USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Başkan Günay, K Yetki Belgesi İptal Olanlara Yeni Şans


13.02.2018

Başkan Günay, “K Yetki Belgesi İptal Olanlara Yeni Şans”

 

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, K yetki belgesi iptal olanlara Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliği ile yeni bir şans daha verildiğini söyledi.

 

K yetki belgelerinin yurt içi taşımacılıkta zorunlu olduğunu ve bu belgelere ilişkin hizmeti Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nın sunduğunu belirten Başkan Günay, “Karayolu Taşıma Yönetmeliği 8 Ocak 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir. Yenileme işlemi yaptırılmayan veya herhangi bir nedenle iptal edilen K Belgeleri, talep edilmesi halinde belge ücretinin yüzde 50’sinin ödenmesi koşuluyla tekrar alınabilecektir. Yönetmelik değişikliği ile bu imkân başta olmak üzere yapılan diğer yenilikler yurt içinde taşımacılık sektörüne olumlu katkı sağlayacaktır. Bu düzenlemeden dolayı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkililerine teşekkür ediyorum.” dedi.

 

İlgili yönetmelik değişikliği ile asgari kapasite konusunda da değişikliğe gidildiğini belirten Başkan Günay, “Gerçek kişilerde K1 için asgari kapasite 30 tondan 25 tona düşürülmüştür. Tüzel kişilerde ise 110 tondan 50 tona çekilmiştir. Gerçek ve tüzel kişilerde K3 belgelerindeki kapasite ise 45 tondan 35 tona düşürülmüştür.  Şirketlerin bölünmeleri durumunda muvafakat vermek koşuluyla bölünen şirketlerden biri K belgesini devralabilecektir. Muayenesi ve sigortası biten araçlar 30. gün otomasyon sistemi tarafından otomatik olarak düşecektir. K yetki belgesi sahibi gerçek ve tüzel kişiler, mağduriyet yaşamaması için bu hususlarda yeni yönetmeliği önemle dikkate almalıdırlar.” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

Günlük Ziyaretçi Sayısı : 3
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2382
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11556
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11804