Değerli Oda ve Borsalarımızın Başkanları, Yöneticileri,

Değerli Basın Mensupları, Kıymetli Bigalılar,

 

Sizleri şahsım ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu adına saygıyla selamlıyorum. Buraya gelmeden hemen önce görüştüğüm, Sayın Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun selam ve sevgilerini de sizlere iletiyorum. Kendisi bugün Ankara’daki bir programı nedeni ile aramızda olamadı.

 

Değerli Misafirler;

Bir işadamı olarak bugün beni çok gururlandıran bir tablo var. Bugün burada karşımda duran bir tablo.  Yani başarılı müteşebbislerimizin, girişimcilerimizin ödül aldığı bu tören. Bu ödüller aslında şunu ifade ediyor. İşadamlarımız Biga için, Çanakkale için ve bu bölgenin insanı için çalışıyorlar.

Biga için, Çanakkale için, ülkemiz için yatırım yapıyorlar, üretim yapıyorlar, istihdam sağlıyorlar. Kazandıklarıyla memleketlerine vergilerini ödüyorlar. İşte bu tablo bir iş adamı olarak beni çok gururlandırıyor.  O yüzden ödül alacak kardeşlerimi şimdiden tebrik ediyorum. Allah hepsinden razı olsun, bol ve bereketli kazançlar versin. Bu güzel günde bizi bir araya getiren Biga TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan’a ve Biga TSO Meclis Başkanı Eşref Temiz’e de huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Değerli Dostlarım;

Biga TSO Yönetim Kurulu Başkanımızı ve Meclis Başkanımızı bir konuda tebrik etmek istiyorum.  Çünkü Biga TSO’yu Akredite Oda olarak hizmet veriyor.  Akredite Oda ne diyorsunuz? Bunun anlamı şu: Biga TSO’nun, Avrupa standartlarında hizmet verdiği belgelenmiş oldu. Yani Biga TSO, üyelerine 5 yıldızlı hizmet sunan bir Oda olduğunu gösterdi. Bugün Berlin Ticaret ve Sanayi Odası, Londra Ticaret Odası üyesine hangi standartta hizmet veriyorsa Biga Ticaret ve Sanayi Odası da aynı standartta hizmet veriyor. Bundan dolayı başta YK Başkanı ve meclis başkanı olmak üzere BİGA TSO’nun yönetimini, meclisini ve çalışanlarını tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.

Kıymetli Misafirler;

Yaşadığınız bu yer adeta bir cennet.  Deniz, doğa ve bereketli topraklar; Allah her şeyi vermiş buraya . Deniz ile ormanın, mavi ile yeşilin bir arada olduğu nadir yerlerden birinde yaşıyorsunuz. Türkiye’nin en kaliteli çeltik, biber ve domatesi Biga’da üretilir diyorlar. Doğru mu?  Biga ,sadece tarım ve hayvancılıkta kendini göstermiyor. Sanayisiyle de ön planda. Türkiye’nin en büyük 500 sanayi firması arasında da Türkiye’nin hızlı büyüyen 100 şirketi arasında da Biga’dan firmalar yer alıyor. Biga’nın bu başarısı ile gurur duyuyoruz. Ama bakın bu başarımızı her yerde anlatmamız lazım. Eğer biz kendimizi iyi anlatmazsak, başkası bizi ya yanlış anlatır ya eksik anlatır.

Değerli Misafirler;

Güney Marmara, Türkiye’nin gelişme hızı en yüksek olan bölgelerden biri. Biga da bu gelişen bölgenin en stratejik noktasında yer alıyor. 72 km’lik sahil şeridiyle, önemli üretim ve ticaret merkezlerine bağlantılarıyla Biga, son yıllarda büyük sanayi yatırımlarını da çekmeye başladı. Öte yandan Biga Gümrük Kapısı, Temmuz 2012’de açıldı.  Gümrük kapısı sayesinde gemi başına 4 saatlik zaman kazanıldı, akaryakıt harcamaları azaldı.  Gümrük demek,  ihracat demek. Biga, bugün Türkiye'nin ihracatının % 1’ini tek başına yapıyor. Bu başarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum.

 

Değerli Dostlarım;

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak üyelerimize daha iyi hizmet sunmak için, onların sorunlarını çözüme kavuşturmak için durmadan çalışıyoruz. Bu kapsamda siz üyelerimiz için yaptığımız birkaç projeden bahsetmek istiyorum. Türkiye’nin geçmişten bu yana bir işsizlik sorunu var. Öte yandan firmalarımız da nitelikli eleman bulamamaktan şikayet ediyorlar. Kamu – özel sektör işbirliği ile UMEM Beceri’10 projesini başlattık.Bu proje hem sanayi hem hizmetler hem de tarım sektörü için.UMEM Beceri’10 ile ihtiyaç duyduğunuz personeli isterseniz hemen temin edebiliyorsunuz, isterseniz mesleki eğitim aldırıp işe alabiliyorsunuz. Kurs ve staj sürecince günlük 25 TL cep harçlığını devlet veriyor. Sigortasını da ödüyor.Üstelik bu kişileri istihdam ederseniz 4,5 yıla varan işveren sigorta payını da devlet ödüyor.Ama Bigalı burada da farkını göstermiş. Neredeyse Çanakkale’de açılan her 2 kurstan 1’i Biga’da açılmış. Bu başarınızdan dolayı sizleri tebrik ediyorum.

Değerli Misafirler;

TOBB olarak karşılıksız çeklerdeki sorunu gördük. Güvenli bir ticaret ortamı oluşsun diye çek ve risk raporunu tüm üyelerimizin yani sizlerin kullanımına açtık. Artık çekini alacağınız kişinin tüm finansal geçmişini görebiliyorsunuz.Bunun için Odaya giderek başvuru yapmanız gerekiyor sadece. Çek ve risk raporunu kullanın. Böylece güvenli bir ticaret ortamının gelişmesine katkı sağlayalım.

 

Değerli dostlarım,

TOBB olarak önemli bir projeyi daha hayata geçirdik. Eskiden Anadolu’da kimse mahkeme ne bilmezdi. İki tüccar arasında anlaşmazlıkta, araya bir büyük girerdi.  İki tarafı da dinler, konuşturur, anlaştırırdı. Aynısını arabuluculuk sistemi ile günümüze taşıdık. Özel olarak eğitip sertifika verdiğimiz arabuluculara iki taraf da gönüllü olarak başvurduğunda, iki tarafı konuşturuyor. Kendi fikirlerini söylemiyorlar. Sadece tarafların müzakereyi yapabilmesi için profesyonel yöntemlerle yönlendiriyorlar. Diyalogun tıkandığı noktada, devam etmesi için yol açıyorlar. Bunun için eğitildiler. Arabuluculuk sistemi üyelerimize hem zaman hem de itibar kazandıracak. Kaynak israfının da önüne geçecek.

 

 

 

Değerli arkadaşlarım,

Türkiye, son 30 yılda büyük bir başarı hikayesi yazdı. Bu hikayeyi yazarken de bir çok zorluk ve güçlükle karşılaştık. Zor günler geçirdik. Kolay olmadı. Ama hiçbir zaman umutsuz olmadık. Çünkü bizim hedeflerimiz vardı.  Bu hedefler için durmadan çalıştık.

Geçmişte büyüklerimiz çalıştı. Bugün biz çalışıyoruz, yarın da bizim çocuklarımız çalışacak.Bizim ülke olarak, iş dünyası olarak bir amacımız var ve bu amaç uğruna durmadan çalışıyoruz.Eğer bu amaçtan, hedeften saparsak işte o zaman kaybederiz.O yüzden günlük meseleleri takılmadan işimize bakmalıyız.

 

Değerli dostlarım,

Biga olarak, Çanakkale olarak Türkiye’nin daha ileriye gitmesi için, daha çok kalkınması için, daha çok üretip, daha çok ihracat yapıp, daha çok istihdam sağlamak için birlik ve beraberlik içinde çalışıyoruz.Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türkiye olarak hedeflerimize ulaşmak için Biga olarak üzerimize düşeni yapacağız.

Yapacağız değil mi?

Sözlerime son verirken, burada fazlasıyla hak ettikleri ödüllerini alacak girişimci kardeşlerimi bir defa daha yürekten kutluyorum. Onlara bereketli kazançlar diliyorum.

Sizleri saygılarımla selamlıyorum” dedi.

 

Törenin ardından Biga TSO tarafından düzenlenen yemekte çevre illerdeki oda ve borsa başkanları ve yöneticileri bir araya geldi ve birliktelik mesajı verildi.

 

Günlük Ziyaretçi Sayısı : 4
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2383
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11557
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11805